Novináři z Deníku Referendum Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka vydali v roce 2017 knihu Žlutý baron o podnikání a obchodních praktikách současného premiéra Andreje Babiše. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí jim udělil pokutu za propagaci této knihy v době před volbami. Rok a čtyři měsíce čekali redaktoři na verdikt Nejvyššího správního soudu, kam podali kasační stížnost. A soud jim dal nyní za pravdu.
NSS přerušil řízení proti novinářům a dokonce navrhuje změnu volebního zákona. „Nejvyšší správní soud předkládá Ústavnímu soudu návrh na úpravu zákona o volbách do parlamentu České republiky, konkrétně na zrušení odstavce dva paragrafu 16 a odstavce jedna paragrafu 16h, které zavádějí a upravují takzvaný institut registrované třetí osoby ve volební kampani,“ píše Deník Referendum.
Vlasatá verdikt soudu uvítala a ocenila zejména zmiňovaný návrh na změnu zákona, jehož současnou podobu a výklad označila za snahu cenzurovat novináře.
Úřad novinářům vytýkal inzeráty v denících Bohemia a veřejný výlep plakátů, které zvaly občany na besedy s autory knihy Žlutý baron a na projekci filmu Selský rozum, který vznikl mimo jiné ve spolupráci s jejími autory. Pokuta činila 27 tisíc korun.
„Úřad má za to, že podoba samotné pozvánky (aniž by čtenář musel nutně přečíst inzerovanou knihu, zhlédnout film či účastnit se besedy) je v celkovém kontextu způsobilá negativně ovlivnit vnímání Ing. Andreje Babiše, který byl v době volební kampaně celostátním lídrem politického hnutí ANO 2011 pro volby do Poslanecké sněmovny, v očích čtenářů (a potencionálních voličů), a jedná se tedy o sdělení v neprospěch kandidáta kandidujícího politického hnutí,“ stálo ve zdůvodnění verdiktu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (pravopisné chyby ponecháváme).
Autoři knihy označili celé řízení za šikanu a za bezprecedentní zásah do svobody novinářské práce, k níž samozřejmě patří i právo jakkoli ji šířit a propagovat.
„Je daleko za hranicí špatného vtipu klást novinářům meze v propagaci jejich vlastní práce, zvláště v kontextu toho, že u nás současně vrcholový politik může vydávat celostátní deníky a provozovat celostátní rozhlasovou stanici i televizi, kde jeho zaměstnanci mohou jakkoliv propagovat jeho práci a jakkoliv napadat práci politických oponentů. A také to svědomitě činí: pojednává o tom jedna z kapitol naší knihy,“ napsali Vlasatá a Patočka v reakci na zahájení řízení.