Čeští piloti začnou od 1. září chránit nebe také nad Slovenskem

České gripeny budou hlídat i nad Slovenskem (Milan Nykodym, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

České gripeny budou hlídat i nad Slovenskem | FOTO: Milan Nykodym, wikimedia, CC BY-SA 2.0

K 31. srpnu uzemní Slovensko své stíhací letouny MiG-29 a od následujícího dne převezme na základě smlouvy zodpovědnost za ostrahu slovenského vzdušného prostoru české a polské letectvo. Mise českých pilotů skončí na konci roku 2023, kdy by již Slovensko mělo disponovat vlastními moderními stroji F-16.

Čeští piloti budou k případným „němým“ strojům nad Slovenskem vzlétat z Čáslavi, nikoli, jak je běžné při standardním Air Policingu, ze země, jejíž vzdušný prostor se střeží.

(Týdeník FORUM)

„Důvodem je geografická blízkost našich států a také nedostatek nadzvukových strojů. Při počtu 14 gripenů si můžeme dovolit jejich dislokaci na cizí území pouze jednou za tři roky, což už máme pro letošek splněno – naši stíhači plní stejnou misi od 1. dubna do konce září 2022 v Pobaltí,“ vysvětluje brigádní generál Jaroslav Míka.

V případě Slovenska se tedy bude sice jednat o nestandardní podobu mise hlídkování, ale pro samotné piloty se vlastně nic nezmění. Ti, kteří v Čáslavi drží nepřetržitou pohotovost pro ČR, ji budou držet ještě pro Slovensko. „Nebudeme vyčleňovat extra piloty ani další stíhačky navíc. Ochrana vzdušných prostorů ČR a SR bude probíhat ve formátu dva JAS-39 Gripen a jeden záložní,“ vysvětlil detaily mise generál Míka. Aby byly české stroje schopné dolétnout až na východní konec Slovenska, budou vybaveny buď přídavnými nádržemi, nebo dotankují za letu z tankerů, které by vyslalo NATO.

Ke změně nedojde ani ve velení. To pro mise Air Policing zůstává v německém Uedemu, kde sídlí Středisko pro řízení vzdušných operací CAOC, které bude podle blízkosti ať už polské, či české letky rozhodovat, kdo se za narušitelem do 15 minut od vyhlášení signálu Alpha Scramble vydá.

„Pravomoc vyhlásit kód Scramble má velitel příslušného velitelství CAOC, kterým bývá dvou- či tříhvězdičkový generál v případech, kdy dochází k porušování pravidel Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO,“ řekl Jaroslav Míka, který poznamenal, že by české gripeny přešly pod národní slovenské velení jen v případě hrozby teroristického útoku nebo vyhlášení konceptu Renegade, jenž byl ustanoven po 11. září 2001 s cílem zabránit, aby se jakékoliv letadlo mohlo stát teroristickou zbraní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články