Podle našeho ústavního pořádku je předseda horní komory parlamentu druhým nejvyšším ústavním činitelem po prezidentu republiky. Přesto se zdá, že vládní hnutí ANO a jeho šéf Andrej Babiš nepřikládají nadcházejícím senátním volbám, ve kterých bude zvolena třetina senátorů, což ovlivní i to, kdo stane v jejich čele, dostatečnou pozornost. Ve skutečnosti na ně dokonce rezignovali a mnohem více se soustředí na volby krajské. O to více vynikne, jak špatně na tom Babišovo uskupení je ohledně osobností, které ve volbách do senátu kandidují. Platí totiž, že volby do této komory jsou na osobnostech postavené a v těch letošních se ještě více ukazuje, jak málo jich hnutí ANO má.
Hnutí ANO dlouhodobě není v senátních volbách úspěšné. To není žádná novinka. Aktuálně má ve svém senátorském klubu sedm členů. Letos končí mandát jeho předsedkyni Zdeňce Hamousové, která má mandát za volební obvod Louny, a Peterovi Kolibovi zvolenému za obvod Ostrava-město.
Z dalších senátorů byli tři zvoleni v roce 2016 a pouze jeden v senátních volbách před dvěma lety. Sedmým členem senátorského klubu hnutí ANO je někdejší ministr průmyslu a obchodu v Rusnokově vládě Jiří Cieńciała, původně zvolený v roce 2016 za hnutí Občanů spolu – nezávislí.
Teoreticky by přitom hnutí ANO letos obhajovalo mandáty čtyři, protože v senátních volbách v roce 2014 uspělo ve čtyřich obvodech. Kromě Hamousové a Koliby získala mandát ještě Zuzana Baudyšová, která se ho loni vzdala ze zdravotních důvodů, a Jiří Hlavatý, kterému zanikl, když byl zvolen do poslanecké sněmovny (posléze sice znovu do senátu kandidoval v doplňovacích volbách, ale napodruhé už neuspěl).
Zajímavé je, že tehdy hnutí ANO navrhlo svého kandidáta ve 26 obvodech z celkového počtu 27 obvodů. V roce 2016 mělo dnešní vládní hnutí 25 senátních uchazečů a o dva roky později, kdy Babišovo uskupení získalo jednoho jediného senátora – stal se jím Miroslav Adámek v obvodu Šumperk –, nasadilo hnutí ANO již jen 22 kandidátů.
Velká Hleďsebe, Dobev, Medlov a Stonava
Letos je situace zdaleka nejhorší. Hnutí ANO přišlo s pouhými 18 kandidáty do horní komory. Na Praze 5 se pak ještě přidali k ČSSD a podporují jejího kandidáta, kterým je ředitel Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Vlastních kandidátů má tak hnutí ANO jen o jednoho více než sociální demokraté.
Už to samo o sobě svědčí o tom, jak hnutí ANO, respektive Andrej Babiš k letošním senátním volbám přistupují. Ještě názorněji je to vidět na tom, koho do senátu navrhují, když už někoho navrhují, případně kde všude žádného kandidáta nemají. Ten jim schází v obvodu Plzeň-město, v Příbrami, ale žádného svého koně nemají ani na Praze 9 a na Praze 1 (na Praze 5 podporují zmíněného člena ČSSD Miloslava Ludvíka). Nikoho rovněž nenominují v České Lípě, Rychnově nad Kněžnou, ve Zlíně a v Uherském Hradišti.
A kdo tedy za hnutí ANO v senátních volbách kandiduje? V první řadě jsou to komunální politici a členové hnutí ANO. V Chebu je to starostka obce Velká Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová (členka ANO), v Lounech jejich místostarosta a rovněž člen ANO Milan Rychtařík (sice zde kandiduje i předsedkyně senátorského klubu hnutí ANO Zdeňka Hamousová, ale už jako nestraník za hnutí Unie pro sport a zdraví). Ve Strakonicích je to pak starosta obce Dobev a člen ANO Petr Kalina a v Pelhřimově za hnutí ANO kandiduje někdejší ministr kultury, bývalý poslanec a svého času sociální demokrat Vítězslav Jandák.
Ve výčtu můžeme dále pokračovat. Máme tady další sérií regionálních politiků a členů hnutí ANO: v Olomouci kandiduje starosta Medlova Jan Zahradníček, v Karviné starosta obce Stonava Ondřej Feber (v minulosti byl členem člen KDS, US-DEU i Zemanovy Strany práv občanů a abychom mu nekřivdili, za obvod Karviná už jednou senátorem byl v letech 2000–2006) a v Trutnově starosta města Dvůr Králové nad Labem Jan Jarolím.
Poradce ministra i někdejší kandidáti za TOP 09
Pak tady máme dva poslance za hnutí ANO – Jiřího Maška (člen ANO) a Karla Raise (člen ANO byl a už není, v roce 2012 kandidoval do senátu jako nestraník za TOP 09). Potom je tady náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána (člen ANO), náměstek děčínského primátora za hnutí ANO Jiří Anděl či poradce ministra obrany Lubomíra Metnara Libor Černý.
Do našeho souhrnu patří i lékaři – člen ANO Igor Karen – a ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík a kyjovské nemocnice Lubomír Wenzl (ten je dokonce předsedou jihomoravské organizace hnutí ANO). A potom už zbývá jen ekonomka a někdejší náměstkyně ministra kultury Michaela Vojtová (v roce 2014 již jednou do senátu kandidovala, tehdy ji navrhla TOP 09), vedoucí provozu ve společnosti AVE CZ Radim Mamula a ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeněk Jiříček (člen ANO).
Když to shrneme, krásně se na tom ukazuje, jak hluboká je personální krize Babišova uskupení, a také to, že hnutí ANO slouží jako pouhá servisní organizace Andreje Babiše. Kdyby neměl členy svého hnutí, kteří jsou zároveň starosty, místostarosty, poslanci apod., tak by neměl už vůbec nikoho, koho by mohl v senátních volbách postavit.
Přitom na druhé straně se sám Babiš chlubí tím, že jeho ministři jsou odborníci a ne politici a členů hnutí ANO je mezi nimi minimálně. Pravda je ovšem taková, že i těch odborníků se mu zoufale nedostává, a pokud jde o skutečné osobnosti, tak tam už je jeho situace vysloveně tragická. Na letošních senátních volbách je to více než patrné.