Premiér Andrej Babiš odprezentoval svou účast na Evropské radě jako obrovský úspěch svých vyjednávacích schopností. Škoda jen, že zapomněl, že ve skutečnosti je objektem zájmu hned několika evropských institucí kvůli svému střetu zájmů, na nějž velmi pravděpodobně doplatí celá Česká republika, a to nejen kvůli nutnosti vracet peníze, ale také v budoucnu při rozdělování dotací.
Hned v pondělí se bude ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP vedeném europoslankyní Monikou Hohlmeierovou diskutovat o auditech, které konstatovaly Babišův střet zájmů, a to přímo s eurokomisařem Johannesem Hahnem, jak před několika dny jako první informoval deník FORUM 24. Právě tam by se mělo diskutovat o tom, že europarlament vyšle plánovanou únorovou kontrolní misi právě do České republiky.
Dá se očekávat, že proti misi bude nejhlasitěji vystupovat europoslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová, která je taktéž členkou výboru. Není tam ale z České republiky zdaleka sama, zasedá zde také Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) či (jako náhradník) Mikuláš Peksa (Piráti). Právě Peksa deníku FORUM 24 řekl, že by bylo logické, aby europoslanci zamířili právě do Česka.
„Evropský parlament rutinně kontroluje jednotlivé členské státy a v danou chvíli by bylo logické zkontrolovat Česko,“ uvedl pirátský europoslanec. Jeho strana patří do frakce Zelených/FTA, která je k Babišovi dlouhodobě velmi kritická.
Hned druhý den ovšem začíná plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, kam se podařilo prosadit problém konfliktu zájmů do odpolední rozpravy. Jak napsal týdeník Respekt, na programu jednání je nyní bod nazvaný „střet zájmů a korupce ovlivňující ochranu finančních zájmů členských zemí“.
Tento bod sem byl zařazen právě kvůli Andreji Babišovi. On sám neustále tvrdí, že Česká republika žádné peníze vracet nebude. Jeho ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za tímto sdělením stojí a tvrdí, že se Česká republika může s Evropskou komisí dokonce soudit.
Tím však potíže českého premiéra nekončí. Očekává se, že velice brzy do České republiky dorazí i druhý audit, který se týká zemědělských dotací. A ten by mohl podle předběžných informací znamenat mnohem větší ránu jak pro rozpočet Česka, tak samozřejmě pro holding Agrofert, který je právě na těchto dotacích závislý.
Andrej Babiš navíc bude muset komplikovanou situaci řešit rychle, jelikož Evropská unie bude v následujících týdnech a měsících jednat o Víceletém finančním rámci, který začíná v roce 2021. A je zjevné, že se její představitelé rozhodli udělat všechno pro to, aby už žádné dotace nebyly vypláceny neoprávněně.