Když Babiš útočil ve sněmovně na média z vydavatelství Zdeňka Bakaly a tvrdil, že lžou o zprávě auditorů, tak se velmi spletl. Sedmdesátistránkovou zprávu zveřejnil server Seznam. Podle této zprávy je Babišovo angažmá ve státních funkcích v rozporu se zákonem. A to dokonce po celou dobu, co je členem vlády.
Přinášíme stručný výtah, co auditoři v České republice zjistili:
1) Audit obsahuje šest konkrétních rozhodnutí, která Babiš učinil od roku 2013, kdy se vzdal funkcí v Agrofertu, která dokazují, že holding ovládal.
2) Po schválení tzv. Lex Babiš došlo k pokusu zatemnit ovládání Agrofertu: „1. února 2017 založil Babiš 2 svěřenské fondy. Zpráva uvádí, že Babiš je ovládajícím a také jediným beneficientem těchto fondů.
3) Pro dohlížení nad fondem byla ustavena rada protektorů, kterou ale také vybral Babiš. Auditoři poukazují i na to, že mezi nimi je jeho manželka Monika.
4) Zpráva uvádí: „Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert“
5) „Firmy v holdingu by (…) neměly dostávat dotace a veškerá veřejná podpora, včetně prostředků z Evropského regionálního a rozvojového fondu, Evropského sociálního fondu a Kohezního fondu, poskytnutá od 9. února 2017 je porušením zákona o střetu zájmů”
6) Auditoři ukazují konkrétní příklady, kdy se projevil Babišův osobní/ekonomický zájem v souvislosti s Agrofertem – mezi nimi je snaha zabránit zastropování dotací, což je věc, která patří do programového prohlášení Babišovy vlády.
7) Česko by mělo vrátit 100 % dotací z uvedených fondů.
8) Auditoři upozornili na velkou míru chybovosti u udělování dotací holdingu Agrofert.
9) Právní služba Evropské komise konstatuje, že Babiš nenaplnil znění novely zákona o střetu zájmů z roku 2017. Ovládání Agrofertu a souběžný výkon státní funkce byly nezákonné.
10) Zpráva zmiňuje i finanční nařízení EU ze srpna 2018 a zejména článek 61 o střetu zájmů. I kvůli jeho porušení, a to zejména kvůli tomu, že Babiš je konečným beneficientem holdingu Agrofert, by se dotace měly vracet.
Celé znění zprávy v angličtině:
Souhrnnou zprávu o výsledku auditu Evropské komise již zveřejnila i Česká tisková kancelář:
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) porušuje po celou dobu svého vládního působení český zákon o střetu zájmů. Stará verze tohoto zákona ale neomezovala přístup k evropským fondům. Proto navrhuje EK vrácení poskytnutých dotací pro holding Agrofert až od února 2017, kdy vstoupila v účinnost novela zákona označovaná jako lex Babiš, která výslovně zakazuje dotace pro firmy ovládané členy vlády. Babiš kvůli zákonu vložil Agrofert do svěřenských fondů, podle auditní zprávy tím ale střet zájmů nevyřešil a holding nadále nepřímo ovládá. Text návrhu auditní zprávy zveřejnila česká média.
[ctete postid=“244384″ title=“Speciál FORUM mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích. Změnil Česko a není líp“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Podle auditní zprávy tyto kroky dokazují, že se Babiš podílel na řízení Agrofertu, což znamenalo porušení zákona o střetu zájmů. „Právní služba komise si nicméně uvědomuje, že příslušný paragraf zákona neobsahuje specifické ustanovení, které by zakazovalo poskytování veřejné podpory, včetně té z evropských fondů, firmám, v nichž působil veřejný činitel,“ uvádí zpráva.
