Babiš tvrdí, že v Česku není lockdown. Je, a tvrdý, vrací premiéra do reality Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (uprostřed)  (ČTK – Igor Zehl)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (uprostřed) | FOTO: ČTK – Igor Zehl

Vláda se nedokáže shodnout na tom, zda aktuální tvrdá opatření na zmírnění šíření nákazy koronavirem jsou, nebo nejsou lockdown. Zatímco premiér Andrej Babiš trvá na tom, že vláda žádný lockdown nevyhlásila, jeho nový ministr zdravotnictví Jan Blatný na tuto zjevnou marketingovou hru odmítá přistoupit a konstatuje, že v České republice je poměrně tvrdý lockdown už teď.

Rozpor mezi zavřenými školami, obchody, přísnými omezeními setkávání lidí či nočním zákazem vycházení na straně jedné a ujišťováním Andreje Babiše, že v zemi není zavedený „žádný lockdown“, premiér opět oživil. Stalo se tak minulý pátek během rozpravy v poslanecké sněmovně. „Prosím vás, tady v mediálním prostoru všichni mluví o lockdownu a nikdo to nedefinoval. Tady mám článek, že ve Francii vyhlásili druhý lockdown. To slovo skutečně nikdo nikdy nedefinoval, ano, uzavření, a ve Francii druhý lockdown znamená, že zavřeli restaurace a bary,“ upozornil na Babišovu snahu o rozmlžení podstaty server Echo24.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Snaha zastřít realitu planými tvrzeními o opaku je zjevná a zaujala i jednoho z politických marketérů, který ji kritizoval i jako selhání samotného Babišova PR. „Všichni jsme si všimli, že se vláda pokusila o spin a řekla, že to není ‚lockdown‘,“ poznamenal k pokusu vlády o zkreslenou interpretaci současných plošných restrikcí Radim Jung. „Chápu, proč se o to pokusili, ale poučka číslo jedna je, že si měli vymyslet jiné slovo, když chtěli spin. Takto se jim to vůbec nepovedlo a doktrína, že se nejedná o lockdown, nevydržela ani pár vteřin,“ konstatoval na facebooku.

Babiš svou fabulaci zdůvodňuje poukazy na údajné nadužívání předmětného pojmu, čehož důkazem mají být články, které takto nazývají i situaci v Izraeli i přesto, že tam některá významná odvětví dále vyrábějí. Premiér přitom využívá skutečnosti, že termín lockdown není přesně vymezený.

Současný ministr Jan Blatný na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví premiérovi oponoval tím, že Česko v lockdownu dávno je. Argumentoval srovnáním situace v jednotlivých zemích, z něhož podle něj vyplývá, že „v České republice je poměrně tvrdý lockdown už teď“. Blatný se tím vymezuje nejen vůči Babišovi, ale i vůči svému předchůdci v úřadu Romanu Prymulovi, který rovněž odmítal, že by v Česku byl vyhlášený lockdown.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]