Čeští zemědělci vyrazili ve čtvrtek protestovat na hraniční přechody s Polskem, Německem i Slovenskem. Jejich protestní jízdy zasáhly velká města a blokovaly provoz na silnicích po celé zemi. Využito při nich měly být až 3000 zemědělských strojů. Jde o součást mezinárodní akce, do níž by se vedle Čechů měli zapojit také zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska a některých pobaltských a balkánských států. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil, že se čtvrteční protesty českých zemědělců až na drobné výjimky odehrávají v poklidu.
Zprávy o protestních akcích přicházely z řady českých regionů. Na protestní jízdu proti agrární politice Evropské unie se již po 07:30 v kutnohorském Karlově vydalo kolem 100 traktorů a další zemědělská technika z Kolínska a Kutnohorska. Několik stovek traktorů v Olomouckém kraji vyjelo z areálů zemědělských podniků do čtyř okresních měst a projedou Olomoucí, Prostějovem, Šumperkem a Přerovem.
Do protestní blokády farmářů se v Libereckém kraji zapojili zemědělci se zhruba 60 až 70 traktory a další zemědělskou technikou. Ti vyjeli ve dvou protestních konvojích. Setkají se na hraničním přechodu u česko-polské hranice v Hrádku nad Nisou na Liberecku, kde zůstanou zhruba do oběda. Protestující se sjeli rovněž na letiště Březno na Chomutovsku. V čele kolony zemědělských strojů byl traktor s nápisem „Za udržitelnost zemědělství v celé Evropě“, zdobila ho česká vlajka. Farmáři na Plzeňsku vyrazili za hustého deště z Mrákova na Domažlicku. Konvoj přes 40 traktorů s českými vlajkami vytvořil více než půlkilometrovou kolonu mířící na hraniční přechod Folmava.
Hraniční přechod v Chotěbuzi čeští a polští zemědělci zablokovali částečně. Na silnici zaparkovali 80 kusů techniky. Zcela se zastavila doprava na hraničním přechodu na Slovensko v Hodoníně. Traktory zaparkovaly u hranic z české i slovenské strany v několika řadách a kolonu nebylo možné projet. Policie dopravu odklonila.
Protesty vycházejí ze setkání zemědělských organizací s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským z minulého týdne, kdy mu skupiny z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska předaly své požadavky. Ty zahrnují kompenzace pro zemědělce za dodržení nových pravidel souvisejících s ochranou životního prostředí, úlevy v oblasti byrokracie, zpřehlednění dotačního systému a také lepší regulaci ukrajinské produkce mířící na unijní trh.
Zemědělcům nejen v ČR vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, kterých podle Agrární komory přibylo mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Protesty míří také proti dopadům ekologické dohody Green Deal nebo levnému dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo EU. Do společného evropského protestu se z ČR spolu s Agrární komorou zapojil i Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství. Akce byla naplánována od 10:00 na zhruba dvě hodiny a má být spíše symbolická.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že postoje zemědělců a jejich dnešní protest chápe, a domnívá se, že hlavními problémy je přemíra byrokracie a „některé nereálné požadavky“, které na ně Evropská unie klade.
„Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují někteří úředníci Evropské komise a zahlcují svými hlášeními nebo počty kontrol evropské zemědělce. Není možné tímto způsobem pokračovat nadále,“ řekl Výborný. Zopakoval, že cíle unijní Zelené dohody pro Evropy (Green Deal), proti kterým dnes také zemědělci protestují, musí být reálné. „Jsem rád, že dnes jasně zaznělo, že čeští zemědělci si uvědomují, že tato dohoda je naprosto zásadní a klíčová pro to, abychom udrželi kvalitní českou ornou půdu a naše životní prostředí,“ doplnil.
Demonstrace zmíněných zemí mají podle AK ČR a Národní agrární komory (NAK) podpořit i zemědělci z některých balkánských zemí včetně Bulharska, Chorvatska, Rumunska či Slovinska.