Budou se objevovat další případy mučení a vražd Ukrajinců, tvrdí odborníci. Deportace již probíhají

Jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva spáchala ruská armáda v ukrajinském městě Buča (ČTK/AP/Rodrigo Abd)

Jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva spáchala ruská armáda v ukrajinském městě Buča | FOTO: ČTK/AP/Rodrigo Abd

Situace na Ruskem okupovaném území na Ukrajině je podle Human Rights Watch dramatická. Okupační síly totiž deportují některé Ukrajince do Ruska. Lidskoprávní organizace je navíc přesvědčena, že armáda Vladimira Putina porušila válečné právo. Podle některých expertů na Rusko však hrozí i další případy vraždění ukrajinských civilistů.

Human Rights Watch ve své zprávě, která na 71 stranách popisuje situaci na ukrajinském bojišti, varuje před násilnou deportací občanů okupované země do Ruska. Jeho úředníci například lidem utíkajícím z bombardovaného Mariupolu sdělili, že mají zapomenout na cestu na území kontrolované Ukrajinou, a poslali je do filtračních táborů. “Samozřejmě že bychom využili možnosti jít na Ukrajinu, kdybychom mohli, určitě. Ale neměli jsme na výběr, neměli jsme možnost tam jít,” popisuje jedna z deportovaných žen.

(Týdeník FORUM)

Západní zpravodajské služby ovšem varují i před dalšími ruskými zvěrstvy. Okupanti údajně v příštích měsících znovu předvedou mučení a zabíjení ukrajinských civilistů. Tím chtějí nahnat občanům strach a donutit je k účasti ve fiktivním referendu. Podle něj se má ukázat, že většina obyvatel Ukrajiny chce být součástí “velkého Ruska”, což jim Vladimir Putin umožní.

Západní svět by ovšem výsledkům takového referenda neuvěřil. Místo toho organizuje další pomoc napadené zemi. “Ukrajinský odpor inspiroval svět a prokázal obrovskou odvahu tváří v tvář brutalitě. Nyní tento odvážný odpor zastavil ruský postup a prokázal odhodlání ukrajinského lidu a ozbrojených sil znovu dobýt své svrchované území,” vyzdvihl britský poradce pro národní bezpečnost Stephen Lovegrove.

Zároveň připomněl, že rizika spojená s konfliktem na Ukrajině pokračují, protože Putin zjišťuje, že nemůže postupovat podle plánu. “Jeho síly utrpěly těžké ztráty a sankce nadále degradují jeho válečnou mašinérii a vytahují peníze z kapes nejbohatších lidí Ruska. Zároveň se Putinova země neúspěšně snaží vnutit oblastem, které dočasně ovládá, zdání legitimity, a to i prostřednictvím plánů na zinscenovaná fingovaná referenda. To se mu nepodaří,” konstatoval Lovegrove. “Spojené království a naši spojenci budou i nadále poskytovat humanitární, hospodářskou a vojenskou pomoc. Naše podpora Ukrajině a jejímu lidu nebude ochabovat,” dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články