„Petr dotáhne Brno daleko, to vám garantuji,“ sliboval Andrej Babiš na billboardech s kandidátem na primátora Petrem Vokřálem. Všechno je jinak. Vokřál se primátorem nestal a nyní končí kvůli napojení brněnského ANO na podsvětí. Definitivně padá marketingový mýtus o protikorupčním hnutí.
Místopředseda ANO a donedávna kandidát na hejtmana v krajských volbách Petr Vokřál už Brno ani Jihomoravský kraj daleko nedotáhne. Ani přes Babišovu garanci. A to přesto, že na jiném billboardu oba slibovali, že budou „Brno řešit přímo a hned“ a Petr má číslo na Andrejův mobil.
Hnutí ANO sice před dvěma lety volby do brněnského zastupitelstva vyhrálo, ale s nevelkým náskokem a nakonec skončilo v opozici. Magistrát ovládla koalice ODS, Pirátů, KDU-ČSL a ČSSD. Dnes se tento tah jeví jako prozíravý dvojnásob, jelikož brněnské ANO je vlivem bobtnající korupční kauzy Stoka v rozkladu a zmítají jím ostré vnitřní spory.
Byli napojeni na podsvětí
Nyní tyto střety vyvrcholily oznámením Vokřála pro web Aktuálně.cz, že odchází z ANO i z politiky. Tento nečekaný krok přichází nedlouho poté, kdy neuspěl na předsednictvu hnutí, které odmítlo jím prosazované zrušení tří brněnských buněk v Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích.
„Tyto organizace byly z mého pohledu řízeny lidmi propojenými s podsvětím. Čekal jsem, že se s tím hnutí bude snažit vypořádat. Mám svoje hodnoty. S takovými lidmi v jednom hnutí být nechci,“ uvedl nyní Vokřál.
„Definitivně jsem se rozhodl, že moje cesta v hnutí je dále neudržitelná. Z více důvodů. Dlouhodobě jsem se snažil prosazovat liberální pojetí hnutí, tak jak jsem do něj vstupoval v roce 2014. ANO se ale vydalo směrem politikaření,“ dodal. Další politické angažmá neplánuje.
Svoji roli hraje Vokřálovo prozření, že vedení hnutí dalo přednost druhé straně sporu, která o „očistu“ nestojí a jeho aktivity naopak považuje za chybné. Tato skupina posílila poté, co se Vokřál dostal do rozepře s Jaroslavem Faltýnkem a jeho synem Jiřím, kteří získali navrch.
Korupční kauza Stoka
Pro Andreje Babiše to je citelná rána, jelikož se jedná o významného místopředsedu ANO a viditelného politika, který definitivně bourá iluzi o protikorupčním hnutí. Šéf hnutí působil razantně, když se objevil nějaký problém v hnutí ANO na nižší úrovni, narušující kruhy virtuálního mediálního obrazu.
Nejinak tomu bylo v aktuální žhavé korupční kauze Stoka, ve které po policejní razii před dvěma lety figurují bývalí brněnští politici ANO kvůli masivním manipulacím se stavebními zakázkami.
„Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo,“ reagoval na tuto situaci Babiš tradiční mantrou a vyzval k vyloučení obviněných členů z ANO v čele s hlavním protagonistou kauzy Jiřím Švachulou, dřívějším místostarostou Brna-střed.
Švachula je podezřelý z přijetí úplatků ve výši 47 milionů korun, které potom rozděloval dál. Objem zmanipulovaných veřejných zakázek dosahuje 330 milionů korun. Policie však dosud neskončila vyšetřování v dalších větvích, které rozsahem překonávají podobnou a proslulou „kauzu Rath“.
Předvolební problém
O napojení skupiny kolem Švachuly na rovněž obžalovaného kontroverzního podnikatele iráckého původu Samana El-Talabaniho už dříve hovořil v souvislosti s mafií i bývalý poslanec ANO Bohuslav Chalupa. Nikdo tomu však podle něj dlouho nevěnoval pozornost.
