Černí pasažéři o milost nestojí, aspoň ne ti v Budějovicích

Ilustrační foto (Pixabay/balticmedia)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/balticmedia

K takzvanému Milostivému létu, které má pomoci dlužníkům v exekuci, se připojily i některé dopravní podniky. V Českých Budějovicích však mají špatnou zkušenost z dřívější podobné akce.

Záměr akce Milostivé léto je bohulibý. Má umožnit dlužníkům uzavřít exekuce u veřejných institucí za velmi výhodných podmínek. A to tak, že zaplatí jenom původně dlužné peníze plus poplatek exekutorovi, který činí 907,50 Kč. Odpouští se tak úroky a penále. Neděje se to však automaticky, je třeba, aby lidé v exekuci sami začali svoji situaci řešit. Čas mají do 22. ledna 2022.

()

Do Milostivého léta se rovněž zapojily i některé dopravní podniky v České republice provozující městskou hromadnou dopravu a vlastněné většinou dotyčnými městy. Týká se to lidí, kteří metrem, autobusy, tramvajemi nebo trolejbusy cestovali bez jízdenek a pokuta je na nich exekučně vymáhána.

Ne všichni dopravci jsou však do této akce zapojeni. Mezi ty druhé patří i Dopravní podnik města České Budějovice, který pohledávky za jízdy načerno prodává dalšímu subjektu, takže se jej toto řešení netýká. Jeho ředitel Slavoj Dolejš však upozorňuje, že tato společnost přišla s vlastním nápadem na „Milostivé léto už před několika lety. Princip byl asi takový. Cestující si sám odkoupí dlužnou pohledávku za tisíc korun a za tuto částku dostane jízdenku. V případě Jihočeské metropole se jedná o kupon na zhruba tři měsíce. Černým pasažérům se pak odpustí pokuta. Jenomže! Tuto možnost tenkrát využili asi dva z řádově tisíců neplatičů,“ uvedl ředitel Dolejš, který je proto k současnému Milostivému létu skeptický a nevěří tomu, že jej lidé, kteří jezdí bez jízdenek, nějak masivněji využijí.

Bylo špatně, když se z cesty bez jízdenky ze záležitostí za řádově  desítky korun stal problém za tisíce. Neměli bychom však zaměňovat příčinu za následek. Příčinou je jízda veřejnou dopravou bez jízdenky, následek pokuta a tak dále. Lidé si musí uvědomit, že cestování na černo je de facto krádež. Je to stejné, jako když někdo přijde do supermarketu a ukradne tam máslo, salám, sýr, kořalku atd. Ve společnosti přece nemůže být anarchie, a tolerance zlodějen je nepřípustná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články