Právní situace se podle dokumentu změnila, když 9. února 2017 vstoupil v platnost lex Babiš. Tato novela zakazuje společnostem, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
Babiš kvůli novele vložil Agrofert do svěřenských fondů, holding se díky tomu nadále mohl ucházet o veřejnou podporu. Právní služba EK ale dospěla k závěru, že Babiš tímto krokem český zákon nenaplnil. Jako zakladatel a jediný beneficient svěřenských fondů má podle zprávy ekonomický zájem na úspěchu holdingu a nepřímo ho kontroluje. „Firmy v holdingu by proto neměly dostávat dotace a veškerá veřejná podpora, včetně prostředků z Evropského regionálního a rozvojového fondu, Evropského sociálního fondu a Kohezního fondu, poskytnutá od 9. února 2017 je porušením zákona o střetu zájmů,“ uvádí zpráva.
ČR by mohla unii vracet 450 mil Kč, média zveřejnila zprávu EK
Česko by mohlo do rozpočtu EU vracet kolem 450 milionů korun dotací, které čerpal holding Agrofert. Vyplývá to z návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK), podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, dál má na firmu vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Celý sedmdesátistránkový dokument zveřejnila média. Česká strana se bude moci ke zjištěním vyjádřit, komise podle toho může materiál ještě upravit. Babiš už v pátek ve Sněmovně řekl, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude.
Babiš, který zasedá v českých vládách od roku 2014, v únoru 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů své firmy do svěřenských fondů. Audit se zaměřuje na dobu před tímto okamžikem a po něm. Sleduje období od roku 2011 do loňska. Podle Hospodářských novin 283 milionů korun z celkem 451 milionů, které by ČR měla vracet, představují dotace po únoru 2017.
Podle médií návrh zprávy uvádí, že premiér dva svěřenské fondy ovládá, přes ně má dál vliv i na Agrofert a současně má přímý vliv na rozdělování peněz z EU. „Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert,“ citují z dokumentu servery Aktuálně.cz a Seznam Zprávy.cz.
Premiér o Agrofertu mluví jako o své bývalé firmě. Text návrhu podle webu Seznam Zprávy poukazuje na to, že Babiš může z obou svěřenských fondů kdykoliv majetek dostat zpět. Dokument popisuje, že fondy mají tři správce, které jmenoval a může odvolat Babiš. Ten jmenuje a může odvolat i radu protektorů, jíž se správci zodpovídají. Jedním z protektorů je Babišova manželka Monika. Pokud někdo v protektorské radě chybí, má v ní Babiš jeden hlas. Bez rodinného protektora není rada usnášeníschopná a nemůže přijímat rozhodnutí, popsal Seznam. Podle něj Agrofertu nahrávaly i přesuny miliard mezi dotačními programy.
Navrhovaná zpráva EK popisuje jednotlivé dotační případy i chyby v nich. Podle Info.cz ukazuje, jak skupina Agrofert „s pomocí nejrůznějších triků a benevolencí státních kontrolorů“ získala stovky milionů. Server zmiňuje dotace pro Pekárnu Zelená louka. Ta žádala o dotace 650 milionů korun na inovace na linku na chleba, přitom stejný produkt už vyráběly německé továrny „z Babišova impéria“. Hodnota projektu byla uměle navýšena o 250 milionů korun, píše Info.cz. Uvádí, že holdingová firma VUCHT zas chtěla dotace na linku na výrobu hnojiv, stejnou linku ale už měla společnost DUSLO, také ze skupiny Agrofert.
V analýze pak server rozebírá, jaké mohou mít dotační firmy a jejich vedení „trestněprávní problémy“, pokud by se závěry auditu potvrdily. Za spáchání trestného činu poškození finančních zájmů EU hrozí několikaleté vězení, podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob až zrušení firmy.
Komise podle médií v návrhu textu českým úřadům vytýká, že nezajistily účinnou kontrolu. Prověřování mají na starosti ministerstva financí a pro místní rozvoj, která jsou ve správě vládního ANO.
O návrhu auditní zprávy Evropské komise informovaly v pátek Hospodářské noviny a Neovlivní.cz. Opozice žádala, aby stát vyplacené dotace po Agrofertu vymáhal. O věci chce v úterý v dolní komoře jednat.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu. To má trvat měsíc. Na vyjádření má ČR dva měsíce, dodala Schillerová. Opozice ministerstva už v pátek vyzvala, aby celou zprávu zveřejnily. Podle ministerstev auditní dokument ještě není konečný a návrh je důvěrný.