Maxim Reznik, ruský politik, který od loňského roku musí žít z obavy o svou svobodu mimo Rusko, popisuje několik možností, kdo může stát za atentátem na proválečného vojenského blogera Vladlena Tatarského.
V rozhovoru pro Radio Svoboda Reznik říká, že vidí čtyři varianty, kdo by mohl zorganizovat takový útok. „První verze je, že to byly ukrajinské tajné služby, které se mstily Tatarskému za jeho kanibalistický postoj. On byl za svého života upír – to je ‚lékařský fakt‘. Ovšem to, že urážel, ponižoval, požadoval smrt a krev Ukrajinců – to nás vede k verzi, že mu ti lidé chtěli odpovídajícím způsobem odpovědět,“ popisuje.
„Druhá verze je, že jde o vnitřní ruský odboj. Žil jsem v Rusku celá ta léta a mám víceméně dobrou představu o petrohradské opozici. Pokud to byli nějací hrdinové odporu, tak určitě nejednali ve spojení s organizovanými strukturami, protože v Rusku nic jako organizovaná opozice není, všechno bylo dávno rozdrceno. Lidé jsou buď ve vězení, nebo v zahraničí, nebo ve vnitřním vyhnanství,“ dodává Reznik.
Nic z toho mu však podle jeho slov nepřipadá pravděpodobné. Jako úplně zavádějící vidí teorii, že se vše děje s Putinovým svolením a požehnáním, aby se národ sjednotil.
„Myslím, že jakákoli taková událost v dnešní době, natož vražda v centru Petěrburgu, je pro Putina mimořádně špatná. Nevěřím v přímou provokaci tajných služeb… Žádné podobné ad hoc provokace samozřejmě Putinovi nepřidávají. Navíc se mi zdá, že bez ohledu na verze toho, co se stalo, to image Vladimira Putina nesmírně poškodí. Zdá se mi, že právě k tomu dochází, že se stává hlavní dominantou ruské společnosti v tom smyslu, že s Putinem není Rusko, bez Putina je šance,“ vysvětluje Reznik. Činí tak narážku na poslední dobou často citované tvrzení, že Putin je Rusko a není možné Rusko bez Putina.
Jako nejpravděpodobnější možnost mu připadá, že je to „boj o postputinovské Rusko“. „Dnes už všichni z elit, všichni nad vámi a mnou chápou, o co jde. Je tu boj o moc, o vlastní život. Lidé musí zaujmout pozice, které jim umožní vyjednávat se Západem o vlastní kůži. Proto dnes řeší vnitřní problémy, zbavují se konkurence. Ale vnitřní boj pavouků ve sklenici mi připadá přijatelnější,“ uzavírá Reznik výčet možností.
Přijde mu jako jisté, že jde o profesionálně zorganizovanou akci, a to naznačuje, že ji také provedly profesionální služby. Není si jistý, že by se muselo jednat o Ukrajince, protože dnes už i hodně lidí z Putinova okolí pochopilo, že válka je prohraná a je třeba hledat své místo v postputinovské éře.
„V podstatě jde o boj o místo pod sluncem, o boj o to, kdo se komu dříve vzdá, kdo bude mít více polehčujících okolností. Takovou verzi bych nevylučoval,“ míní politik.
Putin podle něj selhal především v tom, že lidem nabídl, že se vzdají svobody a budou mít aspoň bezpečnost. „Teď, když může docházet k atentátům v samotném Rusku, přestala tato jeho ochranitelská role fungovat a on nemá co nabídnout,“ vzkazuje Reznik.