Tři nedávné kauzy týkající se hnutí ANO v Praze naznačují, koho subjekt Andreje Babiše pod vedením primátorky Adriany Krnáčové vlastně podporuje a komu jde na ruku. A nejsou to „nespokojení pražští občané“, kteří ve velkém sedli na lep sloganu: Ano, bude líp. Naopak to vypadá, že tím, kdo se směje v zákrytu, jsou občané velmi spokojení.
V pověstném předvolebním klipu ANO vystupují Krnáčová, Eliška Kaplický Fuchsová a Patrik Nacher jako trojice, která nás provází po pražských korupčních pamětihodnostech: ukazují nám Škodův palác, jedno ze sídel magistrátu, hovoří spolu v tramvaji a metru o haléřích z každé jízdenky pro kmotry a o celé řadě dalších zlořádů. Kam až došli tito protikorupční turisté dnes?
Ukažme si to na třech kauzách: Škodův palác, Pražské stavební předpisy a placení jízdného prostřednictvím mobilní aplikace.
Kauza první: Škoda paláce a těch prachů!
Internetový deník Neovlivní.cz přinesl informaci o e-mailové korespondenci mezi Krnáčovou a Abigail Schaeffer, manažerkou DPK Management, která v ní zastupuje zájmy společnosti Copa Retail, vlastníka Škodova paláce.
Tuto firmu minulé vedení města Prahy zažalovalo, neboť pronájem paláce z roku 2006 za 198 milionů korun ročně plus 40 milionů za služby považovalo za neplatnou. Žaloba byla součástí nové taktiky radnice. Chtěla přinutit firmu ke změně značně nevýhodné smlouvy tak, aby platila částku odpovídající tržnímu nájmu.
Město ve sporu zastupoval advokát Vladimír Zoufalý, který v první instanci soud prohrál a poté se odvolal. Nové vedení radnice v čele s Krnáčovou však Zoufalého propustilo a rozhodlo se změnit taktiku. To je uprostřed složité právní bitvy nezvyklá věc. Krnáčová se v prosinci sešla s manažerkou Schaeffer a podle oné e-mailové korespondence se domluvily na tom, že město dosadí nového právníka, kterého mu doporučí protistrana. Ta protistrana, kterou město žaluje.
Poté, co se primátorka pověstně uklikla myší (ach ten e-mail!) a omylem poslala korespondenci opozičnímu zastupiteli (jenž ji zprostředkoval novinářům), začala popírat, že se s Schaeffer domluvila. V e-mailu však doslova píše:
„we will appoint a law firm (from the recommended below) in order to facilitate our preliminary agreement.“
Čili:
„jmenujeme advokátní kancelář (ze seznamu níže doporučených), abychom usnadnili naši předběžnou dohodu.“
Primátorka dál uvádí, že to bude chvíli trvat, neboť se blíží Vánoce, a také proto, že musí informovat Radu města. Píše rovněž, že město má pro tyto případy stanovenou proceduru, takže nemůže jmenovat onu kancelář přímo.
I stalo se, jak je psáno v e-mailu. V tendru vybralo město renomovanou firmu Kocian, Šolc, Balaštík (KŠB), jednu z těch, které doporučila Schaeffer. Krnáčová však o svém jednání s Schaeffer Radu města neinformovala. Město s KŠB uzavřelo smlouvu, z níž vyplývá, že ji spíše než zastupováním ve sporu s Copa Retail pověřuje vyřešením budoucích vztahů s ní a revizí dosavadních kroků proti Copě včetně identifikace možných pochybení, které přitom město udělalo, a také posouzením vhodnosti podané žaloby.
To je velmi podivné – advokát hájící zájmy Prahy má v tvrdém sporu s protistranou hledat vlastní pochybení? Rovná se to totálnímu podkopání vlastní pozice v době, kdy město vede nelítostný boj. Tuto výraznou změnu taktiky vedení Prahy ovšem potvrzují i slova Krnáčové, podle níž je smlouva s Copa Retail platná. Podle odvolaného advokáta Zoufalého jsou taková slova primátorky škodlivá.
„Město tím na veřejnosti fakticky uvádí, že se sice soudí, ale není v právu,“ míní Zoufalý.
Poté, co e-maily unikly na veřejnost, se strhla mela. Někteří radní se pokusili o primátorčino odvolání, ale neuspěli, neboť ji podpořilo pragmatické křídlo ČSSD vedené veteránem oposmlouvy Karlem Březinou a křídlo v Trojkoalici vedené radním Petrem Štěpánkem. Opoziční ODS a TOP 09 však i nadále chtějí prosadit její sesazení.
Rada města se alespoň rozhodla vypovědět smlouvu s advokáty KŠB a bude hledat nového právního zástupce. Je však otázka, jak fatálně Krnáčová svým postupem a výroky podryla pozici Prahy ve sporu s Copa Retail.
Advokátka Hana Marvanová se domnívá, že by policie měla případ minimálně prošetřit.
„Když si někdo dohodne za zády Rady města s protistranou, kterou žaluje, kdo by ho měl zastupovat ve sporu, a jedna z firem, žalovanou stranou doporučených, nakonec výběrové řízení vyhraje, je to minimálně podezřelé. Policie musí vyšetřit, zda nejde o porušení trestního zákoníku,“ říká Marvanová.
Ve hře může být paragraf o zneužití pravomoci úřední osoby, paragraf o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, jakož i paragraf o pletichách při zadání veřejné zakázky.
