Po odchodu exprimátora Petra Vokřála z politiky ještě více zhoustla atmosféra uvnitř brněnského ANO. Zabývat se jí má osobně premiér Babiš, jenže ji řešil už opakovaně a bez výsledku. Pokud by „očistu“ myslel vážně, musel by obětovat Faltýnkův klan.
Korupční kauza Stoka hýbe nejvyššími patry hnutí, jejíž někdejší marketingově naroubovaný protikorupční étos dnes vyznívá jako úsměvná karikatura. Zdánlivě se jedná o lokální problém, ale brněnská laboratoř ANO vykazuje systémové vady, poškozující hnutí jako celek. Opouští ho významný místopředseda ANO, který neunesl porážku, když ho vedení nepodrželo v jeho snaze o očistu brněnské organizace.
Prvotřídní politický skandál
„Definitivně jsem se rozhodl, že moje cesta v hnutí je dále neudržitelná. Z více důvodů. Dlouhodobě jsem se snažil prosazovat liberální pojetí hnutí, tak jak jsem do něj vstupoval v roce 2014. ANO se ale vydalo směrem politikaření,“ prohlásil Vokřál. Nemůže prý zůstat pod jednou střechou s lidmi napojenými na podsvětí. Třaskavá slova, která by v normálních časech vyvolala politické zemětřesení.
„Měl by to být prvotřídní politický skandál a neměl by otřást pouze Brnem, neměl by otřást pouze ANO, dost možná by měl otřást celou vládou,“ řekl politolog Stanislav Balík České televizi. To by se podle něj odehrálo tehdy, pokud by třeba vystoupil místopředseda CDU, že jedna z nejvýznamnějších organizací je napojená na podsvětí. „U nás se teď kolem toho jaksi opatrně našlapuje,“ dodal.
Nemusíme chodit za hranice, totéž by v „matrixovém“ období neprošlo žádné „tradiční“ politické straně. Téma napojení nejsilnějšího vládního hnutí ve druhém největším městě na mafiánské struktury, podložené rozsáhlou trestní kauzou zmanipulovaných stavebních zakázek za stovky milionů korun, by dlouhodobě obsadilo titulní strany všech deníků a úvodníky televizního zpravodajství.
V této kauze, která v září míří k soudu, je zatím deset obžalovaných s ústřední postavou Jiřím Švachulou, bývalým místostarostou ANO Brna-střed. Policie mu zatím připisuje přijetí úplatků v nebývalé výši 47 milionů korun, čímž překonává podobný legendární případ Davida Ratha.
Prohnilí proti prohnilejším
Trestní spis zahrnující stovky podezřelých zakázek v letech 2014–2019 zmiňuje celou řadu bývalých politiků, úředníků a podnikatelů. Mezi nimi i Petra Vokřála, který v té době vykonával funkci brněnského primátora. Není sice vyšetřovaný, ale minimálně nese politickou odpovědnost, že těmto praktikám nečelil.
Tento příběh proto není černobílý, kde proti sobě bojuje dobro a zlo. Spíše se jedná o tvrdý střet dvou táborů uvnitř hnutí o moc a přehazování odpovědnosti na ostatní. Na jedné straně jsou ti, kdo o kriminální činnosti věděli a nekonali, a na druhé straně ti, kdo se v ní přímo namočili.
Legenda, že Petr Vokřál býval spolu s ostravským primátorem Tomášem Macurou považován za posledního mohykána liberálního proudu v ANO, usilujícího o udržení původních „ideálů“ hnutí, je zavádějící. Babišovi nikdy o žádné ideály nešlo, což ani nebylo možné vzhledem k jeho osobnostnímu ustrojení a temné podnikatelské minulosti. ANO zafungovalo hlavně jako výtah k moci a většina původních plakátových tváří je už pryč.
Pokud to někdo nepochopí ani po šesti letech Babišova působení ve vládě v setrvalém konfliktu zájmů, který dnes zajímá i evropské orgány, je to jen jeho osobní selhání a náhlý pokus o vyvinění neobstojí.
Ztráta důvěry
Ostatně Vokřál za sebou bouchl dveřmi v ANO až poté, kdy prohrál svůj boj o zrušení tří brněnských buněk v Židenicích, Černovicích a Starém Lískovci – kvůli údajnému napojení některých členů na místní mafii. Rozhodnutím vedení získala navrch druhá skupina, do jejíhož čela se postavili Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří, která následně přešla do mediálního protiútoku.
Do té doby Vokřál neměl problém s lídrovstvím jihomoravské kandidátky v blížících se krajských volbách, kterou si formoval podle svého. Vyšachoval tak ze hry současného nevýrazného hejtmana Bohumila Šimka, což se stalo roznětkou místních sporů.
