Premiér Babiš se před projednáváním protikrizového balíčku ve Sněmovně kál a nabízel všem spolupráci. Jeho marketingové pokání však dlouho nevydrželo. Vládní koalice nepřijala jediný návrh opozice, který by více pomohl živnostníkům. „Je to pokrytectví a pokračování protiživnostenské politiky,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů.
Poslanecká sněmovna schválila ve stavu legislativní nouze balíček kroků pro snížení dopadů epidemie čínského koronaviru. Několik z nich se týkalo živnostníků. Stát jim na půl roku odpustí minimální měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění, platby nad tuto částku si mohou odložit. Zaplatí ošetřovné rodičům dětí do 13 let po dobu uzavření škol ve výši 60 procent redukovaného vyměřovacího základu, totéž má nově platit i pro živnostníky. A konečně pozastaví EET po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Ještě nedávno přitom mistryně financí Alena Schillerová tvrdila, že to ze zákona není možné.
Babiš výzvy k jednotě nemyslel vážně
Premiér Babiš ve Sněmovně vyzýval k jednotě a spolupráci s opozicí. Téhož dne se ukázalo, že to byla jen vějička s cílem umlčet kritiku. Nemyslel to vážně. Vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM nakonec podpořila jen to, na čem se sama dohodla. Nepodpořila žádný návrh opozice, který by více ulevil živnostníkům. A to ani těm, na které dopadly drastické vládní restrikce. Mnozí museli ze dne na den ukončit podnikání, přicházejí o tržby a současně musí platit nájmy, energie, různé odvody a mzdy svých zaměstnanců.
Vláda nepodpořila ani opozicí navrhovaný delší odklad třetí a čtvrté vlny EET o jeden rok, jelikož návrh Schillerové téměř nic neřeší. Stovky tisíc drobných podnikatelů (včetně těžce zkoušených lékařů) se budou muset k EET připojit v létě, kdy budou mít úplně jiné starosti a mnozí se budou těžce mátořit z krize.
Vládní pomoc je jen kosmetická. Příliš nepomohou ani bezúročné půjčky avizované ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Podnikatelé za ně musí ručit svým majetkem. Přitom nemají jistotu, zda budou mít dostatek peněz na splátky. Přímá finanční podpora kvůli ušlému zisku je v nedohlednu.
Opozice nakonec vládní balíček solidárně podpořila, ale neskrývá rozčarování. Šéf Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovoří o cílené „likvidaci živnostníků“.
K výsledné podobě má výhrady i předseda ODS Petr Fiala. „Vládní koalice má plno řečí o tom, jak je potřeba pomoci lidem, dnes však neudělala dost pro to, aby se tak opravdu stalo. Mluví o tom, jak postupujeme všichni společně, ale skutečnost je tato: v podstatě žádný návrh opozičních stran nebyl přijat,“ konstatuje.
ROZHOVOR S RADOMILEM BÁBKEM
Tento průběh komentuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů-Unie podnikatelských a živnostenských spolků.
Vládní koalice ve Sněmovně nepřijala žádný návrh opozice, ačkoli se premiér Babiš najednou tváří vstřícně a volá po jednotě. Věříte mu?
Věřit Andreji Babišovi může jen člověk úplně naivní. Současný premiér říká vždy jen to, co se mu hodí, a mění svoje vystupování podle situace, v jaké se nalézá. Pokud má pocit, že má sílu, moc a převahu, je arogantní a agresivní a nemá žádné pochopení pro názory nebo potřeby jiných. Když se však dostane do úzkých, dokáže být pokorný, přátelský a vstřícný. Pokud mu na to někdo skočí, tak podnikatelé a živnostníci to nebudou.
Vládní návrhy opatření pro podnikání opravdu téměř vůbec nepomáhají malým podnikatelům a živnostníkům. A to, že vládní koalice nepřijala žádný návrh opozice, a byly to návrhy rozumné a k živnostníkům vstřícné, to je typické pro vládní politiku. Jak to říkal Andrej Babiš? Hlavně z toho nedělejte v době koronaviru politiku!
Co říkáte schváleným změnám, prosazeným vládní koalicí?