Teď trochu relevantního historického kontextu, který na celou kauzu vrhá překvapivé světlo: Škodův palác kdysi koupila společnost Copa Retail developera Sebastiana Pawlowského od ČEZ za 850 milionů korun a zrekonstruovala ho. V roce 2006 palác za pro město výrazně nevýhodných podmínek pronajala Praze. O rok později Pawlowski firmu prodal společnosti Guyana Holding se sídlem v Lucembursku a tehdy neznámým vlastníkem. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda uvedl, že se mu v té době noví vlastníci ozvali a prý byli ze Skotska. K vlastnictví Guyany se později přihlásil britský podnikatel David Maxwell.
Guyana ovládá Copu Retail ještě přes několik nastrčených dceřiných firem. Někteří insideři pražského developerského světa tvrdí, že Pawlowski má na firmu Copa Retail stále výrazný vliv, jde však o spekulaci. Jisté je, že Pawlowski je jednatelem společnosti Copa Management, s. r. o., jejímž společníkem je firma Pawlowski AG, a že Copa Management sídlí v Kaunickém paláci v Panské ulici číslo 7. Tento palác má Pawlowski v dlouhodobém pronájmu.
Je pochopitelně jen náhoda, že na stejné adrese sídlila jedna z kanceláří hnutí ANO 2011 Andreje Babiše a že se v prostorách paláce konala tisková konference Babiše a dalších kandidátů ANO při předvolební kampani.
Náhoda není, že Babiš má s Pawlowským dobrý vztah. Když Babiš koketoval s bývalým primátorem Prahy Janem Kaslem a vypadalo to, že Kasl povede jeho kandidátku v Praze, Pawlowski, Kaslův bývalý přítel z doby jeho primátorství, proti Kaslovi lobboval.
Podle dobře obeznámeného zdroje Babiš tehdy ukazoval lidem ve svém okolí esemesky od Pawlowského, které Kasla hrubým způsobem očerňovaly. Babiš se nechal slyšet, že Pawlowskému důvěřuje, a Kasl se nakonec sám rozhodl za ANO nekandidovat. Předpokládáme, že nové vedení Prahy a primátorka Krnáčová Pawlowskému nevadí.
Kauza druhá: Nech ten billboard na pokoji!
Předchozí vedení Prahy na čele s primátorem Tomášem Hudečkem připravilo nové Pražské stavební předpisy (PSP), které vstoupily v platnost v říjnu 2014. Ty omezovaly velikost a možnost umístění reklamních billboardů, nastavily novou regulaci výšky budov, limitovaly rozšiřování města na úkor krajiny, a oslabily tak velké developery.
Provozovatelé reklamy označili opatření za likvidační a společně s developery se proti předpisům vzbouřili. Financovali proti Hudečkovi ostře demagogickou předvolební kampaň, která zřejmě přispěla k volební porážce jeho strany TOP 09.
Po volbách se do věci vložila ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová a na základě byrokratické záminky (že Praha patřičně nenotifikovala o předpisu Evropskou unii) letos v lednu platnost PSP na dva roky pozastavila.
Hladké developerské jízdě se však do cesty vrhl náměstek primátorky a zastupitel za Zelené Matěj Stropnický, usilující o to, aby Hudečkovy předpisy platily i nadále. U několika právníků si k jejich pozastavení zadal vypracování stanovisek. Jenže se při zadávání zakázek dopustil malého administrativního pochybení, čehož primátorka promptně využila. Naplno se do něj v médiích pustila a hrozila mu dokonce trestním oznámením. Pražská sociální demokracie a ANO žádaly Stropnického odvolání z pozice náměstka.
Rada města nyní pracuje na věcné novele PSP, která by podle radních měla být projednána v květnu nebo červnu.
Kauza třetí: Flirt s Erikou
Primátorka Krnáčová zdědila spletitou kauzu Opencard, mnohonásobně předražený, zlobbovaný a na digitální éru zaostalý projekt. Licenci tu nedrží město, ale firma eMoney Services (EMS), a ta ji převzala od společnosti Haguess, čímž se město ocitlo v pozici jakéhosi rukojmí. Spor Prahy s EMS směřoval k arbitráži u rozhodčího soudu a Hudeček chtěl Opencard nahradit levnější kartou po vzoru jiných měst.
V současné době vede město s EMS několik sporů. Na konci dubna chce primátorka představit audit projektu Opencard. Listu Deník řekla o vztahu s EMS:
„Jsme v rozvodovém řízení.“
Zároveň však vidí řešení v nové mobilní aplikaci, kterou by se platilo jízdné, a již, jak uvedla, by mohla zajišťovat firma Erika, za níž podle médií stojí neblaze proslulý podnikatel Ivo Rittig. Dopravní podnik má s firmou Erika smlouvu na provoz SMS jízdenek, kterou vyšetřuje policie.
Trochu moc náhod najednou
Podíváme-li se na angažmá ANO v Praze v posledních několika měsících v těchto třech kauzách, nemůžeme se ubránit pocitu jisté nevolnosti. Kam se poděla rétorika těch, kteří stojí na straně obyčejných lidí v boji proti Matrixu?
V krátké době tu máme tři případy, v nichž Babišovo ANO 2011 prokazatelně stojí na straně mocných developerů, majitelů reklamních poutačů i zkompromitovaných podnikatelů a lobbistů proti „nespokojeným občanům“.
Náhoda? Jak víme z bondovky Goldfinger, poprvé je to náhoda a podruhé shoda okolností. Potřetí je to nepřátelský záměr.