Představitelé hnutí ANO si stále více dávají záležet, aby si vytvářeli obraz těch, na které se neustále obracejí občané se svými problémy, starostmi a obavami z budoucnosti. V tomto duchu se odehrává billboardová kampaň, kterou hnutí ANO rozjelo s heslem „Za Babiše bylo líp“, ale nejenom to. Babišovo uskupení systematicky pracuje na tom, aby všichni věděli, že právě za jeho zástupci přicházejí občané svěřit se s tím, co je trápí. Tahle terapeutická funkce však nepřísluší politikům a veřejnost by na ni neměla přistupovat, protože na to ve výsledku doplatí.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalá ministryně financí Alena Schillerová a další z Babišova hnutí se tváří, že mají pochopení pro občany a jejich strachy, nejistoty a trápení a bezmála se stylizují do role terapeutů, ke kterým lidé přicházejí pro vlídné slovo a povzbuzení.
Aktuální kampaň hnutí ANO je na tom založená. Sám Babiš k ní říká, že v ní podporovatelé jeho hnutí, studenti, senioři, zaměstnanci, živnostníci i podnikatelé vyslovují, co cítí, čeho se bojí, co by si přáli a co potřebují. Bývalý premiér dokonce říká, že na základě této kampaně jeho hnutí kontaktují další lidé, kteří se chtějí rovněž vyjádřit a mluvit o svém strachu, nejistotě a spoustě dalších pocitů.
Zní to jako fraška. Strany a hnutí tady opravdu nejsou od toho, aby si hrály, že poskytují terapeutické služby, a přitom ve skutečnosti využívaly city lidí pro své politické cíle, pokud tedy připustíme, že opravdu existují občané, kteří se autenticky chtějí vypovídat ze svých pocitů prostřednictvím hnutí ANO a nejsou za to zaplaceni či nesledují nějaké své vlastní zájmy.
Babišovo hnutí a jeho zástupci se přesto tváří, že jsou jediní, kdo lidem naslouchá a kdo jejich pocity zprostředkovává dál, aby jejich hlas byl slyšet a aby se na ně nezapomnělo. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová tento týden na schůzi dolní komory parlamentu hovořila přesně v tomto duchu.
Vládní politiky obvinila z toho, že nepochopili, že dnes mají odpovědnost za všechny obyvatele České republiky a že už nemohou dělat politiku jenom pro někoho. Následně popsala, co se kolem nás podle ní vlastně děje.
Zmatky kolem jednorázového příspěvku na dítě
„Lidé se bojí. Mají obavy o budoucnost. A neříká to jeden výzkum, ale hned několik. Obrací se na nás stále více lidí se svými problémy. A co hlavně, mají pocit, že jsou hozeni přes palubu a že jejich starosti a problémy tato vláda ignoruje. A já musím říct, že je chápu. Možná ne cíleně, ale opravdu některé vaše kroky a výroky tak skutečně mohou působit. Od výroků sociálních médií až po různé nešťastné výroky koaličních politiků, které vyjadřují pohrdání ostatními a nadřazenost, ale především neskutečnou aroganci vůči těm, kteří prostě neměli tolik štěstí v životě jako třeba jiní,“ zdůraznila Schillerová.
Představitelé hnutí ANO se tak staví do pozice někoho – jak názorně předvádí bývalá ministryně financí -, kdo občanům naslouchá, má pro ně pochopení a kdo citlivě vnímá, co prožívají, kdežto zástupci vládní koalice podle místopředsedkyně Babišova hnutí tuhle schopnost očividně nemají, a navíc jsou vyloženě necitliví a vůbec nejsou zaměřeni na to chápat, čemu veřejnost čelí.
Tohle je samozřejmě představa, kterou se Alena Schillerová a spolu s ní celé hnutí ANO snaží veřejnosti vsugerovat a podsunout. Bohužel v tom ANO zčásti pomáhají i koaliční strany a hnutí, které si nepočínají zrovna nejšikovněji, a to právě ohledně své komunikace směrem k občanům.
Když už se například vládní pětikoalice rozhodla přistoupit k tomu, že rodinám s příjmem do milionu korun ročně vyplatí jednorázový příspěvek ve výši pět tisíc korun na dítě, neměla upadnout do zmatků, zda limit na příspěvek je v hrubém nebo čistém.
Navíc měla mnohem lépe vysvětlit, proč přijala opatření, které působí plošným dojmem (má se týkat 1,1 milionu domácností), přestože Fialův kabinet celou dobu tvrdil, že plošná opatření odmítá a chce pomáhat adresně a cíleně. Namísto toho členové vlády neustále opakovali, že jsou pro cílenou pomoc, a i toto opatření je podle nich pomocí těm, kteří to potřebují – tedy střední třídě, samoživitelkám a samoživitelům, což neznělo úplně nejpřesvědčivěji.
Politika a terapeutická sezení
Schillerová ve svém projevu dále pokračovala: „Nikdo neříká, že tato situace je jednoduchá. To nikomu ani nevyčítáme, ani vládě. Ale co rozhodně vyčítám, je, že jste přestali s lidmi mluvit. Že nevysvětlujete svoje kroky. Že vás nezajímají problémy ostatních lidí. Nemůžete se pak divit, že může jeden získat snadno dojem, že o nich sice víte, ale odmítáte je řešit. Že prostě jednoduše před nimi utíkáte.“
Je zjevné, že Fialova vláda pomáhat chce, a to navíc způsobem, který je z hlediska státního rozpočtu mnohem udržitelnější než opatření, která navrhuje hnutí ANO. Jenže zástupci vládní koalice to občas doprovázejí výroky, které jsou nadbytečné, nebo toho naopak říkají jen velmi málo a komunikují méně, než by bylo potřeba.
Nedostatečně hovoří o tom, co chystají a jaké jsou jejich plány v případě toho či onoho budoucího vývoje. A když pak s něčím přijdou, co třeba úplně nezapadá do toho, co říkali dříve, mají o tom hlavně mluvit, aby bylo zřejmé, co je k tomu vedlo a jak k tomu došli.
A do toho přichází Babišovo hnutí, které si hraje nejenom na chápavého posluchače obyčejných lidí, ale i na někoho, pomocí kterého jejich starosti zazní dostatečně nahlas. Občané by se však neměli nechat tímto způsobem zneužívat, protože politika zkrátka není terapeutické sezení a politik, který se snaží působit jako někdo, kdo pečuje o vaši duši a pocity, ve skutečnosti klame tělem.