Vláda připravila pro živnostníky taková opatření, aby se mohla prsit, jak se stará, a přitom neudělá pro ty nejmenší nic. Nepodnikající veřejnost a Babišovi voliči budou chválit pana premiéra a nadávat na ty „podnikatele“, co pořád chtějí. Je to pokrytectví a pokračování protiživnostenské politiky i v době epidemie koronaviru.
Vlastně jediné, co dostala malá část živnostníků, je právo na úhradu ošetřovaček, pokud mají děti do 13 let. Už fakt, že na to dosud neměli právo, je donebevolající nespravedlnost. Jinak nic – žádná podpora pro ty, kteří ze dne na den přišli o příjmy, žádná kompenzace ztrát, nic. Andrej Babiš a jeho vláda poslali desítky tisíc živnostníků na pastvu.
Ministryně financí Schillerová nakonec popřela sama sebe a odložila třetí a čtvrtou vlnu EET o tři měsíce. Dává takové počínání smysl?
Podnikatelské odbory tvrdě bojovaly za odložení 3. a 4. vlny EET, která měla být spuštěna 1. května. Vláda skutečně chtěla takovou zvrácenost, aby si živnostníci v době karantény, v době, kdy mají zavřené krámy a k zákazníkům nemohou, pořizovali pokladny EET, nakupovali kotoučky do tiskáren, aby platili firmám instalaci softwaru a aby školili personál.
Bylo to absurdní divadlo, když ministryně Schillerová tvrdila, že spuštění EET nejde odložit, protože to je dáno zákonem. Několikrát jsme jí to nesmyslné a účelové tvrzení vyvrátili, až nakonec i vláda pochopila, že by se trváním na EET v této době znemožnila.
Nevím, jestli vůbec veřejnost chápe, jakým nesmyslem je tato vlna EET, když se bude týkat malířů, natěračů, instalatérů, kadeřnic, kosmetiček a dalších řemesel a služeb, ale také lékařů či veterinářů. Vymyslet něco takového, to chce hodně zvrácenou mysl.
Ještě zmíním fakt, že s odkladem spuštění další vlny EET byla zastavena EET jako celek, takže i pro ty, které stát už tři roky lustruje. Pro samotné podnikatele a živnostníky to teď není nijak praktickou úlevou, protože stejně neprodávají. Má to však pro ně jiný dopad – nebudou po tu dobu chodit kontroly, takže podnikatelům nehrozí desetitisícové pokuty za zcela nicotné přestupky.
A má to ještě jeden aspekt. Podnikatelské odbory se budou ministryně Schillerové ptát, co dělají kontroloři. Jejich práce stojí stát nejméně 500 milionů korun ročně.
Jak byste si představoval reakci vlády na podporu živnostníků?
O reakci vlády nemáme žádné iluze, ale víme přesně, co potřebují, a to nutně, malí podnikatelé a živnostníci. Žádáme vládu, aby vyplatila podporu v nouzi všem, kdo přišli o příjmy. Žádáme vládu, aby vytvořila fond, ze kterého bude hradit malým podnikatelům a živnostníkům doložené ztráty, které utrpěli vinou vládních opatření a koronakrize.
Žádáme vládu, aby stejně jako zaměstnancům dala všem malým podnikatelům a živnostníkům jistotu alespoň minimálního příjmu, který jim zajistí základní životní potřeby. Žádáme vládu, aby připravila finanční podporu pro rychlé rozběhnutí drobného podnikání.
Zároveň žádáme vládu, aby omezila výdaje na provoz státu, aby zastropovala mzdy vedoucích a vysokých úředníků, aby všichni nezbytní úředníci byli k dispozici občanům, a to nikoli v omezené pracovní době, ale naplno, aby výrazně snížila mzdy většiny úředníků a aby výrazně snížila jejich počty. Chceme, aby vláda zrušila nesmyslné a zbytečné úřady, kterých jsou asi tři desítky, protože jejich provoz je nyní nepatřičným luxusem.
Považuji ještě za nutné upozornit na to, že premiér Babiš vyhlásil, že vláda dá na obnovu ekonomiky asi jeden bilion (!) korun (z toho 900 miliard na záruky úvěrů, pozn. red.). To je obrovská částka, ovšem z ní má vláda zcela zjevně pro malé podnikatele a živnostníky jen drobty. Měli by se stydět, takhle zacházet s občany, kteří je živí.