Už přes rok se nám dostávají různé rady odborníků, vládních činitelů, ale i kdejakých pseudo-odborníků k pandemii covid-19 a také k dopadům koronakrize na lidi. Jen málokdy ale slyšíme radu, jak se z toho „nezbláznit“.
„Dneska mě vytáhl na prochajdu můj patnáctiletý syn. Brečel, že už to nedává, že se s nikým nevídá, že je mu hrozně,“ svěřila se nám jeho matka Zorka Horáčková. „Prostě, zničená generace,“ povzdechla si. A pak ještě doplnila: „Nejhorší je to zoufalství nás rodičů. Vždycky jsem byla dětem při ruce a pomohli jsme. Teď nevím absolutně, jak na to? Jedině je vyslechnout a polaskat.“
Podobnou bezradnost prožívají děti a rodiče zcela nepochybně i v dalších rodinách. Odborníci radí, jak děti zabavit, jak se s nimi učit, jak prožít vhodný odpočinek doma. Ale udržet si psychickou pohodu ve svázaném režimu opatření proti pandemii několik měsíců či rok je mnohdy nad lidské síly.
Nejhůř jsou na tom samozřejmě lidé, kteří covid-19 dostali, pak lékaři a zdravotnický personál a celá řada dalších lidí, kteří pracují v takzvané kritické infrastruktuře. Jenže teď se pandemie promítá i do duše lidí. Se Zorkou Horáčkovou jsme si povídali, abychom zaznamenali názor a prožitky obyčejné rodiny, na kterou začínají opatření vlády doléhat, aniž by je covid-19 bezprostředně ohrožoval na životě.
„Nejvíc mě ničí ta bezmoc, když na vás vaše dítě spoléhá, ale vy mu nedokážete pomoci. Covid nepopírám, nemocí jsme si i s manželem prošli, ale vláda by neměla takto prodlužovat chaos a neštěstí druhých. Ta situace, do které jsme se dostali i jejich dílem, se podepisuje nejen na dospělých,“ uvedla Zorka Horáčková. Podle ní jsme se stali obětí neprofesionálního přístupu vlády, která tu zkoušela pandemii zastavit nepovedeným systémem brzda–plyn. Navíc vše provázené všudypřítomným chaosem v rozhodování vládních politiků.
Strasti a úzkosti jejího patnáctiletého syna, které se nashromáždily během posledního roku při několika různých fázích lockdownu, dovedly Zorku Horáčkovou k tomu, že se se svými pocity a názory svěřila a souhlasila s publikováním.
„Nikoho nezajímá, jak to vidíme my, obyčejní lidé, nebo jak to zvládají naše děti. Během roku se nám změnil život na pouhou cestu do obchodu a domů. Ti šťastnější jsou obohaceni o cestu do práce,“ vystihla Horáčková ducha doby.
***
Zorka Horáčková žije nedaleko Prahy. Její syn trpí lehkou mozkovou obrnou a poruchou pozornosti. Kromě patnáctiletého syna mají manželé ještě dalších pět dětí.
„Všechny nás to psychicky svírá a dusí, ale vyvrcholilo to tím, že se mi málem složil doma syn. Museli jsme jít ven a všechno spolu v klidu probrat,“ řekla Zorka Horáčková.
„Jak ráda bych se současnou situací něco dělala, ale jakmile začnete, tak vás papaláši začnou upozorňovat na vaše nezodpovědné chování vůči zdravotníkům a lidem, kteří v důsledku covidu bojují o život. Máte chuť křičet, ale nemůžete, protože přece nedopustíte, aby vás vaše dítě vidělo takto zoufalou a bezmocnou. Tak prostě v tomto ročním koloběhu pokračujete den co den, znovu a znovu, bez vidiny v lepší dny,“ řekla Horáčková. V životě jí a jejím dětem chybí momentálně úplně obyčejné věci, zdánlivé maličkosti. „Alespoň jednou za čtrnáct dní jsem šla s dcerou do kina, řekla jí, co je nového, daly jsme si popcorn, pak jsme šly na kávu a pro mě to byla psychická očista. Ale co máte dělat teď? Už ani u televize si neodpočinete, protože je tam covid dnes a denně stokrát jinak,“ dodala.
***
„O všechny děti jsme se dovedli postarat, všem jsme dovedli pomoci. Ale já už jsem sama zoufalá a bezmocná. Je to moc dlouhé a vláda si tu hraje zákulisní divadlo. Jak máme věřit v lepší zítřky, když v dohlednu žádné nejsou,“ uvedla Zorka Horáčková.
Beznaděj vidí také u svých blízkých a sousedů. „Kamarádka je pedikérka, teprve tento měsíc dostala 10 500 korun za říjen, ostatní měsíce stále urguje a to už je březen. O covid-nájemném ani nemluvím, na to úřady nereagují. Kdyby neměla manžela, mohla by si to jít hodit,“ řekla Horáčková.
Nutno dodat, že velkým problém současné situace jsou také online výuky a s tím spojené hodiny u počítače nejen dětí, ale i jejich rodičů. „Pandemií nás vede člověk, který se veřejně na tiskových konferencích vysmívá, jak mu k práci stačí notes a propiska. Jak mají zvládat svou práci lidé, kteří celé dopoledne tráví s dětmi na online výuce, pak s nimi dělají úkoly, aby z dětí nebyly negramoti, a večer do noci sedí u své vlastní práce? A samozřejmě od rána od osmi nanovo, každý den to samé,“ stěžuje si Zorka Horáčková.
