Babišova firma upravila nabízenou mzdu. Inzerát ale prý stejně není aktivní

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Firma Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert poslance Andreje Babiše (ANO) „zvedla mzdy“. Nově v inzerátu na webu Úřadu práce na pozici dělníka ve výrobě nabízí na plný úvazek 17 900 korun hrubého. Mzda byla upravená poté, co deník FORUM 24 upozornil, že původních 16 800 korun nedosahuje ani výše minimální mzdy v Česku. Zaměstnankyně firmy redakci deníku FORUM 24 řekla, že inzerát není aktivní. Přesto je ale stále zveřejněný a jsou v něm prováděny úpravy.

Původní informace v inzerátu byla, že hrubá měsíční mzda za plný úvazek činí 16 800. Nejde přitom ani o minimální mzdu, ta se od ledna tohoto roku zvýšila na 17 300 korun. Inzerát byl z 28. února letošního roku. Jak pro deník FORUM 24 uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková, datum poslední změny znamená úpravu inzerátu jako takového. Ten tam vkládá zaměstnavatel a úřad jen kontroluje, zda v něm není chyba.

Úřad práce
Firma Andreje Babiše (ANO) nabízela v inzerátu původně mzdu za plný úvazek od 16 800 korun

Nyní na webu úřadu visí ten samý inzerát aktualizovaný 3. března. Hrubá měsíční mzda je nově od 17 900 korun, což je přibližně 15 800 čistého. Už je tedy splněná podmínka minimální mzdy. Počet nabízených pracovních míst je ale momentálně nula. Ostatní údaje jsou v inzerátu stejné, jde o dvousměnný provoz v práci na lince při zpracování a balení drůbežího masa v chladném prostředí asi 8 stupňů. Mezi požadavky je také „ochota pracovat i v sobotu nebo o svátcích“.

Úřad práce
Aktualizovaný inzerát na webu Úřadu práce uvádí hrubou mzdu od 17 900 korun

Redaktorka deníku FORUM 24 ohledně nabídky práce kontaktovala zaměstnankyni uvedenou v inzerátu. Ta jí ale sdělila, že inzerát už není aktivní. Přesto je ale stále veřejný na webu Úřadu práce i jinde, například na sociální sít LinkedIn nebo webu Pracomat, kde na něj mohou lidé odpovídat.

Na webu úřadu pak mohou zájemci o práci najít další nabídku firmy na pozici dělníka ve výrobě s téměř totožným popisem práce. V něm firma nabízí hrubý plat od 17 940 korun, tedy o 40 korun víc než v neplatném inzerátu.

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Na inzerát prvně upozornil místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera. „Babiš nabízí zaměstnancům 16 400 Kč hrubého měsíčně, ale tady ze sebe dělá dobráka, který by rozdával tisícovky na potkání. Ze státního by se to rozdávalo, že… ale ze svýho už to moc nejde. A jen mimochodem – průměrný důchod je téměř 20 000 Kč čistého,“ napsal s odkazem na inzerát z října loňského roku, kdy Vodňanská drůbež nabízela hrubou mzdu 16 380 korun.

Deník FORUM 24 ještě předtím upozorňoval na inzerát pekárny United Bakeries, která také spadá pod holding Agrofert. Ta nabízela v inzerátu pro pekaře v Praze hrubou měsíční mzdu 17 900 korun. Průměrná mzda na této pozici je přitom téměř o 10 tisíc vyšší. Samotná firma se bránila, že jde o chybu zaměstnance. Mluvčí Agrofertu Lucie Bukovanská deníku FORUM 24 sdělila, že pro letošní rok je na této pozici nabízeno 21 480 korun a průměrná mzda pekařů ve firmě činí 30 105 korun. Inzerát na 17 900 je ale na webu Úřadu práce do dnešního dne aktivní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články