KOMENTÁŘ / Po schválení balíčku vojenské pomoci přichází další dobrá zpráva pro Ukrajinu. Spojené státy americké ve středu oznámily, že uvalí sankce na dalších bezmála 300 společností a jednotlivců, kteří podle nich pomáhají ruskému vojenskému průmyslu obcházet sankce. Týkají se firem a osob z Ázerbájdžánu, Belgie, Turecka, Spojených arabských emirátů, ale především z Číny. Tu američtí představitelé varovali jmenovitě, aby svou pomoc Moskvě zastavila. Jak ukázaly zkušenosti ze sankcí proti bankám, čínské firmy se přímého konfliktu s americkými úřady bojí. Obcházení tím sice určitě neskončí, ale opatření by mohla alespoň snížit objem dodávek klíčových komponentů a zvýšit cenu, kterou za ně Rusko musí platit.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že právě čínské firmy jsou klíčovým faktorem, který umožnil ruskému obrannému průmyslu vyrábět i přes západní sankce vyspělé zbraně. Mezi kritické komponenty patří především infračervené technologie a různé senzory. Ty si Rusko samo v dostatečné kvalitě a objemu samo vyrobit nedokáže. Blinken označil technologické spojenectví Moskvy a Pekingu za znepokojivé.
Amerika přitvrzuje
Kromě Blinkena varovala Čínu i ministryně financí Janet Yellenová. Je tedy zjevné, že výběr dvanácti tamějších firem, které se ocitly na novém sankčním seznamu, není náhodný a není ani hnutím okamžiku. Spojené státy mají zjevně dobře zdokumentované, které firmy co dodávají a jak. Komponenty pro vojenské využití jsou obvykle vykazovány jako něco jiného, případně jsou oficiálně určené pro civilní využití.
Washingtonu teď ale zjevně došla trpělivost a chce dát Pekingu najevo, že o jeho tiché podpoře ví a že je připraven proti ní zakročit. Blinken při příležitosti své návštěvy v Číně doslova řekl, že „pokud s dodávkami nic neudělá Čína, pak oni (Spojené státy) ano“. Jde tedy nejenom o praktický dopad nových sankcí, ale i snahu odradit další firmy nejenom v Číně od snahy dodávat Rusku zakázané komponenty.
Čínské ekonomické potíže
Amerika je přitom v pozici, která jí dává jistou výhodu. Čína se sice snaží z ruské války proti Ukrajině benefitovat, což se jí částečně daří, ale zároveň ji její janusovský přístup staví před obtížné volby. Po uvolnění covidových opatření se čínský ekonomický růst nevzpamatoval, jak se očekávalo, a navíc zemi trápí kolaps trhu s nemovitostmi.
V této situaci se jí určitě hodí dodávky levných energetických surovin z Ruska. Nicméně hlavním odbytištěm pro čínské zboží jsou USA a Evropa. Čínský průmysl přitom nemá problém s náklady na výrobu. Daleko spíš si tedy může dovolit dražší energie než ztrátu západních trhů. To staví ohlášenému partnerství bez hranic s Ruskem jasné limity.
Kolaps ruské výroby nenastane
Je potřeba si uvědomit, že i kdyby nová vlna sankcí vedla k naprostému zastavení dodávek, což se téměř jistě nestane, nebude to mít za následek okamžitý kolaps ruské zbrojní výroby. Jednak mají tamější závody skladové zásoby a také jsou pořád schopny vyrábět primitivnější zbraně i bez pomoci Číny. I ty přitom mohou zabíjet.
Přesto může být dlouhodobý efekt významný. Stejně jako neexistuje jedna zázračná zbraň, která by zajistila vítězství na bojišti, tak neexistuje ani prostředek, jak protivníkův průmysl zastavit úplně. Stejně jako na bojišti jde ale o náklady a objem. Čím těžší a dražší bude pro Rusko vyrábět zbraně, tím lépe, i když se výroba nikdy úplně nezastaví.