Své si užila už kvůli handicapu svého syna. Proto moc dobře ví, jak je těžké starat se doma o děti tak dlouho. „Já si s Matějem zkusila opravdu dost. Od osmé třídy jsem ho měla doma a věnovala mu všechen čas, aby školu zvládal. Dovedu si představit, jak těžké to nyní mají rodiče s dětmi na online výuce, nedej bože když mají doma více dětí a chtějí jim dopřát vzdělání,“ sdělila Zorka Horáčková.
Podobný problém vidí také například v online rezervaci termínu na očkování pro seniory. „Ne každý senior má ve své blízkosti někoho, kdo mu s rezervací pomůže. U nás mému tatínkovi pomáhal bratr a i ten měl se systémem problém. Mnohdy lidé – i v mé generaci – nemají technické vybavení, aby do systému své blízké zaregistrovali,“ dodala Horáčková. Systém očkování na ni dosud působil spíš jako jeden velký chaos.
***
„My jsme měli štěstí, že jsme se stěhovali a veškeré technické zázemí v domácnosti máme zcela nové a maximálně funkční. Ale jak to má zvládat matka samoživitelka? Pro ní jsou tři stovky hodně peněz, aby mohla nechat například navýšit internetová data, koupit mikrofon k počítači pro dítě, nebo dokonce pořídit počítač pro dítě k online výuce, protože má doma více dětí ve školním věku,“ uvedla Zorka Horáčková.
Podle ní současná pandemická situace a s tím spojená i finanční nestabilita vedou k rozpadu mezilidských vztahů, hádkám a násilí. Zaznamenala to zejména ve svém okolí. „Víte, kolik lidí se teď rozvádí, hádají se, nebo ještě hůř sahají k násilí?” ptá se Horáčková. Statistiky o tom zatím nejsou k dispozici. Ale podle toho, co Horáčková slýchává od svých známých, bude toho víc než v normální době. Podle ní některé děti řeší tuto krizi i tím, že sáhnou po drogách. „Pro ně je únik z této situace v podobě drog a alkoholu. Jasně, bylo to i dřív, ale dnešní situace tomu jen napomáhá,“ je přesvědčena Zorka Horáčková.
***
Ona i její manžel si nemocí covid-19 prošli. Prodělali britskou mutaci koronaviru. „Domů to přinesl manžel, pravděpodobně z práce. Ačkoliv měli všichni respirátory, podali si ruce a dílo bylo vykonáno,“ popsala Horáčková. U obou manželů byl podle její slov průběh zcela odlišný. U manžela nemoc hraničila se zápasem o život. „Samotná nemoc je strašná, popsala bych to jako kombinaci angíny a chřipky. Co je ale ještě horší než samotná nemoc, je vyčerpání po prodělané nemoci,“ vysvětlila Zorka Horáčková.
Kdo za tak dlouhý lockdown a problémy s nezvládnutou pandemií může? Podle ní je to jasné: vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem. „Člověk, který na ostatní ječí a neumí prohrávat, se pasuje do role všeuměla. A pak to takhle dopadlo,“ řekla Horáčková.
Podle ní někteří politici v čele s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem jen politikaří. Babiš na ni nedělá dobrý dojem ani v tom, jak se prezentuje. „V čele vlády je člověk, který sotva dokáže komunikovat a vyjadřovat se,“ myslí si Horáčková. Podle ní to tu začíná připomínat dobu socialismu. Ale ona rozhodně Babiše volit nebude. „Stejně jako moje máma nevstoupila do KSČ kvůli tomu, co jí komunisti udělali s rodinou, tak ani já nebudu podporovat tento systém,“ dodala. „Lidé už nevidí žádnou autoritu. Prezident jen zosobňuje luxusní LDN z peněz daňových poplatníků, ministři si před všeznalým premiérem nedokážou obhájit své resorty,“ prohlásila Horáčková.
***
„A víte, co je největší komedie?“ zeptala se na oplátku Zorka Horáčková. A hned si sama odpověděla. „Když moje švagrová jela vlakem do Ostravy a naproti ní seděl ‚flákanec‘ alias poslanec Lubomír Volný, tak měl roušku tak vzorně nasazenou, že to bylo nepřehlédnutelné. Bylo jasné, že se obává toho, aby nemusel jít po svých,“ zasmála se Horáčková. A dodala, že na příkladu poslance Volného, který byl do parlamentu zvolen původně za SPD Tomia Okumury, je vidět, že řada politiků chce na pandemii vytřískat jen politické body. Volný se ve sněmovně ostentativně pohybuje bez roušky a dává najevo, že nemoci nevěří. „Všechno je to jen komedie o to, jak nalákat voliče. Ale jak se vede nám lidem, to nikoho nezajímá. A paradoxně to my a naši blízcí odnášíme ze všech nejvíce, a to zejména na psychickém zdraví,“ podotkla.
Zorka Horáčková věří, že to někteří lidé ve vládě, ale i ti, kteří se nechovají slušně, mají spočítané i bez covidu.
Autorka je studentkou žurnalistiky a spolupracuje s magazínem Reportér.