Wagnerova skupina působí na Ukrajině de facto jako součást ruské armády. Přestože se jedná o soukromou „společnost“ miliardáře Jevgenije Prigožina, je ruským prezidentem brána jako speciální jednotka, vyškolená na vojenské operace. Nyní, kdy se Vladimir Putin rozhodl, že wagnerovce z Ukrajiny stáhne, začaly se množit výpovědi zajatých žoldáků, v nichž popisují dění na frontě. V nejnovější zpovědi dva Prigožinovi žoldáci promluvili o tom, jaké to je být členem Wagnerovy skupiny.
Situace kolem působení Wagnerovy skupiny na okupovaném území se mění téměř každý den. Když Jevgenij Prigožin obvinil ruské ministerstvo obrany, že zadržuje munici, určenou pro jeho vojáky, zdálo se, že v Kremlu bude muset situaci řešit sám Vladimir Putin. Nyní však podle serveru Radio Free Europe došlo ke zklidnění napjaté atmosféry. Prigožin, spoluzakladatel a majitel žoldnéřské skupiny, uvedl, že poté, co ministerstvo obvinil ze zrady, začaly dodávky pro dělostřelectvo opět proudit k jeho mužům.
Přesto nemůže být se situací kolem „wagnerovců“ spokojen. Nejen, že se zvyšuje snaha skupinu z Ukrajiny odvolat, protože získává nečekaně velký vliv, ale také ztráty jsou vyšší, než se počítalo. Od začátku konfliktu mělo na okupovaném území zemřít až 30 tisíc Prigožinových žoldáků. Další se dostali do ukrajinského zajetí.
Právě dva z nich britským médiím popsali svou roli ve válečném konfliktu. K „wagnerovcům“ se přidali, když Prigožin navštívil vězení, kde si odpykávali tresty za vraždu a rvačky. Na nabídku svobody a 200 tisíc rublů měsíčně (zhruba 59 tisíc korun) kývli bez větších rozpaků.
„Řekli nám, že do války na Ukrajině jsou zapojeny i další země, včetně Británie, a že bráníme Rusko před zahraničními teroristy,“ vzpomíná odsouzený vrah Viktor. „Bylo nám řečeno, že nebudeme bojovat proti civilistům, ale proti fašistům a vojákům z jiných zemí,“ dodal. Chtěl prý nový začátek, který mu Prigožin slíbil. „Se záznamem v trestním rejstříku bych nesehnal práci a cítil jsem, že nemám na výběr,“ říká.
Poté, co se loni v září přihlásil, byl spolu s dalšími 200 lidmi z vězení odvezen autobusem do Rostova poblíž Ukrajiny a poté do Luhansku. Podrobil se velmi tvrdému šestitýdennímu výcviku, který přítomné wagnerovce naučil bojovat s útočnými puškami, kulomety, minami, granátomety a některé s odstřelovacími puškami.
„Byl jsem nervózní. Nevěděl jsem, kam mě pošlou. Moje rodina doteď neví, že jsem se přidal k Wagnerově skupině,“ přiznává Viktor. „Posílali nás ve skupinách po patnácti proti údajně jen deseti ukrajinským vojákům, pak jsme zjistili, že je tam až čtyřicet Ukrajinců,“ vzpomíná. „Bylo to velmi děsivé. Viděl jsem, jak se v bojích ustřelují ruce a nohy. Bylo to strašné a šokující. Více než tisíc z nás bylo zabito,“ dodává.
Druhý zajatý žoldák je na své působení v Prigožinově spolku stále hrdý. „Každý se rozhoduje sám za sebe a ano, přihlásil jsem se k wagnerovcům. Zprvu jsem neměl tušení, kam jdu, ale potom jsem pochopil, že budeme bojovat na Ukrajině,“ říká Anatolij. Překvapivě na své působení ve skupině vzpomíná v dobrém. „Zjistil jsem, že je rozdíl mezi Wagnerovou skupinou a regulérní armádou,“ tvrdí muž, který byl odsouzen za rvačky na tři a půl roku. „Dělali jsme plnohodnotné útoky, byl jsem v pěti velkých bitvách a byli jsme vždycky před armádou,“ chlubí se.
Automechanik také trvá na tom, že členové Wagnerovy skupiny nikoho neznásilňovali nebo sexuálně nenapadali. „Nemohu na sto procent tvrdit, že se to nikdy nestalo, ale neviděl jsem to. Každopádně má skupina pravidla, která to zakazují. Pedofilové a sexuální útočníci se připojit nemohou,“ sdělil Anatolij. Jeho slovům však odporují desítky dokázaných případů, v nichž figurují wagnerovci jako ti, kteří znásilňovali ženy a děti.
Co se s ním v budoucnu stane, netuší. „Teď nevím, co se mnou bude, ale vidím tři možnosti. Mohou mě zabít, poslat domů, nebo vrátit do Ruska, abych znovu bojoval,“ řekl zajatý žoldák.