Bohuslav Svoboda: Těhotným ženám už umírají jejich děti. Řízené očkování musíme provést pro celý národ

Bohuslav Svoboda z ODS (ODS, se souhlasem autora)

Bohuslav Svoboda z ODS | FOTO: ODS, se souhlasem autora

Významný politik Občanské demokratické strany, lékař Bohuslav Svoboda, který je čerstvým předsedou výboru pro zdravotnictví poslanecké sněmovny, pronesl v pondělních Událostech České televize naléhavou výzvu k „řízenému očkování pro celý národ“. ODS přitom stále povinné očkování odmítá, a to i navzdory alarmujícímu nárůstu epidemie a kolabujícím nemocnicím. 

Bohuslav Svoboda promluvil jakožto porodník o situaci ve svém oboru: „Začínají nám u těhotných žen umírat jejich děti. A to je vážná věc. Toto vnímám jako velikou a velikou hrůzu.“

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Ohledně hodnocení navrhované vyhlášky, kterou připravuje stávající vláda hnutí ANO a která má zavést povinné očkování pro profesní skupiny z kritické infrastruktury státu i pro občany nad 60 let, byl Svoboda zdrženlivý. Podle něj nebude mít žádné podobné opatření významný dopad na vývoj epidemie, pokud nebude proočkován celý národ.

„Ačkoli bylo pro mě dosud povinné očkování nepřijatelné či jen těžko přijatelné, tak pokud se vydáme cestou řízeného očkování, tak ho musíme provést pro celý národ,“ uvedl Svoboda. A dodal: „To, co jsem řekl, je můj medicínský názor. Není v tom žádný politický podtext.“

Nakonec Svoboda prostřednictvím České televize vzkázal:

„Cítím jako svoji povinnost říkat tomuto národu: Chcete-li zastavit to, že nám odumírají u těhotných žen jejich děti, že nám umírají staří lidé, a teď že to přechází na mladé, nebude jiné cesty. Jsem přesvědčen o tom, že se lidem musí říkat pravda. Pravda je taková, že máme-li tuto situaci zvládnout, musíme do toho vstoupit velmi razantně a velmi intenzivně. A jedinou šancí, kterou máme kromě těch roušek, které nosíme, je očkování a vyvíjející se léčba. Léčba, která stojí na jednoho pacienta statisíce, ale to není to podstatné. Podstatné je, že ta léčba přes veškerý svůj pokrok nemusí být úspěšná a ten pacient může zemřít.“

Nastupující premiér Petr Fiala sdělil v rozhovoru pro FORUM 24, že „povinné očkování nutné není“, pokud by se realizovala opatření, jež budoucí vládní koalice navrhuje. Podle něj má totiž povinné očkování spoustu důsledků, psychologických, legislativních a dalších. „Není to tak jednoduché,“ řekl Fiala. Z navrhovaných receptů zmínil individuální přístup k seniorům ohledně jejich očkování a masívní testování PCR testy.

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v nedělních Otázkách Václava Moravce také opět povinné očkování odmítl, ale připustil nařízené očkování profesních skupin za předpokladu, že si to budou přát jejich profesní organizace.

Podle řady pozorovatelů má nastupující vládní koalice obavy z ostrého rozdělení společnosti. Bohuslav Svoboda zmínil, že odpor části veřejnosti k povinnému očkování by byl v Česku ještě horší než v sousedním Rakousku, kde bude zavedeno od února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články