Maďarsko nakupuje dodnes ruský plyn a podle posledních zjištění na tom země obrovsky prodělává. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) v této souvislosti připomněla, jak stejný postup pro Česko navrhovali i předseda hnutí ANO Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura.
Maďarsko se pod vedením premiéra Viktora Orbána rozhodlo i přes ruskou agresi na Ukrajině nakupovat plyn – místo na energetických trzích – raději v Rusku. To považuje za spolehlivého partnera a je to tudíž bezpečnější. Maďarský levicový deník Népszava ovšem spočítal, že země na obchodu s ruským plynem prodělala obrovské peníze.
Zjištění okomentovala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která připomněla, jak lídři opozice Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) navrhovali, aby Česká republika postupovala stejným způsobem. „Brát plyn od vrahů, a ještě na tom neskutečně prodělat. Pamatujete si, jak Babiš s Okamurou navrhovali po vzoru Maďarska brát plyn z Ruska?“ uvedla.
Nyní se podle ní ukazuje, jak „skvělý“ nápad to byl. „Je dobře, že naše vláda stojí za demokratickými principy, nepodporuje diktátory a snaží se pro občany zajistit opravdu levný plyn,“ dodala.
Například v únoru roku 2022 se expremiér Andrej Babiš zastával Viktora Orbána s tím, že chrání občany své země. „Viktor Orbán akorát plní své sliby, že Maďary nenechá na holičkách v současné energetické krizi. A má výsledky,“ uvedl pro server iDNES.cz. „My máme silná slova, ale poloprázdné plynové zásobníky,“ dodal.
Okamura ve stejném kontextu prohlásil, že je důležité udržovat dobré vztahy s Ruskem, protože mají skvělý ekonomický efekt. „Příklad s cenou plynu, za který přímo z Ruska nakupuje Maďarsko, ukazuje, že dobré vztahy mají také skvělý ekonomický efekt, a my bychom měli dělat totéž co Maďaři, tedy neničit vztahy s tím, na kom jsme energeticky závislí, a naopak dělat vše pro to, aby naše spolupráce byla co nejvýhodnější pro naši zemi a občany. Jen hlupák plive na toho, kdo mu posílá v tuto chvíli ničím nenahraditelnou energii,“ řekl Okamura pro iDNES.cz.
Maďarsko podepsalo smlouvu o nákupu plynu s Ruskem v říjnu 2021. Oficiálně se na ní podílely dvě státní společnosti, ruský Gazprom a maďarská MVM, obecně se však ví, že podmínky byly vyjednány v nejvyšších patrech politiky, píše list. Nová smlouva, která nebyla zveřejněna vzhledem k obchodnímu tajemství, měla být podle vlády podstatně lepší než ta podepsaná v roce 1995.
Podle ruského diktátora Vladimira Putina Maďarsko dostává ruský plyn za pětinu ceny na světovém trhu, jak prohlásil v únoru 2022 před invazí na Ukrajinu.
Server Népszava, který ve své analýze vycházel z údajů maďarského statistického úřadu, ovšem naopak tvrdí, že Kreml si k tržní ceně dokonce přidal 30 procent. V plynárenském roce 2022–2023 tak země zaznamenala ztrátu 1,43 miliardy eur, upozornil server dailynewshungary.com. Maďarská vláda si stále stojí za svým a tvrdí, že ruský plyn je na trhu nejlevnější. Nikdy toto tvrzení ovšem nepodpořila čísly.