Ministerstvo životního prostředí zrušilo pokutu ve výši 500 tisíc korun pro firmu Precheza, která spadá pod holding Agrofert. Přestože ke spáchání přestupku při havárii na podzim roku 2014 v chemičce prokazatelně došlo, Česká inspekce životního prostředí se bude událostí zabývat znovu.
„Ministerstvo životního prostředí dospělo k závěru, že vytýkaným jednáním prokazatelně došlo ke spáchání přestupku. Rozhodnutí však trpí nedostatečným odůvodněním, zejména výše pokuty,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení resortu pro server Seznam Zprávy.
Jedna z nejziskovějších firem holdingu Agrofert předsedy hnutí ANO Andreje Babiše byla tedy od pokuty ve výši 500 tisíc korun, kterou od České inspekce životního prostředí dostala kvůli nebezpečnému úniku z chemičky, osvobozena.
Česká inspekce životního prostředí se bude případem zabývat znovu, přičemž rozhodnutí ministerstva podle mluvčí Miriam Loužecké doposud neobdržela. Nemohou ho tedy zatím komentovat. Ke kauze a rozhodnutí ministerstva se aktuálně nechce vyjadřovat ani holding Agrofert. „Probíhající řízení nekomentujeme,“ uvedl Pavel Heřmanský, mluvčí holdingu.
K havárii došlo v noci z 28. na 29. října roku 2014 v Přerově. Tehdy měl být v centru města překročen hodinový limit oxidu siřičitého šestatřicetkrát a desetiminutový limit dokonce šestačtyřicetkrát, jak zjistila stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Precheza, která vyrábí titanovou bělobu, tehdy měla obnovovat výrobu kyseliny sírové po technologické odstávce.
V důsledku úniku měli skončit v nemocnici dva policisté, kteří měli tehdy noční službu a nadýchali se vzduchu nasyceného SO2. Uniklé látky z chemičky jim měly způsobit popálení a poleptání hrtanu, jak vyplývá z diagnózy uvedené v dokumentech.
V únoru roku 2016 pak kvůli tomu Česká inspekce životního prostředí udělila chemičce sedmimilionovou pokutu. Ta byla ovšem o rok později, kdy v čele resortu stál Babišův podřízený Richard Brabec, snížena na půl milionu korun a v roce 2022 pak zrušena Nejvyšším správním soudem. Verdikt ministerstva podle něj totiž nebyl srozumitelný. Řízení se tedy muselo opakovat.