Čínská vláda chce do roku 2020 vybudovat technologii absolutního sledování lidských životů. Komplexní systém, pomocí kterého bude možné špehovat aktivity všech občanů, bude sledované hodnotit a podle toho jim přidělovat určité skóre. Toto číslo by pak mělo ovlivňovat to, jak bude mít daný občan příjemný život a k čemu bude a nebude mít přístup. Systém prozatím funguje v různých oddělených pokusných zónách. Vláda se snaží databáze sjednotit a zavést jedno centrální vševidoucí a všehodnotící oko.
Ideální představou čínského režimu je dopracovat se ke stavu, kdy sociální kreditní systém dokáže vyhodnotit například to, že někdo bude často nakupovat alkohol. Pokud mu systém přidělí nálepku alkoholika, bude dotyčnému možné nákup pití zakázat. Řízenou spotřebu je možné aplikovat díky tomu, že Čína směřuje k placení přes mobilní služby.
Čínské úřady mají už nyní poměrně dobré informace o aktivitách, které občané provádějí na síti. Čínský internet je kompletně sledovaný a podílí se na tom řada prominentních společností. Zárodky kreditního systému už je možné vypozorovat. Nulové soukromí je i v komunikačních aplikacích.
Tyto a další nástroje dávají k dispozici řadu údajů o tom, jak se lidé chovají a co dělají. Na sociální kreditní skóre lidí mají mít vliv věci jako kouření tam, kde je to zakázáno, nebo také mnohem závažnější činy. Nekalosti mají odhalovat a do systému započítávat všudypřítomné kamery. Čína proto masivně investuje do umělé inteligence, která má data z kamer analyzovat.
V Číně jsou v podstatě všude. Jejich počet se odhaduje na zhruba 200 milionů a do roku 2020 má narůst na 450 milionů. Kamery jsou i v taxících nebo autobusech a všude v ulicích, veřejných prostorách nebo obytných domech. V každém vstupu do metra je nutné projít bezpečnostním skenerem jako na letišti. V poslední době se začaly objevovat i senzory, které snímají trojrozměrný profil obličejů.
Volně převzato ze serveru Lupa.cz.