Ukrajinská režisérka Anna Turlo, která v Praze nastudovala hru o ukrajinském hladomoru: „Ano, za komunistů bylo levně. Ale zároveň byl režim schopen vyhladovět šest milionů lidí.“
Tisková zpráva to připomněla: „V říjnu 2022 zničili ruští okupanti pomník obětem hladu z let 1932 až 1933 v napadeném Mariupolu. Pochopitelně. Hladomor je totiž jedním ze základů historického povědomí Ukrajinců, je to děsivě sjednocující příběh, příklad bezprecedentní genocidy s jasným cílem vyhladovět ty, kteří by se chtěli cítit jako součást svébytného národa.“ Ukrajinská režisérka Anna Turlo, která utekla před válkou, se rozhodla silnou emoci vlastního národa přenést do Prahy. Představením Café 1933 pozvala diváky k prazvláštně prostřenému stolu v nasycené Evropě a provedla nás hladomorem na Ukrajině prostřednictvím konkrétních lidských osudů, autentických obrazů a dialogů i příkladů dobového jídelníčku. Bylo to silné. Na premiéře sedělo mnoho mladých Ukrajinců. Plakali.
Lze v zemi, která je ve válce, dělat dobré divadlo?
Snad ano. Já ještě před válkou získala grant prezidenta Ukrajiny pro mladé umělce, ale když válka začala, nevěřila jsem, že oceněná inscenace vznikne. Pak ale zavolali z ministerstva kultury a řekli, že můžeme zkoušet. To bylo v listopadu minulý rok a já se vrátila na Ukrajinu. Hned první den jsem v Kyjevě zažila mohutný nálet na město, nastal blackout. Odjela jsem do svého bytu, kde nebyla ani voda, ani elektrika, ani topení. Napadlo mě, tohle bude opravdová zkouška. Ani v divadle nešel proud, měli jsme jenom baterky, ale otevřeli jsme si lahev vína a začali zkoušet. Dopadlo to dobře, po šesti týdnech zkoušení jsme inscenaci dovedli do premiéry.
Chodí Ukrajinci za války do divadla?
Návštěvnost divadel je větší než před válkou, a to se netýká jen malého, komorního divadla Zlatá brána, kde jsem doma. Setkala jsem se s ředitelkou divadla Left Bank, které má kapacitu jako pražské divadlo Komedie, asi tři sta lidí, a říkala, že mají pořád vyprodáno. Jeden z největších současných hitů v Národním divadle je Konotopská vědma, která se vždy na začátku měsíce vyprodá za dvě hodiny.
Vznikají i tendenční, politická představení?
Třeba právě moje inscenace byla politická, protože jsem představení vytvořila na základě…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.