Ve francouzském regionu Alsasko na severovýchodě země se nachází na šest desítek židovských hřbitovů. Už dva z nich letos poničili vandalové. Na náhrobky namalovali hákové kříže a antisemitské nápisy. Odlehlá místa posledního odpočinku alsaských Židů se teď rozhodla chránit občanská iniciativa s názvem Strážci paměti.
Ještě v 18. století žila v Alsasku více než polovina Židů z celé Francie. Do roku 1791 pobývali jen na venkově, jelikož ve městech jim to zakazoval zákon. „Toto je náš židovský hřbitov, který sahá až do středověku,“ říká jeden ze strážců Francis Laucher.
Strážců paměti jsou celkem dvě desítky. Svou práci považují za občanskou povinnost. Jak sami říkají, chrání tak část národního dědictví a historie.
Antisemitských útoků ve Francii poslední dobou přibývá. Jejich počet se minulý rok v porovnání s předloňskem zvýšil o 74 procent. Ve Francii žije nejpočetnější židovská komunita v Evropě – zhruba 550 tisíc lidí. Za útoky stojí jak islamisté, tak i krajní pravice.
Vláda už rozhodla o zřízení nového úřadu, který má bojovat proti zločinům z nenávisti. „Bude koordinovat všechna vyšetřování antisemitských, protimuslimských a protikřesťanských činů na našem území,“ konstatoval ministr vnitra Christophe Castaner.
Průzkum, který se konal před rokem, ukázal, že problém je v celé Evropě. Devět z deseti židovských respondentů rozsáhlého průzkumu uvedlo, že v jejich zemi v posledních pěti letech vzrostly antisemitské nálady. Nejhorší jsou tyto projevy na internetu a sociálních sítích, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro základní práva (FRA). Více než třetina oslovených uvažuje o emigraci. Tehdejší první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans varoval, že Evropa přestane být Evropou, pokud se v ní Židé necítí bezpečně.