Babiš opravdu nedělá takové „blbosti“, jak si myslíte, pane Neffe!

Spisovatel a novinář Ondřej Neff  (ČTK)

Spisovatel a novinář Ondřej Neff | FOTO: ČTK

Když jsme minulý týden ve čtvrtek publikovali otevřený dopis autorům fejetonové rubriky Lidových novin Poslední slovo, neočekávali jsme tak rychlou a emotivní reakci. Chtěli jsme, aby se známí publicisté zamysleli nad tím, že svou publikační aktivitou napomáhají Babišovu útoku na demokracii a legitimizují jeho tažení proti polistopadovému liberálnímu systému, tedy systému plurality stran, dělby moci a veřejné kontroly politiky prostřednictvím nezávislých médií.

Na náš dopis, který jsme nazvali Řekněte Lidovým novinám Poslední slovo a který otisklo také Echo24, nám odpověděl právě v rubrice Poslední slovo LN známý spisovatel Ondřej Neff. Ten se pokouší zneužití kdysi liberálních novin bagatelizovat tím, že je Babiš koupil z pouhé blbosti a kariérismu a že mu k ničemu nejsou. Zde je celý text jeho Posledního slova:

Na tento svěží text nemůžeme neodpovědět.

Tak tedy:

Milý pane Neffe,

za zrádce národa se označujete poněkud nadbytečně. V našem dopise samozřejmě nic takového o Vás nezaznělo. Proto se tím nemusíme ani zabývat.

O to zajímavější je Vaše vysvětlení, proč pan Babiš koupil vydavatelství Mafra a tím i Lidové noviny. Je to opravdu kuriózní konstrukce. Píšete, že to udělal z blbosti.

Eric Drooker

Chceme se proto pana Andreje Babiše opravdu vážně zastat. Pan Babiš rozhodně není tak blbý, aby vyhodil z okna 150 milonů eur, neboli 3,7 miliardy korun a koupil si z pouhé blbosti nejsilnější vydavatelství seriózních novin v zemi, které se prostřednictvím svých médií obrací na více než 2 miliony lidí v naší zemi denně. Toto vydavatelství vlastní mimo jiné tři deníky, týdeník, dvě ohromné tiskárny a druhý nejsilnější zpravodajský web v zemi.

Označujete majitele Mafry za „panáka“, jednoho z mnoha, kteří se vynořili a zase zmizí. „(…) jeden z nich je Andrej Babiš, který z čiré blbosti koupil Mafru v naději, že mu to kariérně pomůže.“

Ujišťujeme Vás, že pan Babiš nedělá takové nákupy omylem nebo nepromyšleně. Navíc již můžeme exaktně změřit, jak moc tento krok šéfovi hnutí ANO pomohl.

Podívejte se například sem:

Byly to vždy listy vydavatelství Mafra, které otevíraly důležité kauzy politiků, a to včetně premiéra Grosse. Nyní se tak neděje. Právě proto se na stránkách těchto novin nedozvídáme nic o minulosti Agrofertu, téměř nic o Čapím hnízdě nebo o korunových dluhopisech, nic o StB. Proto Andrej Babiš koupil Mafru, pane Neffe, to není čirá blbost, ale geniální tah, kterým zamezil nastolování agendy, která by jej jinak jeho politickou kariéru stála již v roce 2013.

Pane Neffe, Vy také odmítáte naplivat do obličeje kolegům z Lidových novin, kterých si vážíte a kteří nelezou Babišovi do zadku.

Vůbec Vás nenutíme, abyste komukoli plival do obličeje. Nepsali jsme nic o plivání a nic o lezení do zadku. Nic takového v našem dopise nestojí. Dovolte ovšem, abychom Vám odcitovali část komentáře šéfredaktora tohoto listu, pana Istvána Léka, a Vy posuďte sám, zda to náhodou není nedůstojná služba nejmocnějšímu politikovi v České republice.

Ištván Léko napsal: „… do voleb určitě nebude sedět doma, kousat si nehty a čekat, až na dveře zaklepou policisti s televizními štáby v zádech. Babiš totiž patří do tábora lidí, kteří přesto, že slyší zaručené zprávy o konci světa, vezmou si rýč, vykopou díru a zasadí strom.“ Taková věta by si zasloužila pro větší emocionální efekt při čtení podbarvit tklivými tóny. Podobně jako to známe u jiných marketingových produktů z dílny hnutí ANO.

Nakonec nezbývá než Vám poděkovat za Váš čas a energii, kterou jste našemu otevřenému dopisu věnoval. Je zřejmé, že chcete vehementně bránit tomu nebezpečnému agresivnímu protibabišovskému aktivismu, který podle Vás ohrožuje svobodu. Zřejmě tím myslíte, že tento aktivismus ohrožuje svobodu Andreje Babiše dělat si s českou veřejností, co chce. To sedí. My totiž opravdu chceme bránit veřejnost před systémem, který Babišovo hnutí ANO v naší zemi zavádí, protože ho v podstatě považujeme za novou a rafinovanou formu totality.

S přátelskými pozdravy

Johana Hovorková, předsedkyně Free Czech Media

Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]