Češi, nejezděte na Ukrajinu, vyzývá ministr Lipavský

Jan Lipavský (Piráti) (FORUM 24 / Rostislav Kaplan)

Jan Lipavský (Piráti) | FOTO: FORUM 24 / Rostislav Kaplan

Ministerstvo zahraničí připravuje další zdravotnickou pomoc Ukrajině ve výši deseti milionů. Ministerstvo zřizuje dvě pracovní skupiny, jedna se bude zabývat vyhodnocováním situace na Ukrajině, druhá humanitární pomocí a její přípravou. Dnes nebo v pondělí chce úřad vydat aktualizované doporučení k cestování na Ukrajinu, jeho znění úřad dopracovává. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) opětovně Čechy vyzval, aby do země necestovali.

Ministr po zasedání krizového štábu ministerstva, který se sešel k ukrajinské krizi potřetí, řekl, že úřad pečlivě zvažuje všechny možné scénáře a vyhodnocuje jejich pravděpodobnost.

Apeloval na české občany, aby byli opatrní vůči dezinformacím, které se týkají situace na Ukrajině. Rusko podle něj vytváří scénáře, které by mohly ospravedlnit případnou invazi na Ukrajinu. Za součást dezinformací označil například informaci z tohoto týdne, že Rusko začalo stahovat část svých jednotek od hranic s Ukrajinou. Ve skutečnosti podle něj naopak vojáků přibylo, podle dostupných informací se jejich počet blíží 200 000.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Ministerstvo podle něj ještě dnes nebo v pondělí vydá aktualizované cestovní doporučení. Úředníci jeho text nyní dopracovávají, Lipavský ho proto blíže nekomentoval. Vyzval ale Čechy, aby na Ukrajinu necestovali. Pokud v zemi jsou, měli by zvážit urychlený návrat, protože přibývá leteckých společností, které omezují lety na Ukrajinu. V systému Drozd, do kterého se mohou registrovat cestovatelé, ministerstvo eviduje 114 českých občanů, kteří aktuálně pobývají na Ukrajině. Úřad je s nimi v kontaktu.

Česká ambasáda v Kyjevě zůstává i nadále podle Lipavského zatím otevřená a na místě zůstává například konzul, aby byla dostupná konzulární činnost.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Naposledy krizový štáb ministerstva zahraničí zasedal v pondělí. Od té doby napětí na východě Ukrajiny stále stoupá a západní země se obávají rozsáhlého válečného konfliktu. Česká diplomacie opakovaně vyzvala k mírovému a diplomatickému řešení. Rusko vyzvala, aby přestalo situaci eskalovat.

Ministerstvo již před týdnem varovalo české občany, aby necestovali na Ukrajinu a do Běloruska. Čechům, kteří v těchto zemích jsou, úřad doporučil zvážit jejich opuštění. Zpřísnil také činnost ambasády a konzulátu. Už dříve z Kyjeva odcestovali rodinní příslušníci pracovníků ambasády. Na velvyslanectví podle pondělního vyjádření náměstka ministra zahraničí a vedoucího pracovní skupiny k situaci ve východní Evropě Martina Dvořáka (STAN) zůstalo přes 20 pracovníků, na generálním konzulátu ve Lvově zhruba 30. Konzulát by měl být posílen o další čtyři zaměstnance.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články