Nejvážnějším zájemcem o mediální skupinu Andreje Babiše (ANO) je majitel holdingu Czechoslovak Group Michal Strnad. Ten by měl údajně Mafru koupit za více než 4,5 miliardy korun. V pátek o tom informoval Deník N. Podle něj má být dohoda již prakticky hotová. Mafra vydává deníku Mladá fronta DNES, Lidové noviny či Metro, provozuje také televizní stanici Óčko nebo Rádio Impuls.
Deník se odkazuje na zdroje z Mafry a okolí expremiéra Andreje Babiše, který je majitelem mediální skupiny. O vydavatelství projevilo podle informací Deníku N zájem několik podnikatelů, mezi nimi například miliardáři Daniel Křetínský nebo Pavel Tykač. Zbrojař Michal Strnad měl však nabídnout nejvyšší cenu, a má tak být obchodu nejblíže.
Samotná firma informaci nepotvrdila, ani nevyvrátila. „K investičním projektům či jednání o nich se CSG nevyjadřuje před jejich uzavřením,“ řekl Deníku N mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Podobně mluví také Agrofert. „Spekulace trhu a médií ohledně potenciálních akvizic či divestic nekomentujeme,“ prohlásil mluvčí Babišova holdingu Pavel Heřmanský.
Majitel energetické společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač o svém zájmu koupit vydavatelství Mafra od Andreje Babiše mluvil už letos v únoru. „Zájem jsme projevili, ale jednání jsou na počátku. Není to žádná akutní fáze,“ řekl tehdy v rozhovoru pro iRozhlas.cz. Stejně jako Strnad žádná média nevlastní. Jiná je situace u miliardáře Daniela Křetínského, který je majitelem vydavatelství Czech News Center. To vydává například deníky Blesk, Sport nebo týdeník Reflex.
Hlavním důvodem prodeje Mafry je novela zákona o střetu zájmů, kterou v červnu schválila sněmovna. Zpřísní vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek. Například média nebudou moci politici převádět na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, za porušení povinností budou hrozit vyšší pokuty. Sněmovna úpravy takzvaného „lex Babiš“ schválila pozměňovacím návrhem skupiny koaličních poslanců v čele s předsedou klubu Pirátů Jakubem Michálkem ve vládní novele, která mění organizaci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nyní ji čeká posouzení v senátu.
Schvalování předlohy měsíce brzdilo opoziční hnutí ANO, které neprosadilo vrácení předlohy do opětovného projednání ve druhém čtení ani odklad účinnosti na rok 2026, tedy na dobu po příštích sněmovních volbách. Má být účinná od příštího roku. Dolní komora schválila Michálkův pozměňovací návrh hlasy 85 ze 164 přítomných poslanců. Pro úpravu zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti hlasovalo 79 poslanců z ANO a SPD.
Zástupci ANO tvrdili, že Michálkova úprava míří na jednoho člověka, tedy předsedu hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše, že jde o takzvaný přílepek a že je protiústavní. „Každý, kdo pro zákon zvedne ruku, rozviklá naše hodnoty demokracie, za které bojovali naši rodiče nebo my sami před 34 lety,“ hlásil před hlasováním poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Generace mých rodičů stoprocentně nebojovala za to, aby oligarchové mohli vlastnit média a pobírali stamilionové dotace,“ opáčil mu Michálek.
Babiš Mafru koupil v roce 2013 od německého mediálního koncernu Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft za cenu okolo 140 milionů eur, což je zhruba 3,5 miliardy korun. V roce 2018 Babišův Agrofert přikoupil za zhruba 40 milionů eur (cca miliarda korun) vydavatelství mnoha časopisů Bauer Media.