V úterních brzkých ranních hodinách se objevila zpráva, že speciální policejní útvar NCOZ zasahoval v Brně v souvislosti s kauzou na radnici Brno-střed, kde se údajně mělo kupčit a manipulovat s městskými byty. V návaznosti na domovní prohlídky pak Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájilo trestní stíhání proti osmi lidem, mezi nimiž je také řadový člen ODS Otakar Bradáč a řadový člen hnutí ANO Radim Suchánek.
Kauzami na radnici Brno-střed se dlouhodobě zabývají novináři z vydavatelského domu Economia Lukáš Valášek a Adéla Jelínková. Při sledování jejich článků (nejen) v posledních dnech se nelze zbavit dojmu, že tady něco nesedí. Od samého počátku v titulcích jmenují zejména ministra Pavla Blažka, případně primátorku Markétu Vaňkovou a jejího náměstka Roberta Kerndla. Ani jeden z nich přitom podle zveřejněných zpráv v této kauze nefiguruje. Nikdo z nich také nebyl v souvislosti s úterními událostmi policií kontaktován. Proč se tedy všechny články točí kolem ministra Blažka a jeho brněnských kolegů?
Oba novináři již minimálně dva a půl roku spojují Blažka a spol. s jednou z větví tzv. „bytové kauzy“ v Brně-středu, která je stará víc než osm let. Jejich „investigace“ je založená na recyklaci tvrzení v té věci obviněného Hubálka, který byl stíhán několikrát a má za sebou dokonce pobyt ve vazbě. Pro kontext je třeba dodat, že jako obviněný může vypovídat cokoli ve svůj prospěch, tedy i jasné nepravdy. Valášek s Jelínkovou ve svých hanopisech proti primátorce a jejím kolegům opakují stále dokola, že mají informace o jejich prověřování policií. Jmenovaní jakoukoliv spojitost s kauzou přitom odmítají.
V souvislosti s úterním zásahem novináři také přinesli „skandální odhalení“, že jeden z prověřovaných, Otakar Bradáč, je předním či vlivným členem ODS, a měl být také obchodním partnerem ministra Blažka. Realita je taková, že Bradáč pracoval v Blažkově advokátní kanceláři jako koncipient, a to od prosince 2000 do září 2001. V ODS je pak řadovým členem, jakých je v celé ČR necelých 13 tisíc. Jedná se tedy o zjevnou účelovou skandalizaci ministra spravedlnosti a jeho okolí. A vzhledem k tomu, že tyto skutečnosti nemohli autoři nevědět, mohli bychom to označit za cílené klamání veřejnosti.
Není to tak dlouho, co pražským magistrátem zatřásla kauza DOZIMETR, která se v mnoha rysech té brněnské podobá. V mediálních výstupech se totiž jen málo jedná o meritum věci, ale o to více jde o co největší skandalizaci a dehonestaci účastníků, nejlépe také jejich širokého okolí. Další podobnost s DOZIMETREM je v evidentním propojení orgánů činných v trestním řízení s novináři. V pražské kauze měla všechna média kompletní usnesení o zahájení trestního stíhání dříve než advokáti obviněných. Neprodleně se také objevily nezákonné úniky ze spisů. Stejně tak v Brně byli novináři z Aktuálně na místě dříve, než dorazila policie.
Neobstojí tedy výmluva, kterou v Praze použilo VSZ, že úniky mohli poskytnout novinářům advokáti. Informace o domovní prohlídce advokáti ještě určitě neměli k dispozici. Je tedy jisté, že informace k novinářům musela odejít z Vrchního státního zastupitelství či z policie. To ukazuje na zcela skandální a nepřijatelné praktiky.
Není přitom žádným tajemstvím, že někteří novináři jsou častými adresáty těchto nezákonných úniků z živých spisů a mají v podstatě vybudované kanály k bezpečnostním složkám. Ve spolupráci s nimi a v naprostém rozporu s elementární novinářskou etikou útočí na samu podstatu právního státu a narušují ústavní právo každého občana na spravedlivý proces.
Nelze se zbavit dojmu, že se někteří novináři pokoušejí ovlivnit brněnskou komunální politiku. Je přece zcela nepřijatelné, aby v kauze, která se dotýká konkrétních osob, byli v titulcích a na fotografiích jmenováni stále dokola bezúhonní občané – politici, kteří s danou kauzou mají společného akorát to, že o nich dvojice novinářů píše.
V temných dobách komunistické diktatury používala zločinecká organizace StB ve velkém měřítku právě dehonestační metody. Když chtěli například zničit pověst oblíbeného faráře, začali přes své pomocníky a důvěrníky rozhlašovat ve farnosti, že za ním chodí pochybné ženy, že udržuje nepovolený intimní vztah, že kupčí s církevními statky, nebo dokonce zneužívá děti. V roli StB jsou však v současné době vrchní státní zastupitelství, a oněmi důvěrníky, a dokonce bych řekl „užitečnými idioty“ jsou novináři bez páteře, kteří si hrají na investigativu. Přitom jen plní zadání.
Může se zdát, že právní stát ohrožuje korupce, organizovaný zločin a podobné neblahé fenomény nejen dnešní doby. Ano, jistě jsou to skutečnosti, které se dějí za hranou trestního zákona a je potřeba s nimi takto nakládat. Daleko větším nebezpečím jsou však aktivisté mezi státními zástupci, kteří s prokurátorským zapálením nadšeně pošlapávají základní občanská práva a ve spojení s některými médii cíleně ničí lidské osudy a životy.
Vzpomeňme na zločineckou šikanu bývalé ministryně Parkanové, zcela šílené stíhání exprimátorů Svobody a Hudečka či generála Košnera. A to jsou lidé, kteří díky svému postavení mají výrazně větší možnosti obrany vlastních práv než řada bezejmenných obětí prokurátorské hydry. Zjevným cílem všech aktérů neprofesionální novinářské práce a také těch, co na straně orgánů činných v trestním řízení provozují nezákonné praktiky při vynášení informací, je odstranění ministra spravedlnosti a zpochybnění výsledků brněnských komunálních voleb.
Jelikož je členem brněnské ODS i premiér Petr Fiala, jedná se také o útok na jeho blízké kolegy. Povšimněme si nakonec jednoho paradoxu. Z mnoha kauz kolem Andreje Babiše jsme žádné úniky z živých spisů nezaznamenali. To je zajímavá náhoda. V čí prospěch tedy zmiňovaní reportéři pracují? Možná stačí nahlédnout do minulosti novináře Valáška, který se proslavil zejména tím, že psal pro Babiše „účelovky“ proti České televizi a podílel se na propagandistické kampani proti referendu o poloze brněnského nádraží.
A proč tedy Blažek? Ten v polovině roku zasáhl na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, jmenoval nového vrchního státního zástupce, aby tak napravil jejich špatnou práci a nehospodárné řízení úřadu. To se neodpouští. Blažek je trnem v oku všech, kteří rádi zatýkají a nadužívají trestního práva, a zároveň všech novinářů, kteří mají nezákonný přístup k informacím ze živých spisů. Blažek chrání právní stát a ústavní práva občanů. Proto je nepohodlný.
(Když jsem dopsal tento text, tak se na webu Aktuálně.cz objevila v pozici hlavního článku zpráva, která popisuje brněnský policejní zátah. Na fotografii k článku vidíme primátorku Vaňkovou. Zpráva přitom nedokazuje, že by měla s kauzou cokoli společného. Jak moc velký darebák musí být člověk, který toto udělá a rozšíří?)
Autor je právník a člen brněnské ODS.