„Inflace šplhá do rekordních hodnot, obyvatelé zchudnou“ — tyto zprávy v aktuální situaci slyšíme dennodenně. Skutečně tomu tak je, inflace ukrajuje z našich úspor a podle reálných veličin budou mít naše peníze nižší a nižší hodnotu, přestože jejich nominální hodnota bude pořád stejná. Lidé si tak nejen z tohoto důvodu, zdá se, více osvojují investování. Začalo to již během pandemie, kdy část populace kvůli přebytku času, nedostatku jiných možností pro seberealizaci a také z důvodu uzavřené ekonomiky, kvůli níž nebylo moc příležitostí k utrácení finančních prostředků, část svých peněz dala na burzu.
Někteří brokeři se novopečeným investorům snažili namluvit, že každý je hned znalcem, což v kombinaci s obchodováním „bez poplatků“ způsobilo nepříjemný koktejl. Někteří, investováním dříve nepolíbení, kvůli neuváženým obchodům ztratili dost peněz. Podle jednoho z nejznámějších českých investorů Daniela Gladiše akciový trh roku 2020—2021 možná vejde do historie jako „Bull market in crap“. I přesto je o investování stále vysoký zájem.
Oblíbenost ETF
Dle údajů Refinitiv Lipper loni do ETF (burzovně obchodovaných fondů) přiteklo rekordních 1,22 bilionu dolarů, což bylo cca o 71 % více než v předchozím roce. Největšími příjemci peněz byly americké ETF, jež podle Reuters přilákaly 901 miliard dolarů. Do evropských ETF připlulo 190 miliard dolarů, zatímco do asijských pouze 88.
Bylo to způsobeno nižšími náklady, větší transparentností v porovnání s podílovými fondy a vyššími výnosy. ETF si lze nakoupit jak z hlediska jednotlivých odvětví (maloobchodní, polovodičové, bankovní atd.), tak formou kopírování akciových trhů. Jedním z nejvíce doporučovaných je zejména index S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických firem. Od roku 1957 má více než 10% roční návratnost. Lze si však pořídit také dluhopisové či komoditní ETF.
Zdroj: Longtermstrends.net
Co na to Češi?
Dle údajů Asociace pro kapitálový trh v minulém roce stoupl majetek Čechů v podílových fondech o 85 miliard na 675 miliard korun. Především vyšší inflace a koronavirové uzavírky vedly k tomuto zájmu občanů o investování. Podle specialisty na finanční trhy České spořitelny Jaroslava Kropáčka byl větší zájem o tento typ investic zřejmý již v letech 2012—2017, kdy zde byly téměř nulové úrokové sazby (2T repo sazba byla na technické nule, tj. 0,05 %), avšak zvyšující se inflace tento proces ještě více akcelerovala.
Právě v České spořitelně v roce 2020 přibylo více než 50 tisíc nových investorů a za rok 2021 přibližně 49,5 tisíce. Objem hrubých odprodejů podílových fondů tam dosáhl v roce 2020 výše 32 miliard korun, přičemž v minulém roce to bylo 37 miliard. Vzrůstající zájem o své služby zaznamenávají také investiční platformy jako Portu nebo Fondee. Některé listopadové dny musela společnost Portu ověřovat až 450 nových denních registrací. Fondee narostl počet uživatelů od září do listopadu minulého roku o 1500 klientů. Fio Banka nebo Equa Bank též hlásily vysoké nárůsty.
Není se čemu divit, pokud spořicí účet nese nominální výnos například 3 % ročně a máme zde inflaci 11 %, reálná úroková sazba činí –8 %. To v praxi znamená, že v případě uložení peněz na spořicí účet z pohledu reálných veličin přijdete o 8 % za rok. Je to takto jednoduché, i přesto, že většina lidí tyto věci nevidí, a podléhá tak peněžním iluzím, jelikož na bankovce ve výši 100 Kč je napsáno stále 100 Kč. Asociace českých stavebních spořitelen však uvedla, že Češi dávají přednost spíše konzervativnějším variantám investic. Data za 4. kvartál minulého roku uvedla následující žebříček:
1) zlato (54 %)
2) stavební spoření (51 %)
3) penzijní spoření (43 %)
4) spořicí účet (39 %)
5) investice do podílových fondů a přímé investice do akcií či obligací (36 %)
Index reálných výnosů mezi lety 1802—2012, který je známý z knihy Stocks for the long run, však ukazuje, že nejlépe si vedly akcie (6,6 %), poté dluhopisy (3,6 %), depozita (2,7 %) a zlato (0,7 %). Může se sice stát, že se akciové tituly mohou rychle propadnout, ale správný investor ujištěný o správnosti svého nákupu hlubší analýzou může tento propad tzv. vysedět.
Vedou si lépe ženy, nebo muži?
O tom, že mezi investory žen neustále přibývá, svědčí fakt, že podle informací investiční platformy Portu podíl žen na celkovém počtu uživatelů činil v roce 2018 pouze 5 % a nyní už je to skoro třetina. Muži jsou v investování více sebejistí, jelikož podle výzkumu Indexu investiční gramotnosti se za zcela nezkušené investory považuje téměř 40 % žen a 20 % mužů.
Ženy obecně do svého portfolia zasahují méně než muži. Podle výzkumu University of Berkeley investoři ročně obměňují více než tři čtvrtiny svého portfolia, zatímco investorky cca polovinu. Porovnáme-li stav portfolia se stavem na začátku, tak muži přijdou o 2,6 % zisku ročně a ženy jen o 1,7 %. Podle investiční společnosti Fidelity ženy překonávají roční výnos portfolií mužů o 0,4 %.
Investujte!
V České republice bylo investování dlouhý čas tabu. Mohla za to rozhodně kupónová privatizace a fakt, že za doby vlády komunistů (1948—1989) zde nebyla možnost, jak své peníze do cenných papírů investovat. Se světem investování je sice spojena řada značných rizik, ale tím největším rizikem je neinvestovat, jelikož postupem času vám naspořené peníze pohltí inflace.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda — největší ekonomická soutěž v České republice.