Nadace knížete z Lichtenštejna vede s Českou republikou spor o majetek, který byl rodině knížete zkonfiskován po druhé světové válce podle Benešových dekretů, které se ale na knížecí rod vztahovat neměly. Jde zejména o zámky Lednice a Valtice. Nadace před časem nabídla české vládě možnost vyřešit spor kompromisní dohodou, díky které by majetek byl spravován ve společné nadaci s tím, že by se rod zřekl vlastnických práv. Exkluzivní průzkum agentury Kantar pro deník FORUM 24 potvrdil trend: Češi se chtějí s Lichtenštejny dohodnout, nikoli se soudit.
Jak ukázal průzkum agentury Kantar, polovina obyvatel Česka, 53 %, by majetkový spor ukončila přijetím kompromisní dohody o správě majetku ve společné nadaci. Čtvrtina populace, 26 %, by si přála pokračovat ve sporu, a naopak 16 % by majetek vrátilo Lichtenštejnům. 4 % oslovených svůj názor na toto téma nesdělila. Spor s Lichtenštejny tak nechce mít 69 procent obyvatel Česka.
Nejvíce příznivců dohody je mezi mladšími dotazovanými. A obecně se ke kompromisu kloní spíše ženy. „Mladší generace nejsou tolik zatížené minulosti, u starších je téma restitucí, a zejména těch, které by směřovaly k zahraničním subjektům, přece jen výrazně citlivější. Ženy bývají obecně konsenzuálnější, zřejmě proto je jejich ochota přistoupit na tuto dohodu větší,“ řekl k výsledku průzkumu pro deník FORUM 24 Pavel Ranocha.
„Toto je už třetí průzkum veřejného mínění v řadě, který prokazuje, že více než polovina české populace dává přednost přátelskému mimosoudnímu řešení letitého sporu mezi českým státem a Lichtenštejny, takže mne výsledek nepřekvapuje. Myslím, že se dá z výsledků jasně shrnout, že čeští občané jsou v této kauze pragmatičtí: nechtějí nesmyslné utrácení za soudní spory na mezinárodní scéně, nechtějí pro svůj stát mezinárodní ostudu, nechtějí platit další miliardy odškodnění jako v jiných kauzách, a při tom všem si uvědomují, že nejpečlivější vlastník je vždycky ten původní vlastník,“ řekl deníku FORUM 24 Michal Růžička, mluvčí Nadace knížete z Lichtenštejna v ČR.
Růžička také vysvětlil, co by z případné dohody vyplývalo. „Občané České republiky by měli mnoho užitku z obnovené lichtenštejnské správy částí zdejší krajiny, lesů a několika dotčených zámků. Know-how a možnosti Nadace knížete z Lichtenštejna zdaleka přesahují možnosti státní správy, takže z mimosoudního projektu by těžila celá jižní Morava, ba dokonce celá Česká republika. Nakonec, výsledky tohoto průzkumu zřetelně mluví také k českým politikům, neboť někteří z nich stále opakují, že by se sice chtěli s Lichtenštejny dohodnout, ale voliči by je za to potrestali. Tento strach se zdá být založený na křiku sice hlasitých, ale menších skupin, a nikoli na postojích většinové populace,“ dodal mluvčí.
Česká republika v roce 2014 zažalovala Nadaci knížete z Lichtenštejna, která spravuje všechny knížecí (rodové) majetky. Meritem sporu je zneužití Benešových dekretů proti rodu Lichtenštejnů v poválečném Československu. Lichtenštejnové totiž nejsou a nebyli Němci, ale i soudy je za ně nadále označují. Lichtenštejnsko jako stát zažalovalo ČR ve Štrasburku, protože tímto způsobem chrání práva svých občanů, která jsou podle jeho názoru před českými soudy pošlapávána.
Agentura Kantar provedla průzkum v lednu 2024 na 1500 respondentech starších 18 let. Celkem 1000 rozhovorů bylo realizováno prostřednictvím kvótního online dotazování na vlastním panelu domácností, 500 rozhovorů bylo provedeno telefonickým dotazováním s využitím náhodného generování telefonních čísel.