Senátoři se ve čtvrtek na plénu zabývali auditem Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Kromě toho, že ve svém usnesení vyzvali vládu, aby vymáhala dotace po holdingu Agrofert, do debaty během rozpravy přispěli senátoři několika ostrými výroky.
Evropský parlament se shodl na rezoluci, která jasně poukazuje na to, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Tématem se ve čtvrtek zabývala i horní komora parlamentu. Někteří senátoři si při večerní rozpravě vzali slovo a komentovali tuto událost přímo na plénu. Senát taktéž 41 hlasy odhlasoval usnesení, které vyzývá vládu, aby s ohledem na audit Evropské komise začala vymáhat dotace po holdingu Agrofert.
Slova se ujal senátor za Pirátskou stranu Lukáš Wagenknecht. „Podle stanoviska ministerstvo průmyslu nemá důkazy, že by holding Agrofert ovládal někdo jiný než pan Průša a pan Bílek, to je úsměvné vzhledem ke konstatováním, která máme tady z několika auditních zpráv, rezolucí. Buď je ministerstvo nekompetentní, nebo jsme napadeni šílenou strukturou, propojenou v rámci holdingu a toho samotného ministerstva,“ prohlásil na úvod.
„Jsme napadeni převzetím státu, kdy ministerstva obhajují neobhajitelné, všichni dobře víme, že pan premiér formálně i věcně ovládá své společnosti, tím pádem porušuje zákony a evropská nařízení. Je tady zneužívání miliardových částek ohledně dotací, a už to tady poněkolikáté opakujeme, musíme se k tomu nějakou formou podle mě postavit,“ komentoval Wagenknecht. Stát podle něj vykládá něco, co nejsou fakta.
Shrnul tak usnesení sněmovny, které je podle něj podloženo několika oficiálními závěry. „Evropská komise říká, že skutečným majitelem je pan premiér Babiš, a tím porušuje sadu několika předpisů, evropských i českých. Jinými slovy zopakuji, máme tady korupci asi nejhrubšího zrna, je to bohužel i arogantní jednání,“ prohlásil s dodatkem, že „je to velká ostuda“.
„Stydím se za to, že náš premiér, který nás měl zastupovat, porušuje a dělá protiprávní jednání a jeho hamižnost ohrožuje čerpání dotací pro všechny – pro malé i střední podniky, což bude velký problém,“ uzavřel svůj proslov.
Senátor Pavel Fischer následně poděkoval senátní komisi pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků, která dnešní usnesení navrhla. „Musíme se tomu prostě věnovat, protože ve sněmovně se podobné téma vůbec nedostane na pořad jednání,“ řekl Fischer.
Ve středu se totiž v poslanecké sněmovně měli zákonodárci zabývat Babišovým střetem zájmů. Součástí návrhu, se kterým přišla Pirátská strana a hnutí STAN, bylo upřesnění zákazu politikům čerpat dotace nebo vlastnit média.
K projednávání však vůbec nedošlo – zdrželi se hlasovali poslanci hnutí ANO a komunisté, a tím celou schůzi zablokovali. „Myslím, že byste se měli zamyslet nad tím, jestli hlasování skutečně slouží všem občanům této země a nebo jestli to slouží jen jednomu jedinému člověku v tomto sále,“ prohlásil v jednacím sále pirátský poslanec Jakub Michálek. (Více jsme se události věnovali v tomto článku.)
Podle Fischera podobná věc v senátu nenastane, protože tam není většina složená z lidí, kteří jsou nějakým způsobem nakloněni premiérovi Babišovi. „Četl jsem to dlouhé usnesení, které bylo přijímáno, a úplně jsem se vyděsil, jak je konkrétní, jak apeluje na Evropskou komisi, aby nejenom dotáhla do všech důsledků obrovský konflikt předsedy vlády Andreje Babiše, který zavlekl celou ČR do situace, že se musíme stydět,“ hovořil senátor.