Neslavný příběh zázračného čínského podnikání u nás má novou zajímavou okolnost. Jak známo, vlajkovou lodí čínských investic u nás měla být společnost CEFC. A tento týden byl generální tajemník jejího neziskového křídla, bývalý hongkongský politik Patrick Ho, v New Yorku odsouzen na tři roky vězení. Patrik Ho byl přímým podřízeným čínského poradce prezidenta zemana Jie Ťien-minga. Ten zase zmizel z důvodu vnitrostranického vyšetřování.
Společnost CEFC je na tom špatně. Sinolog Martin Hála píše na serveru Sinopsis.cz (a paralelně v Lidových novinách): „Společnost CEFC, jejíž vrcholní představitelé se dostali do konfliktu se zákonem a jsou zadržováni současně v USA i ČLR, se měla stát podle slov českého prezidenta ‚vlajkovou lodí čínských investic v ČR‘. Po zadržení svých představitelů rychle zkolabovala; zbyly po ní hory dluhů, jež nyní konsoliduje čínská státní agentura CITIC.“
Čínský finanční portál Cchaj-sin obchodní praktiky společnosti charakterizuje jako podvod. Firma CEFC získávala půjčky od čínských státních bank na základě fiktivních obchodů mezi filiálkami. To podle motta: “Naše myšlenky do cizích hlav, a cizí peníze do našich kapes”.
V Americe odsouzený Patrik Ho zprostředkoval od CEFC úplatek ve výši půl milionu dolarů pro Sama Kutesu, někdejšího předsedu Valného shromáždění OSN a ministra zahraničí Ugandy Sama Kutesy. A poradcem pana Kutesy byl i Jie Ťien-ming, který byl od roku 2015 a stále je i čestným poradcem prezidenta Zemana. Nakolik byl Jie Ťien-ming čestný i jinak, to se teď vyšetřuje v Číně a poradce zmizel z očí. Hrad Ťien-minga stále označuje za poradce, protože prý ctí presumpci neviny. Poradce takhle bude možná radit/neradit ještě dlouho, protože vnitrostranické vyšetřování se vede po vlastní linii a k soudu se ještě vůbec nedostalo.
Odsouzený Patrik Ho byl nadšeným propagátorem čínské „Hedvábné stezky“. Tu má rád také náš pan prezident, ačkoliv je tento projekt také nástrojem nátlaku na účastnické země. Zatím ze slibovaných čínských investic nebylo celkem nic.
Sinoložka Olga Lomová nám už loni v únoru řekla v rozhovoru pro Forum 24: „Vedle naivní představy o výhodách obchodu s Čínou jsou samozřejmě v pozadí politického sbližování zájmy konkrétních ekonomických subjektů, především PPF. To je vlastně jediná firma, která z našeho obratu k Číně prokazatelně měla prospěch. Získala celostátní licenci, ve své době jako jediná zahraniční finanční společnost, pro podnikání v Číně v oblasti finančnictví. Všichni si pamatujeme, jak prezident Zeman měl tehdy Petra Kellnera po svém boku, když byl přijímán u Si Ťin-pchinga a vracel se zpátky jeho soukromým letadlem. Jako velký úspěch české firmy v Číně se také uvádí Škodovka. Škodovka byla ovšem velmi dobře usazená na čínském trhu dávno předtím, než začala česká diplomatická ofenziva.“
Zatím tedy máme jen nabubřelá prohlášení o úžasných obchodech, prezidenta, který se zařadil po bok zkorumpovaných afrických politiků a jednoho do neznáma uklizeného poradce – neporadce. Buď je to naprostý amatérismus, nebo služba velmi úzkým zájmům několika vyvolených.