Babišův projekt onkologického centra padl, nová vláda ho smetla ze stolu

Petr Arenberger, Andrej Babiš (Úřad vlády)

Petr Arenberger, Andrej Babiš | FOTO: Úřad vlády

Nové onkologické centrum za sedm miliard, které plánoval expremiér Andrej Babiš (ANO) v pražské vinohradské nemocnici, se stavět nebude. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) si totiž měl nechat zpracovat studii proveditelnosti, na základě které nová vláda poslala Babišův projekt k ledu. Informoval o tom web Neovlivní.cz.

Studie podle webu totiž projekt nepodpořila. „Studie proveditelnosti říká, že pokud vůbec má být investováno do nového zařízení takového typu, mělo by to být v nemocnici Motol,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Právě tam totiž funguje onkologická jednotka, naopak ve vinohradské nemocnici se plánuje vznik traumacentra.

()

Vlastimil Válek navíc ve shodě s Českou onkologickou společností razí cestu, aby onkologické jednotky byly i v jiných nemocnicích a péče o tyto pacienty se nesoustředila výhradně do jednoho centra, informují Neovlivní.cz. Zda ale takové centrum v Motole vznikne, není jasné. „O využití peněz se bude jednat,“ doplnil mluvčí resortu.

Kvůli projektu se podle webu stal ministrem zdravotnictví v Babišově vládě Petr Arenberger (za ANO), který byl zároveň šéfem vinohradské nemocnice. Ten však nakonec v čele resortu skončil, letos v lednu byl navíc ministrem Válkem odvolán i z postu ředitele nemocnice.

Babiš projekt využil před podzimními volbami, jeho kampaň tak zaplatili daňoví poplatníci. „Stará pravda říká, že stranám, které jsou zrovna u moci, se lépe dělá předvolební kampaň. Na rozdíl od opozice mohou k uplácení voličů využít peníze, které jsou státní. Stačí vymyslet projekt, který vypadá nebo i je prospěšný pro společnost a rozjet ho právě v kampani,“ napsali loni před volbami Neovlivní.

„Přesně to se nyní chystá udělat hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeho tým a lidé z VZP připravují celostátní kampaň na podporu prevence onkologických onemocnění. A součástí má být i příprava projektu na vybudování nového onkocentra v pražské nemocnici na Vinohradech, odkud přišel nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger,“ dodali ve svém časopise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články