Česká technologická firma Nanospace, která pomohla zásobovat nemocnice vysoce účinnými rouškami, má teď o starost navíc. V reakci na zdravotní krizi totiž pohotově zavedla výrobu roušek schopných zachytit bakterie i viry, čímž, světe, div se, dosáhla během pandemie o poznání vyšších příjmů než v minulosti. To se teď nezdá finančnímu úřadu, který firmu vyzval, aby „odstranila pochybnosti“.
Daňové přiznání Nanospace na úřadě vytáhl nejspíš kontrolní software kvůli úvodem zmíněnému výraznému nárůstu tržeb oproti předchozím rokům. Tím však racionální konání úřadu končí. Namísto toho, aby si úředníci své pochybnosti rozptýlili či „odstranili“ sami pohledem na předmět činnosti dané firmy a jeho souvislost s nastalou krizovou situací, přidělávají práci plátci. Místo toho, aby výrobci zavolali nebo mu poslali mail, jak díky předchozím vládám začínalo být zvykem, poslali mu starou dobrou obálku s pruhem.
Následnému rozčarování ve firmě se nelze divit. „Naše nouzová výroba nanoroušek v Nanospace pro nemocnice, která zvedla běžnou fakturaci, má další konkrétní výsledek – kontrolu finančního úřadu,“ tweetoval zakladatel a výkonný ředitel firmy Jiří Kůs, který je zároveň předsedou Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.
Čtení předmětné výzvy je zážitek sám o sobě. Zvolená dikce připomíná spíše štěkání povelů na podvodníka či přinejmenším „sprostého podezřelého“ než jednání rovného s rovným. To se za vlády, která nahradila důraz předchozích kabinetů na vstřícnost státního aparátu, stává opět nepsaným pravidlem.
Příjmy firmy „značně přesáhly hodnoty vykazované v předchozích 6 zdaňovacích obdobích“, píše úřad Kůsovi, z čehož správce daně vyvozuje „pochybnosti o reálném nárůstu ekonomické činnosti“…, načež adresáta vyzývá, aby „se vyjádřil“, …doplnil, …vysvětlil, nepravdy opravil, pravdivost prokázal, předložil důkazy a pochybnosti odstranil.
Takže český výrobce na světové technologické špičce, jehož membrány utkané z neviditelných vláken mají při zachované perfektní prodyšnosti prověřenou schopnost zachytit 94 procent částic velikosti virů, musí jít na úřad vysvětlovat velkou záhadu svého úspěchu, aby přestal být podezřelý.
Důvod k pochybnostem přitom zavdali jiní. Například schránková firma s jednatelem čelícím 18 exekucím, od nějž resort Adama Vojtěcha nakoupil předražené čínské roušky za 310 milionů korun. Možnost prověřit přiznání tohoto obchodníka ale finanční úřad patrně vyhodnotil jako pouhou šikanu.