Prezident Zeman už zcela rezignoval na svoji ústavní funkci. Jeho opakované útoky na BIS nejsou v zájmu národní bezpečnosti. Podle něj by se měla zaměřit na korupci, nikoli na východní zpravodajské služby. Kdyby to skutečně měla ve své kompetenci, mohla by začít přímo na Hradě.
Zeman se chová stále provokativněji. Znovu zaútočil na ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Podle očekávání ho už počtvrté nepovýší do generálské hodnosti, zatímco se jistě dočká ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun. Tento loajální Babišův muž je sotva rok ve služebním poměru a „vyznamenal“ se jen obnovením už jednou odloženého řízení s hlavním vyšetřovatelem Čapího hnízda Pavlem Nevtípilem.
Koudelka povýšen nebude
Koudelka prezidentův postoj očekává a jistě tesknit nebude. Nemá se za co stydět. BIS je zpravodajská služba vysoce ceněná u spojenců, což doložilo i udělení ceny George Teneta Koudelkovi při dubnové návštěvě Spojených států. Dostal nejvýznamnější ocenění CIA za zahraniční spolupráci. Pro kremelsko-čínské kruhy, které zastupuje současná hlava státu, to je pochopitelně spíš přitěžující okolnost.
Nehorázné jsou ovšem důvody Zemanovy averze k BIS, které znovu zopakoval na Soukupově kanálu TV Barrandov (24. 10. 2019). Leží mu v žaludku, že kontrarozvědka ve svých výročních zprávách věnuje údajně 90 procent prostoru ruským a čínským špionům. „Povšimněte si, že to ruská ambasáda s úsměvem dementovala,“ sdělil Soukupovi, jako by bylo možné od ní očekávat něco jiného.
„Říkal jsem Babišovi, ať se Koudelka raději místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměří na ekonomickou kriminalitu v Česku,“ řekl Zeman. „Přál bych si, aby se BIS mimo jiné zapojila do boje proti korupci, a tím bude konečně užitečná,“ dodal.
Základní neznalost
Prezident prokázal základní neznalost, nebo záměrně lže. Není pravda, že BIS věnuje ve svých výročních zprávách působení ruských a čínských agentů 90 procent rozsahu. Je to několik stránek, ale je pravdou, že BIS vnímá zpravodajskou činnost Ruska a Číny z dlouhodobého hlediska jako nejvážnější hrozbu pro Českou republiku.
V poslední publikované výroční zprávě za rok 2017 se doslova uvádí, že „prioritními cíli BIS byly aktivity ruské a čínské státní moci ohrožující bezpečnost a další klíčové zájmy České republiky“. Podle jejího zjištění se vlivové operace zpravodajských služeb těchto zemí na našem území zvyšují. Totéž lze očekávat ve výroční zprávě za loňský rok, která bude zveřejněna v nejbližší době.
Zároveň neplatí Zemanovo tvrzení, že jde jen o „fiktivní“ honění špionů. Na nedávné bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně Koudelka oznámil, že BIS a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni „totálně rozbily a zdecimovaly síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB“.
Tato síť byla vytvořena lidmi s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády. „Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ dodal Koudelka.
Vláda by se měla ohradit
Prezident o tom neví? Buď se o tyto operace nezajímá, ale nelze ani vyloučit, že mu kvůli jeho toxické orientaci na východní autoritářské režimy, které pracují proti západním spojencům, nejsou sdělovány všechny citlivé informace. Jak je možné, že se vůči jeho výpadům, poškozujícím obraz České republiky, neohradí vláda Andreje Babiše?
V neposlední řadě se Zeman mýlí, když vyzývá BIS, aby se místo zaměření na problematické špiony orientovala na korupci. Zatímco rozkrývání činnosti cizích zpravodajských služeb na našem území je její zákonnou povinností, o korupci to neplatí.
„Boj proti korupci nepatří mezi zákonné působnosti Bezpečnostní informační služby. Tuto problematiku řeší speciální složky policie, jako je například Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ reagoval mluvčí BIS Ladislav Šticha. „Ve veřejném prostoru dochází dost často k zmatení pojmů. Něco jiného je korupce a něco jiného jsou významné ekonomické zájmy státu, kterými se BIS zabývá,“ dodal.
Mezi tyto významné ekonomické zájmy patří například pronikání rizikových technologií typu čínské firmy Huawei, jenže to je pro hradní okruh zase špatně. Zeman často působí jako obchodní zástupce čínských společností. Je pro něj nepodstatné, že některé z nich představují jisté riziko kvůli jejich absolutní kontrole čínskou komunistickou mocí.
Pochybný okruh poradců
Pokud bychom ale vzali prezidenta Zemana za slovo a BIS by se měla zabývat standardní korupcí, plete si sám na sebe bič. Mohla by tedy „fušovat“ do řemesla policii a zaměřit se na kriminální aktivity hradního okruhu. Mimochodem jeho ústřední postavy, poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář, jsou problematické samy o sobě.
Nejedlý se dostal do hledáčku britských a amerických tajných služeb. Má za sebou desetiletý a ne zcela zmapovaný pobyt v Rusku, disponuje kontakty na řadu vlivných ruských politiků a na Zemana má klíčový vliv.
Mynář není schopen už šest let získat bezpečnostní prověrku vyžadovanou pro tento post, což samo o sobě o něčem vypovídá. Zeman ji po něm původně vyžadoval, ale dnes už o ní nemluví. Zřejmě ho ani nezajímá, z jakých důvodů ji nedostal.
Stejně tak ho příliš netrápí osud jeho zatčeného a dodnes nezvěstného poradce Jie Ťien-minga ze zkrachovalé společnosti CEFC, jehož čínské úřady vyšetřovaly kvůli podezření z hospodářské kriminality. Podle čínských médií byl obviněn z korupce. Mluvčí Ovčáček tvrdí, že přestane být Zemanovým poradcem až v případě, že bude odsouzen.
Korupce v Lánech
Nejvážnějším problémem hradní kanceláře jsou ovšem kauzy spojené se zakázkami v Lesní správě Lány. Policie navrhla obžalobu jejího ředitele Miloše Baláka, jehož osobně dosadil Mynář, který za ním dodnes stojí a nehodlá ho odvolat. Podle vyšetřovatelů Balák zmanipuloval zakázku za 170 milionů korun na zpevnění břehů nádrže Klíčava.
Spolu s ním chce policie poslat k soudu stavební firmu Energie, která vyhrála tendr předem ušitý na míru, a jejího manažera. Veřejné peníze vylobboval Mynář, přičemž minimálně 12 milionů korun z této částky podle zjištění vyšetřovatelů odteklo do schránkové firmy s neexistujícím majitelem i sídlem.
Je chvályhodné, že chce prezident Zeman bojovat s korupcí. Nepotřebuje k tomu ale BIS, a měl by si nejdřív zamést před vlastním prahem. Kdyby to myslel vážně, musel by už dávno vyvozovat osobní odpovědnost ve svém nejbližším okolí. Z toho ovšem vyplývá, že by také na Hradě mohl zůstat sám.