Kapacita očkování měla po Velikonocích vzrůst na sto tisíc vakcinovaných denně – alespoň tak zněly novinové titulky v polovině března poté, co předseda Andrej Babiš avizoval svůj plán velkého nárůstu očkovaných. Realita? V týdenních průměrech Česká republika nedosahuje ani na polovinu těchto čísel. Při přepočtu na vydané dávky jsme navíc nejhorší mezi sousedními státy, i pod průměrem Evropské unie.
V České republice očkujeme stále příliš pomalu. A to i přesto, že premiér Andrej Babiš ve svém březnovém pořadu Čau, lidi sliboval nárůst každodenně očkovaných na sto tisíc měsíčně. „Hlavní cíl je, abychom k 1. dubnu měli prázdné mrazáky, abychom mohli 6. dubna naběhnout na kapacitu sto tisíc vakcín denně,“ uvedl tehdy.
Deník FORUM 24 ověřil z veřejně dostupných dat ministerstva zdravotnictví fakticitu jeho výroku. Jak je známo, předseda vlády Andrej Babiš se každým vakcinačním úspěchem rád pochlubí. Očkování je nadějí, jak z krize ven a každý drobný úspěch možným prostředkem, jak přilákat voliče.
O neúspěších ovšem mlčí. Zejména o tom hlavním – pomalém tempu očkovaných. Očkovací místa jsou připravena na vyšší kapacitu, ale potřebných dávek je nedostatek.
I když některé dubnové dny Česká republika vykázala denní počet očkovaných k 60 tisícům, takto úspěšných dnů je minimum. Víkendové počty očkovaných jsou stále příliš nízké – např. v neděli bylo očkováno jen 18 125 lidí.
Reprezentativní vzorek, který nám poodhalí pravdu o očkování, proto získáme až při zprůměrování týdenních hodnot. Česká republika zde vychází dokonce pod polovinu původně avizovaných 100 tisíc očkovaných. Za minulý týden bylo podáno průměrně 39 077 vakcín denně, o týden dříve dokonce 33 644. Trend stoupá vzhůru, ale velmi pomalu.
V tomto grafu je počet každodenně podaných dávek. Je možné si všimnout obrovských výkyvů během víkendových dní. Celý graf pak protíná přímka zobrazující očkovací trend.
Data: Ministerstvo zdravotnictví ČR
V následujícím grafu je pak zjednodušená verze těchto dat obsahující týdenní průměr počtu denně podaných dávek. V grafu můžeme vidět odchylky při očkování v jednotlivých týdnech. Patrné je zde přibrzdění tempa očkování na konci března.
Data: Ministerstvo zdravotnictví ČR, FORUM 24
Tato čísla je důležité vnímat i kontextu okolních zemí. Z těch sousedních vychází Česká republika v počtu podaných dávek nejhůře. Tento graf z prestižního serveru Our World in Data vyobrazuje podíl na celkové populaci, která dostala alespoň jednu dávku vakcíny. Nejde o podíl plně očkovaných, většina vakcín totiž vyžaduje dvě dávky.
Česká republika je v tomto srovnání pozadu. Zatímco v Rakousku (v grafu Austria) dosahuje proočkovanosti alespoň jednou dávkou 16,56 % populace, u nás jde pouze o 12,8 %. Lépe jsou na tom i na Slovensku. Nacházíme se dokonce pod průměrem Evropské unie.
Zdroj: Our World in Data
Po turbulentním dění minulý týden, kdy do čela resortu zdravotnictví usedl Petr Arenberger, slíbil nový ministr zlepšit komunikaci a zvýšit rychlost očkování na 140 tisíc lidí denně. Neuvedl však žádný termín, který by tento počet vakcinovaných přibližoval. Očkovat 140 tisíc lidí denně. „Věřím že brzy nastane doba, kdy budeme moci toto občanům nabídnout,“ prohlásil na tiskové konferenci s tím, že se na to resort připravuje i logisticky.
V neděli si na svůj twitterový profil napsal jiné číslo. „Dalších 42 tisíc osob denně dostane příští týden dávku vakcíny proti COVID-19. Do Česka dorazí 300 tisíc vakcín (286 tis. od Pfizer/BioNtech a 14 tisíc od AstraZeneca). Stále jednáme o zvýšení dodávek vakcín. Očkovací místa jsou připravena na vyšší kapacitu,“ uvedl.
Tento počet je tak dle dosavadního tempa očkování bližší realitě. Stále je však příliš nízký. Alespoň jednu dávku dostalo přes 1,37 milionu lidí, obě nezbytné dávky pak 718 765. Aby bylo očkování účinné, je třeba proočkovat 70 procent obyvatel.