Bohumil Doležal píše Ondřeji Neffovi. Do Lidovek se psát nemá

Bohumil Doležal, předseda Klubu jna obranu demokracie (Lenka Smětáková)

Bohumil Doležal, předseda Klubu jna obranu demokracie | FOTO: Lenka Smětáková

Bohumil Doležal reaguje na Poslední slovo Ondřeje Neffa. Rozhodl se již nadále nepublikovat své texty na webu Neviditelný pes.

Vážený pane Neffe,

v pondělních Lidových novinách jsem si v rubrice Poslední slovo se zájmem přečetl Váš fejeton „Plot z Panáků“. Ohrazujete se v něm proti výzvě Pavla Šafra přispěvatelům rubriky (taky Vám), aby do LN nepsali. Píšete, že Andrej Babiš koupil Mafru „z blbosti“ v naději, že mu to kariérně pomůže, a za ohrožení demokracie dnes považujete tzv. občanskou společnost a „agresivní aktivismus“.

Nejde mi teď o to, že se na věc dívám úplně jinak. Z ohrožení demokracie totiž považuji mocenský konglomerát Andreje Babiše, jehož faktickou součástí jsou i Lidové noviny. Stejně jako Pavel Šafr si myslím, že se do Lidových novin psát nemá, a pan Babiš Mafru nekoupil „z blbosti“, ale z pragmatického kalkulu, který se mu velmi vyplatil.

Sám jsem tam přestal přispívat hned poté, co po podzimních volbách v r. 2013 došlo ke změně šéfredaktora. Zároveň jsem přestěhoval svůj internetový zápisník Události, s nímž jsem do té doby hostoval na severu lidovky.cz (operace nebyla nijak náročná, jde o podstatně skromnější projekt než např. Neviditelný pes). Jistě, to vše je věc názoru a svobodného rozhodnutí. A o to mi právě jde.

Neviditelný pes je dodnes součástí nabídky, kterou poskytuje server lidovky.cz. Cítil jsem jako určitou nedůslednost ze své strany, že se tam objevují moje články, a Váš fejeton mi docela pomohl, abych toto dilema vyřešil. Žádám Vás tedy, abyste napříště (tj. od 7. června t. r.) nepřebírali už žádný můj text. Je to věc mého názoru, stejně jako Vaše psaní do LN, a dělám to ze stejně svobodného rozhodnutí, z jakého Vy do LN píšete.

Stojíme teď každý na jiném břehu rozvodněné řeky a myslím si, že pro dnešní dobu je mimořádně významné, aby to bylo naprosto jasně vidět. Nezastírám, že mne to trochu mrzí, mé texty u Vás vycházely přes deset let. Ale co naplat, doba je (zase aspoň podle mého názoru) dosti zlá.

S pozdravem Bohumil Doležal Praha, 6. června 2017

P. S. Vzhledem k tomu, že ve svém dopise reaguji na Váš text, který vyšel v tisku, dal jsem jej k dispozici pro zveřejnění deníku FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]