Server iRozhlas.cz se zabýval projekty z holdingu Agrofert, které ministerstvo financí neposlalo k proplacení Evropské komisi. Jedná se o částku 161 milionů korun. A z toho 100 milionů představuje projekt nové výrobní linky na toastový chléb ze společnosti Penam. Ovšem společnost už peníze dostala z českého rozpočtu. Ve zkratce to znamená, že čeští daňoví poplatníci zaplatili za inovaci výroby pečiva v premiérově firmě.

Penam si dal za cíl vyrábět kvalitnější toastový chléb a z celkové částky 400 milionů za výrobní linku měl dostat 100 milionů korun z evropských peněz. Jenomže evropské dotace byly zastaveny kvůli vyšetřování Babišova střetu zájmů.

Peníze jsou v těchto případech vždy vyláceny z českého rozpočtu a poté dofinancovány Evropskou unií. Jenomže vzhledem k Babišovu problému se střetem zájmů a s porušováním Finančního nařízení EU je dost dobře možné, že tyto peníze už se v českém rozpočtu neobjeví a miliony Agrofertu půjdou z českých kapes. „Objem žádostí nepředložených Evropské komisi k proplacení je celkem 161 265 796 korun,“ řekl serveru iRozhlas.cz mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

V případě, že se Evropská komise rozhodne projekty neproplatit, ministestvo financí by je mělo po Agrofertu žádat zpět. Jenomže rezort financí řídí Alena Schillerová z hnutí ANO, která  například na počátku roku 2018 pracovala na tom, aby nebyla zveřejněna zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v kauze Čapí hnízdo.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.

Evropský parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora