Dnes je to přesně rok od ekologické havárie na řece Bečvě, při které jedovaté chemikálie zamořily 40 kilometrů toku a zahubily několik desítek tun ryb. Navzdory uběhlé době ale stále není jasný konkrétní viník. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) průběh vyšetřování ostře kritizuje a trvá na tom, že veřejnost má právo dozvědět se jméno konkrétního viníka, který je za ekologickou katastrofu zodpovědný. Poukázala i na řadu chyb, k nimž údajně při vyšetřování katastrofy došlo.
„Celý tento rok byl pro mě rokem frustrace, beznaděje a vyčerpání. A to z jediného důvodu – že vyšetřování obrovské havárie stále není u konce. Jsem rád, že se mohu potkat s poslanci a senátory z koalice SPOLU, kteří jako jedni z mála bojují za správné vyšetření havárie,“ nechal se slyšet předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický.
Na ekologickou katastrofu zavzpomínal i další zkušený rybářský předák. „To, co jsem před rokem při havárii viděl, překonalo veškeré moje představy. Jediní, kdo tehdy věděli, co mají dělat, byli členové našeho rybářského svazu. Za jejich pohotovou pomoc je třeba jim poděkovat. Stejně tak patří dík i našim hasičům,“ uvedl předseda Českého rybářského svazu na území Severní Moravy a Slezska Pavel Kocián.
Při příležitosti smutného výročí se zástupci koalice SPOLU rozhodli po boku rybářů vypustit do Bečvy alespoň symbolické množství ostroretek – ryb, které jsou pro Bečvu typické. Šéf lidovců Marian Jurečka považuje pohromu na Bečvě za nejhorší ekologickou katastrofu v historii České republiky. „Jsem rád, že jsme na půdě poslanecké sněmovny zřídili vyšetřovací komisi. Každý, kdo bude naši zprávu číst, pochopí, že svůj účel splnila. Je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení dovedly vyšetřování k soudu. Naším záměrem je se poučit a dovést do cíle legislativní změny, které nám v budoucnu mohou v podobných situacích pomoci,“ zmínil Jurečka, který je místopředsedou sněmovní vyšetřovací komise.
„Bydlím asi 40 kilometrů od místa katastrofy, můj dům je asi kilometr a půl od Bečvy. S dětmi se chodíme k řece nejen procházet, ale i koupat. Je pro nás důležité, aby řeka byla i nadále funkčním ekosystémem. Jsem rád, že alespoň můžeme symbolickou násadou ostroretek řece trochu pomoci,“ doplnil Jurečka.
„Já nevím, jestli to byla (firma) Deza, nebo někdo jiný, ale každopádně vím, že těch nedbalostí při řešení a vyšetřování bylo tolik, že nevěřím v náhodu. Proto doufám, že se nám společně s kolegy podaří alespoň právní věci vyřešit tak, aby se situace neopakovala. Různých menších havárií je ročně přes 200 a nutně v tom potřebujeme udělat pořádek,“ uvedla místopředsedkyně senátu, autorka Zprávy o šetření havárie na řece Bečvě vypracované s expertní komisí Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
Podle koalice SPOLU přitom vyšetřování provázejí pochybení už od samotného začátku – vzorky z kritických míst a vyústění kanálů byly prý odebrány opožděně, cenné okamžité vzorky od rybářů bezdůvodně vylity, většina vzorků šla do laboratoří až druhý den. Na zkoumání množství kyanidů prý ze začátku nikdo nemyslel. A všechny tyto chyby jsou prý také důvodem, proč je nyní tak těžké určit viníka vážné havárie.
„Tolik lží a polopravd, jako jsme za poslední rok slyšeli o Bečvě, pamatuju naposledy před rokem 1989. A přitom to hlavní – co se u Bečvy před rokem stalo a kdo to způsobil – stále není jasné. Ve sněmovní vyšetřovací komisi už máme hotovou závěrečnou zprávu a já věřím, že do případu přinese více světla. Bečva nevyšumí, ať už se pravdu o tom, jak k této katastrofě došlo, snaží zatajit kdokoliv,“ nepochybuje poslanec za ODS Stanislav Blaha, který je rovněž členem sněmovní vyšetřovací komise.
„Katastrofa na Bečvě není ale ani po roce vyšetřena. Celý případ je „jen“ špičkou ledovce, a spíš než o ojedinělou záležitost jde o názornou ukázku toho, jak to v České republice chodí. Nesmíme dopustit, aby státní orgány přestaly fungovat objektivně, neměřily všem stejným metrem a šly na ruku jedné elitní skupině privilegovaných. Dnes se to děje. Naštěstí budeme mít příležitost to za pár týdnů ve volbách změnit,“ zdůraznila předsedkyně TOP 09 a další členka sněmovní vyšetřovací komise Markéta Pekarová Adamová.