Ve středu projednával Obvodní soud pro Prahu 8 případ dezinformátorů Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Spolu s dalším mužem, Zdeňkem Masárem, měli obtěžovat šéfa Lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. Tušl dostal souhrnný trest 19 měsíců odnětí svobody, tedy k současnému vězení mu přibudou ještě 4 měsíce. Masár dostal třicetiměsíční podmínku, Čermák nic, jelikož už je odsouzený k 5 a půl roku. Rozsudek ale není pravomocný. Kvůli nízkému počtu vstupenek do jednací síně se o ně příznivci obžalovaných na chodbách hádali, následně dělali problémy na chodbě.
Soud pro jednání opět zavedl systém vstupenek, bez nich se do jednací síně veřejnost nedostala. K dispozici bylo 11 vstupenek pro veřejnost a 10 pro novináře. „Dvacet jedna míst a vstupenky jsou už rozdaný?“ rozčilovala se jedna z fanynek obžalovaných asi dvacet minut před začátkem. Při červnovém jednání k soudu dorazily desítky podporovatelů. Na chodbě pořvávali a váleli se po zemi.
Aktivista a proruský dezinformátor Pavel Zítko před jednáním předával plnou moc, aby se stal důvěrníkem Tomáše Čermáka. Během líčení křičel na soudkyni kvůli zákazu natáčení a byl vykázán ze síně. Na chodbě potom s ostatními příznivci skandoval „Hanba“.
„Ahoj, teroristo. Jde sem terorista, pozor,“ uvítal uvnitř jednací síně Patrik Tušl Čermáka. Čermák byl totiž minulý týden pravomocně odsouzen k pěti a půl roku vězení za propagaci terorismu.
Soud nejprve vyslýchal expertku na fonoskopii Marii Svobodovou, která analyzovala pět telefonních hovorů, aby zjistila, jestli volal Tušl.
Během přestávky se před jednací síní spustil chaos, místopředseda dal pokyn k vyklizení chodby. Dav příznivců v čele se Zítkem se ale začal dožadovat větší síně. „Už je to tady! Máme holé ruce!“ křičel Zítko, když se justiční stráž snažila dav vyvést. Následně museli zasahovat také těžkooděnci.
Novinář Martin Bartkovský, který středeční jednání u soudu glosoval na twitter, události na chodbě natočil.
Státní zástupkyně řekla, že se všechni obžalovaní dopustili výtržnictví a Tušl i nebezpečného pronásledování. Všichni jsou recidivisté, Tušl navíc jednal v podmínce. Navrhla pro něj souhrnný nepodmíněny trest na 21 měsíců. Pro Čermáka považuje za dostačující trest odnětí svobody na 5 a půl roku z předchozího rozsudku. Pro Masára potom navrhla podmínku na 3 roky.
Soudkyně nakonec uložila za nebezpečné pronásledování a výtržnictví Tušlovi souhrnný trest ve výši 21 měsíců. Jen za výtržnictví Masár dostal souhrnný trest ve výši 13 měsíců se zkušební dobou na 30 měsíců. U Čermáka upustila od uložení trestu vzhledem k pravomocnému rozhodnutí Vrchního soudu z minulé středy, který mu uložil 5 a půl roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Rozsudek zatím není pravomocný.
Tušl se podle obžaloby mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, volal mu do ordinace.
Jeho jednání podle státní zástupkyně přes facebook sledovaly stovky lidí. Tušl je podle spisu vyzýval, aby Kubka také kontaktovali. Cílem bylo podle obžaloby vybírat od lidí peníze. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.
Flegr už v případu před soudem v březnu vypovídal, že na něj muži spolu s dalšími lidmi před jeho domem vyčkávali zhruba třikrát a křičeli na něj urážky. Všichni tři obžalovaní ale vinu odmítají.
Na sociálních sítích se několik dní před středečním soudem objevila výzva, aby lidé přispívali na transparentní účet, z něhož má být zaplacena advokátka Klára Long Slámová, aby hájila odsouzeného dezinformátora Tomáše Čermáka. Problém ovšem byl, že Long Slámová o ničem nevěděla a označila věc za zneužití svého jména.
„Klára Long Slámová je advokátka, která může ještě zachránit Tomáše Čermáka! Díky za každou korunu,“ napsal známý zástupce ruské páté kolony Petr Varhaník k fotografii Long Slámové a doplnil číslo transparentního účtu. „Tak tohle je neskutečnej bizár,“ reagovala nejdříve advokátka. Varhaník prohlásil, že chce jen Čermákovi pomoci. „Že budete podvodně vybírat peníze na zastoupení, které neexistuje, a zneužívat moje jméno?“ zeptala se Long Slámová. Ještě v úterý dopoledne na facebooku výzva stále visela.