Americký prezident Joe Biden i jeho předchůdce ve funkci Donald Trump v noci na středu zvítězili v další sérii stranických primárek. Oba uspěli v Arizoně, Illinoisu, Kansasu a Ohiu a republikán Trump také na Floridě, kde demokraté letos nehlasovali a dopředu rozhodli o tom, že všechny tamní delegáty získá Biden. Uvedla to agentura AP.
Jak agentura podotkla, úterní hlasování neprovázelo žádné napětí, protože v dosavadních primárkách už oba politici získali dostatek delegátů, aby je jejich strany znovu nominovaly na prezidenta. I proto se teď Biden i Trump soustředí hlavně na kampaň v několika amerických státech, které volby rozhodnou, protože v nich mohou vyhrát oba. Ve většině ostatních amerických států existuje jasná buď demokratická, nebo republikánská většina.
Sedmasedmdesátiletý Trump vedle své jako obvykle výbušné a radikální rétoriky staví kampaň i na tvrzení, že jedenaosmdesátiletý Biden už vzhledem ke svému věku není způsobilý být znovu hlavou státu. Biden zase Trumpa, který čelí obžalobě ve čtyřech případech, líčí jako nebezpečí pro demokracii.
Tato témata rezonovala i u hlasujících v úterních primárkách. „Nemyslím si, že prezident Biden ještě vůbec ví, jak si zavázat tkaničky,“ vyjádřila své přesvědčení Linda Bennetová, Trumpova podporovatelka z Floridy. „Trump chce být diktátorem, mluví o tom, že udělá Ameriku znovu bílou a o podobných blbostech. Je tam příliš mnoho nenávisti,“ řekla zase Bidenova volička z Ohia Brenda Woodfolková.
Podle webu Politico také úterní výsledky znovu poukázaly na odpor uvnitř republikánského tábora vůči Trumpovi. Exprezident ve všech pěti státech drtivě zvítězil, ovšem statisíce účastníků republikánských primárek odevzdaly své hlasy bývalé guvernérce Jižní Karolíny Nikki Haleyové, jakkoli už před dvěma týdny ze souboje o nominaci odstoupila.
V celonárodních průzkumech veřejného mínění jsou jak Biden, tak Trump u většiny voličů neoblíbení. V aktuálních sondážích má z dvojice navrch spíše Trump, a to i na úrovni států považovaných za rozhodující.
Listopadové hlasování bude po téměř 70 letech prvním, kdy se v prezidentské volbě po čtyřech letech znovu střetnou ti samí politici. Naposledy se to stalo v roce 1956, kdy republikánský prezident Dwight Eisenhower podruhé za sebou porazil demokrata Adlaie Stevensona.
Zatímco prezidentské primárky jsou brány jako vyřízená věc, v plném proudu jsou nyní primárky před volbami do Kongresu, které se v listopadu uskuteční zároveň s těmi do Bílého domu. V úterý byl nejostřeji sledovaný souboj mezi třemi republikány v Ohiu o to, kdo se na podzim utká o post v Senátu s dlouholetým demokratickým senátorem Sherrodem Brownem. Analytici soudí, že toto klání představuje pro republikány významnou šanci na posílení svých řad v Senátu, kde mají aktuálně těsnou většinu demokraté.
V primárkách zvítězil podnikatel Bernie Moreno, který zatím nikdy nezastával volenou funkci. Kandidoval však s podporou Trumpa a nakonec vyhrál rozdílem skoro 20 procentních bodů. „Tyhle primárky byly obecně považované za zkoušku Trumpovy moci nad republikány. Ta moc tady stále je,“ komentovala výsledek reportérka listu The New York Times Maggie Habermanová.