Babišovy Kostelecké uzeniny se radují, neboť Babišova Mladá fronta DNES ocenila kvalitu jejich produkce.
Spotřebitelská příloha Test Babišovy MF DNES přinesla v posledním úterním vydání výsledky hodnocení kvality a chuti drůbežích párků prodávaných v českých obchodech. Na celé čáře v něm – jak jinak – zvítězily výrobky firem potravinářského impéria vlastníka listu Andreje Babiše. Ty obsadily první i druhou příčku a umístily se na šesti místech z celkových dvanácti.
Babišův hlavní konkurent, firma Drůbežářský závod Klatovy, který je dvojkou na tuzemském trhu, zaostal se třemi hodnocenými výrobky na 4., 7. a 8. příčce. Ostatní tři rivalové jsou zastoupeni vždy jen jediným výrobkem a dva z nich v testu skončili na úplném konci tabulky.
Absolutním vítězem testu jsou párky Bilbo uzeniny Kuřecí párky pro děti z Babišových Kosteleckých uzenin. Druhé místo obsadily Originál české párky, které vyrábí další Babišova firma Vodňanská drůbež. Teprve na třetím místě skončil konkurenční výrobek Baroni Pochoutkové párky od polského výrobce Rolpek a čtvrtou příčku obsadily Kuřecí dětské párky bez E od Babišova největšího tuzemského rivala, Drůbežářského závodu Klatovy. Pátá a šestá příčka pak patří opět Babišovým párkům z Vodňanské drůbeže.
[ctete]28689[/ctete]
V druhé polovině tabulky jsou v chronologickém pořadí další dva výrobky konkurenčního Drůbežářského závodu Klatovy, následují dva druhy drůbežích párků z Babišových Kosteleckých uzenin, předposlední příčku obsadil výrobek Masokombinátu Plzeň a úplně na konci (tedy jako údajně nejhorší) se umístily Krůtí libové párečky relativně malého soukromého výrobce V PRON Frýdek-Místek.
Pozoruhodná je na testu jeho metodika a složení poroty. Dva Babišovy masokombináty, které dodávají na trh kuřecí párky, jsou pro potřeby testu považovány za konkurenty, a jsou proto zastoupeny každý třemi výrobky. Tedy dohromady šesti, což je polovina všech testovaných párků, přičemž ostatní výrobci tuto výhodu samozřejmě nemají. Zajímavé je také, že hlavním kritériem testu je (ze 40 %) smyslové hodnocení porotou, zatímco jen z 20 % hraje roli složení surovin a z 15 % kvalita masa (následují obsah soli a tuku – 15 %, obsah fosfátů a glutamátů – 10 % a mikrobiologie – 5 %). Dominuje tedy subjektivní hodnocení.
[ctete]14063[/ctete]
V desetičlenné porotě jsou přitom dva zástupci obou již zmíněných „konkurenčních“ firem vlastněných Babišovým Agrofertem a jeden zástupce Drůbežářského závodu Klatovy. Ostatní výrobci zastoupeni nejsou. Zbytek poroty tvoří tři „nezávislí“ odborníci z různých státních institucí, dva z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a předseda Českého svazu zpracovatelů masa.
O objektivnosti testu si udělejte obrázek sami. Nezbývá než popřát dobrou chuť při požívání a četbě sjednocené potravinářsko-mediální produkce.