Předseda vlády Andrej Babiš dostal v sobotu naprosto nevídaný prostor v českých médiích. Rozhovory s ním vyšly v jeho MF DNES, v deníku Právo a na serveru iRozhlas.cz. Je to skutečně nevídaná věc, za pozornost stojí všechna zmiňovaná interview. Podívejme se, co jsme se mohli dočíst.
Rozhovor s Babišem na titulní straně MF DNES vede jako vždy jeho redaktor Petr Kolář, který se evidentně rozhodl, že za veškeré problémy může ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Právě na Vojtěchovu neschopnost míří většina dotazů a Babiš má v podstatě neomezený prostor pro to, aby prezentoval sám sebe jako ochránce slabých a nemocných. A některé kombinace otázek a odpovědí jsou skutečně pozoruhodné, například tato:
Kolář: Jestliže jsou na ministerstvu zdravotnictví různé názorové skupiny, neměl by být právě ministr tím, kdo je nechá se o věc pohádat, ale pak vybrat jednotné stanovisko, bouchnout do stolu a nechat ho prezentovat a prosazovat všemi bez výjimky? To Adam Vojtěch neumí?
Babiš: Ministr zdravotnictví je tam kvůli zdravotnictví a ochraně zdraví občanů. Já chci samozřejmě také ochránit zdraví občanů. Ale na druhé straně vnímám zpětnou vazbu od celé řady lidí, odborníků. Mluvil jsem o tom například i s profesorem Žaloudíkem, s lidmi z kultury, ze sportu, ale i s živnostníky nebo podnikateli, ale hlavně s občany.
Rozumíte tomu?
Celkově sedm otázek míří proti Vojtěchovi. Podle Koláře z něj lidé mají legraci, je za pitomce, neumí ministerstvo řídit, může za to, že nefunguje chytrá karanténa. A Babiš tak dostává skvělou možnost sám sebe prezentovat jako toho, kdo všechno zachrání, vinu na Vojtěchovi tak trochu nechat, ale zároveň vysvětlit, jak to má chudák těžké. Babišovy odpovědi znějí daleko smysluplněji, než je obvyklé a než je tomu jinde.
Jednoznačně nejzajímavější ze tří v tentýž den publikovaných rozhovorů totiž vyšel na serveru iRozhlas.cz. Ten nefunguje jako premiérovo PR oddělení, a proto v interview vidíme snahu redaktorky dobrat se vysvětlení, což vzápětí odhaluje Babišovu neschopnost cokoli srozumitelně vyložit, a hlavně to dává prostor jeho nekonečnému blábolení.
Ukázka:
Já tady sedím na Úřadu vlády a čtu tady mail paní Škorpilové: Roušky v zájezdové dopravě, smysl pro nařízení. Zavedli jsme opatření pro veřejnou dopravu a tady mi píše paní, že lidi chodí a celou noc jsou v autobuse. A přemýšlím o tom. Mám selský rozum. A pošlu to teď paní (hlavní hygieničce Jarmile) Rážové a panu Vojtěchovi a budeme o tom diskutovat. Takže podstata toho je v tom, já chápu, že vy potřebujete ten konflikt, ale že proběhla nějaká diskuse.
Byl jsem v Lysé nad Labem, mluvil jsem s řediteli škol, každý má na to jiný názor. Někteří chtějí roušky, někteří nechtějí. Mluvil jsem i se saským premiérem, tam to také nemají. A nakonec to dopadlo tak, jak to původně poslal ministr Plaga, tedy podle semaforu. Tam byla chyba ministerstva zdravotnictví, že na jedné straně dal Plaga školám semafor a na druhé straně to ministerstvo zdravotnictví neakceptovalo a řeklo, že v nějakých situacích mají být roušky.
Poslední dvě otázky redaktorky iRozhlasu mířily na Bělorusko a rozporuplné postoje poslanců hnutí ANO, na které se Kolář vůbec nezeptal. Babiš nejprve prohlásil: „Naši poslanci samozřejmě vždycky využijí to zasedání sněmovny, aby se tam producírovali.“ Poté ještě na doplňující dotaz uvedl: „Senát si dělá nějaké body, opozice si dělá body. Myslím si, že bylo přijato nějaké jiné usnesení. Já jsem musel odejít z jednání sněmovny, takže já to usnesení neznám. Musel jsem jít na videokonferenci s V4, s Evropskou radou. A Česká republika je aktivní.“ Faktem je, že pan premiér nevychází z tohoto rozhovoru, na rozdíl od setkání s vlastním redaktorem, nejlépe.
Poslední rozhovor s Andrejem Babišem, který dnes můžeme číst, vyšel v deníku Právo. Autorky sice Babišovi připomněly problémy kolem roušek, ale v další části s ním hovořily například o rušení superhrubé mzdy, aniž by musel vysvětlit, proč na posledním jednání sněmovny poslanci hnutí ANO odmítli zařadit na program návrh, který by takový krok umožnil. Je také zvláštní, že i z tohoto rozhovoru Babiš vychází daleko lépe než z toho na iRozhlase.
Redaktorky nezapomněly jen zmíněný lapsus v otázce superhrubé mzdy, ale například ve chvíli, kdy Babiš prohlásí, že „má vliv v EU“, nezazní ani zmínka o jeho problémech a o tom, že v Evropské unii přeseda vlády nemůže prosadit nic dobrého pro Českou republiku, protože se neustále řeší jeho střet zájmů.
Že si Babiš koupil média, aby měl kdykoli prostor (nejen) na krizové PR, to už víme. Ve chvíli, kdy vyjdou celkem tři rozhovory s ním, a pouze jeden je skutečně kritický a konfrontační, lze jen těžko přistoupit na řeči o „neschopné opozici“. Aby získali takovou vizibilitu Petr Fiala nebo Ivan Bartoš, to by se nejspíš mohlo stát pouze v alternativním vesmíru a ne v České republice v roce 2020. To se pak jen těžko dá mluvit o férové politické soutěži.
Články v MF DNES sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.