Po Vokřálově porážce na předsednictvu došlo k dalšímu vývoji, kdy se do vážné rozepře vložil Babiš a při „inspekční“ návštěvě Brna jednal i se Šimkem. Exprimátor si tyto děje vyložil jako ztrátu důvěry, a to byla zřejmě poslední kapka jeho trpělivosti.
Očista ANO od Faltýnkových odpůrců
Vokřálovi se podařilo vybudovat určitý kredit a nyní byl konfrontován s realitou, že zelenou dostal problematický Faltýnkův klan. Jaroslav Faltýnek do hnutí přivedl Vokřála i obžalovaného Jiřího Švachulu. Jeho syn Jiří je Švachulův rodinný přítel. Dnes prosazují Šimka jako kandidáta na hejtmana a nepochybně budou vyslyšeni. Bezděky tak sami potvrzují, kdo dnes v brněnském hnutí ANO tahá za nitky. Vokřál jim už překážet nebude, ale je potřeba „očišťovat“ dál – zlikvidovat jeho stoupence.
Aféra dosahuje až tragikomických rozměrů, pokud Vokřála napadá vlivný poslanec ANO a respektovaný lékař Rostislav Vyzula. Vyzývá k odchodu i šéfku jihomoravské organizace Taťánu Malou, která stála za exprimátorem.
„Vycházím z toho, jak by měl vypadat demokratický systém v politice. Pokud měl někdo tušení – jak to bylo řečeno paní Malou – a nic neudělal, tak takový člověk nemůže být dále členem ANO a měl by okamžitě odejít. Očekával bych, že udělá to samé, co pan Vokřál,“ zdůraznil poslanec.
Mohou znít slova o demokratickém systému věrohodně, pokud má Vyzula stále mezi svými poslaneckými asistenty Jiřího Faltýnka, který do konce roku pozastavil členství v ANO? Na rozdíl od Malé je policií stále vyšetřován kvůli podezření z organizování trestné činnosti. On i jeho otec („malé“ a „velké efko“) byli zachyceni v odposleších v souvislosti s rozdělováním úplatků, i když se nyní brání, že to jsou jen drby.
Vedlejší produkt Rusňákovy kauzy
Třešničkou na dortu brněnských poměrů ANO je samotný původ kauzy Stoka. Policie přišla na rozsáhlé manipulace s veřejnými zakázkami odposloucháváním jednoho z jejích klíčových aktérů, kontroverzního podnikatele iráckého původu Samana El-Talabáního v jiné kauze. Figuroval v ní také majitel firmy DRFG David Rusňák, významný sponzor ANO a zeť ministryně financí Aleny Schillerové.
Policie mu prokázala dvanáct nezákonných vstupů do policejních databází, kde si s pomocí bývalých důstojníků Šlachtova ÚOOZ zjišťoval informace, zda se jeho jméno neobjevuje v prověřovaných kauzách. Vyklouzl z ní podezřele snadno s podmínkou, aniž šel jeho případ k soudu.
Vrtkavá přízeň
Babišovi byla vždycky bližší košile než kabát. „Kmotra“ Faltýnka stále potřebuje jako bezskrupulózního zákulisního hráče a muže na černou práci, který toho zároveň příliš mnoho ví. I když se obává důsledků jeho byznysových aktivit, nemůže ho ostrakizovat nad únosnou mez.
Popravdě řečeno, co mohl Vokřál v této konstelaci očekávat? Přízeň šéfa ANO je vrtkavá, o čemž se mohli přesvědčit pražští kolegové před dvěma lety. Tehdy Babiš neváhal na poslední chvíli zasáhnout do magistrátní kandidátky a dosadil do jejího čela Petra Stuchlíka. Paradoxně z ní tehdy povyhazoval exponenty propojené s toxickým okruhem Jaroslava Faltýnka.
V té době Babišovi vadilo, že kynoucí Faltýnkovy klientelistické vazby ve státní a veřejné správě ohrožují celé hnutí. Dnes už srovnali noty. Stuchlík neuspěl a když prozřel, že Babiš už jeho „služby“ nepotřebuje, z hnutí odešel a začal ho pomlouvat, že takto si to nepředstavoval. Aspoň si nehrál na idealistu, šlo mu jen o vliv, protlačený shora.
Babiš brněnské ANO neočistí, protože naslouchá své nepostradatelné pravé ruce, jejíž jméno se objevuje v několika trestních kauzách. I proto může Faltýnek junior vystupovat v médiích, dehonestovat svoje oponenty a dokonce veřejně vyzývá premiéra, aby se za oba Faltýnky víc postavil. Asi ví, že si to může dovolit, a pokud někdo ponese odpovědnost, nebude to jejich rodinný klan.