Čínská komunistická strana získala schopnost špehovat více než 100 milionů občanů prostřednictvím silně propagované oficiální aplikace pro mobily.
Analýza aplikace nazvané Studuj velký národ zjistila skryté prvky, které by mohly pomoci monitorovat její užívání a kopírovat data. Říkají to experti na telefonní bezpečnost z německé firmy Cure 53.
Tato aplikace dává podle nich čínské vládě „superuživatelský“ přístup. Čínská vláda popřela, že by aplikace měla monitorovací funkce, jaké kybernetičtí analytici popisují.
„Studuj velký národ“ byla vydána v únoru a stala se v Číně nejstahovanějším bezplatným programem.
Aplikace produkuje oficiální zprávy a obrázky a vybízí lidi, aby získávali body čtením článků, jejich komentováním a hraním kvízů o Číně a jejím vůdci Si Ťin-pchingovi. Pro funkcionáře komunistické strany a státní zaměstnance je užívání aplikace povinné a na některých pracovištích je vázáno na mzdy. Od tohoto měsíce musí například čínští novináři absolvovat test znalosti života prezidenta Si Ťin-pchinga, který získají právě pomocí této aplikace. Teprve pak dostanou press kartu, která jim umožní vykonávat jejich práci.
Pro fond Open Technology Fund, který vede kampaně v oblasti lidských práv, analyzovala aplikaci německá firma zabývající se kybernetickou bezpečností Cure 53. Ve verzi aplikace pro Android našla mnoho nezdokumentovaných a skrytých funkcí. Ve své dlouhé zprávě pracovníci Cure 53 uvedli, že se aplikace například pokouší sestavit seznam oblíbených aplikací, které jednotlivec nainstaloval do svého telefonu. Aplikace také oslabila šifrování používané ke kódování dat a zpráv, což vládě usnadňuje toto zabezpečení prolomit.
„Aplikace obsahuje kód připomínající zadní vrátka, což umožňuje spouštět libovolné příkazy s oprávněními superuživatele,“ uvedla zpráva.
Adam Lynn, ředitel výzkumu Open Technology Fund, řekl pro Washington Post: „Je velmi, velmi neobvyklé, že aplikace vyžaduje k zařízení tuto úroveň přístupu: není důvod mít taková privilegia, pokud neděláte něco, co se nečeká, že budete dělat.“
Cure 53 uvedla, že neexistuje žádný důkaz o tom, že byl tento přístup používán, ale pracovníci současně uvedli, že není jasné, proč by vzdělávací aplikace potřebovala něco takového.
Čínská vláda popřela, že by aplikace fungovala tímto způsobem, a tvrdí, že nic takového v programu není. Čínské velvyslanectví v Londýně na žádost BBC o vyjádření neodpovědělo.
(Zdroj: BBC.com)