Když se někdy zasníme nad tím, jaké by to bylo, kdyby se v povstalecké Praze objevili Američané, mnozí možná netuší, že tam skutečně byli. Dokonce američtí vojáci a lidé, kteří je tehdy viděli, neměli halucinace. Jak to tehdy bylo?
Pražané mohli v noci ze 7. května vidět v ulicích americkou obrněnou kolonu, která byla součástí takzvané velichovské mise. Jejím cílem bylo dopravit do štábu německé skupiny armád Střed, které velel polní maršál Ferdinand Schörner, zprávu o kapitulaci hitlerovského Německa. Ta byla podepsána právě 7. května 1945 v Remeši.
Jak všechno probíhalo? Materiál o tom můžeme číst na stránkách Rozhlas.cz: „Mise vyjížděla z Plzně 7. 5. 1945 ve 21.40. Trasa vedla přes Žebrák, Zdice, Beroun, Motol, až do Bartolomějské ulice na velitelství Bartoš, kde probíhala krátká jednání. Po půlnoci 8. 5. 1945 pokračuje konvoj přes Poděbrady, Chlumec nad Cidlinou, Hradec Králové, Hořice a Jaroměř do lázní Velichovky. Při jednání s německou stranou byly předány podmínky kapitulace. Kolem 11. hodiny jednání skončilo a panují nejasnosti, zda mu byl přítomen polní maršál Schörner osobně.“
Nečekaná přítomnost Američanů způsobila u místních obyvatel pochopitelně značné pozdvižení: „Američanům se dostalo vřelého přijetí od místních obyvatel. V poledne se mise vydala zpět do Plzně ve dvou skupinách. Jedna jela přes Hradec Králové a druhá přes Hořice a Ostroměř. Zde došlo k incidentu s místními partyzány. U Chlumce nad Cidlinou se obě skupiny spojily a přes Kralupy nad Vltavou a Beroun dorazily v 18 hodin zpět do Plzně. Rudá armáda se o přítomnosti amerických vojáků dozvěděla až z fotografií z Hradce Králové.“ Celá akce je dobře zdokumentovaná: „Misi tvořili příslušníci 23. průzkumné squadrony 16. obrněné divize. Celkem šlo o pět obrněných vozů M8 Greyhound, tři džípy, dvě štábní limuzíny, rozhlasový a sanitní vůz. Koloně velel mjr. Carl O. Dowd, misi doprovázeli i dva vojenští novináři a dopisovatel agentury Reuters.“
(Rozhlas tady čerpal z knihy historika Jindřicha Marka Šeříkový sólokapr.)
Oživit vzpomínku na tuto událost se pokusili před dvěma lety organizátoři rekonstrukce mise z Klubu vojenské historie 16. obrněné divize US Army. Na stránkách obce Velichovky jsme se tehdy mohli dočíst: „‚Pro ukončení války v Evropě měla tato mise zásadní význam. Američtí vojáci společně s německým parlamentářem přesvědčili velení armády Střed, aby vojáci složili zbraně a nepokračovali dál v bojích. Ty by znamenaly další dny války a s nimi stovky životů vojáků německé i Rudé armády, která do nitra Čech postupovala z východu,‘ popisuje Radek Syka, který akci organizuje.
Mise Velichovky je celosvětově unikátní v tom, že je možno ji zrekonstruovat tak, jak skutečně probíhala. A to včetně originální historické techniky. ‚Například obrněné vozy M8, které i letos (v roce 2018 – pozn. red.) budou při rekonstrukci k vidění, jsou typově ty samé, jaké byly použity při originální akci. Dokonce mají i ta samá čísla a přezdívky,‘ říká Pavel Rogl, vedoucí klubu 16. obrněné divize. K vidění ale samozřejmě bude i řada jiné techniky od legendárních jeepů, přes sanitu Dodge po štábní limuzíny i unikátní civilní rozhlasový vůz. ,Složení kolony je přesně takové, jaké bylo v roce 1945. A to včetně dobových posádek i členů imitujících reálné dobové postavy, které se mise účastnily,‘ doplňuje Rogl.“
Je dobré si tyto události připomínat, protože narušují komunistickou mytologii o květnových událostech roku 1945, která stále ještě straší v hlavách mnoha lidí a někteří ji šíří zcela úmyslně a cíleně.