Kauza, ve které bylo zatím obžalováno deset lidí a dvě firmy, směřuje k soudu. Jeho první líčení se odehraje měsíc před říjnovými krajskými volbami. To nehraje Babišovi do karet. Byl by nejraději, kdyby se zastavila u malých a širší veřejnosti neznámých ryb, aby na nich mohl demonstrovat, jak pevně třímá otěže hnutí v rukou.
Má to však háčky. Ve Stoce jsou zapleteni Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří. Hlavní podezřelý Švachula byl jejich člověk, kterého první místopředseda ANO přivedl do brněnských struktur. Navíc existují dosud neprokázaná podezření, že se Faltýnkové podíleli na korupční chobotnici a inkasovali z transakcí podíl.
Malé a velké efko
Jména obou Faltýnků („velké“ a „malé efko“) byla zachycena v odposleších v souvislosti s rozdělováním úplatků. Policisté usuzují, že rodinný klan měl přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách, ani jeden z nich však zatím nebyl obviněn.
Jiří Faltýnek je však nadále podezřelý z korupce v období, kdy působil jako předseda představenstva a později člen dozorčí rady Tepláren Brno. Jaroslav Faltýnek je zase jako vedlejší produkt téže kauzy stále vyšetřovaný kvůli podezření, že s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem ovlivňovali mýtný tendr ve prospěch společnosti Kapsch.
Oba Faltýnci se dnes v médiích brání, že se ničeho nedopustili. Junior dokonce napadl Vokřála, že udělal chybu, když se spolu s předsedkyní jihomoravského ANO Taťánou Malou rozhodli brněnskou organizaci očistit.
Vokřálův odchod je stejně vážný problém, protože tím dává jasně najevo, že vedení nemá zájem situaci řešit. Přidrželo se verze strany zastoupené Faltýnky, že si Vokřál pouze vyřizuje osobní účty a fakticky je to on, kdo poškozuje hnutí.
Protikorupční mýtus
Je obtížné se v pavučině vztahů uvnitř brněnského ANO vyznat, jelikož Vokřál v letech 2014 až 2018 působil jako brněnský primátor. Oponenti mu předhazují jeho část odpovědnosti za současnou situaci. Tak či tak je toto vyústění pro Babiše velmi nepříjemné. Hodně lidí uvěřilo jeho protikorupčnímu étosu.
Když Andrej Babiš v roce 2011 zakládal hnutí ANO, prohlašoval, že to je „na protest proti korupci tradičních politických stran“. V té době měl ovšem za sebou bohatou klientelistickou minulost. Svoje obchodní zájmy prosazoval často velmi nevybíravě s pomocí armády lobbistů a spřízněných politiků zejména z okruhu expremiérů Miloše Zemana a Stanislava Grosse.
Babišovy podnikatelské aktivity byly nejednou vyšetřovány policií, stačí jen připomenout Lovochemii a Unipetrol. Vždycky se však dokázal záhadně vyhnout soudům a tento „um“ prokazuje dodnes. Přesto se mu podařilo vytvořit mýtus o rytíři, který na bílém koni přijíždí bojovat proti „matrixu“. A ještě se postavil do šiku protikorupčních iniciativ, které mu posloužily jako stafáž.
Dnes je už jako premiér v jiné pozici. Sice stále opakuje legendu, že založil protikorupční hnutí, mezitím ale obsadil státní správu svými lidmi, kteří hájí jeho zájmy a s jejichž pomocí si šije zákony na míru. Lobbisty využívá i dnes, ale má na to prostředníky či přímo ministry.
Vokřálův případ názorně ukazuje, že když se láme chleba, jsou bossovi v čele ANO bližší ti všehoschopní, třeba i napojení na mafii, než ti, kteří podlehli jakýmsi chimérickým ideálům. Ať už z naivity, nebo většinou z vypočítavosti.