Bílý dům uvedl, že prezident Joe Biden v úterý sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že Spojené státy jsou připraveny zahájit silná ekonomická opatření v případě, že Rusko napadne Ukrajinu. Tato nová opatření by měla mít větší sílu než sankce z roku 2014, které tehdy nezastavily Rusko před okupací Krymu.
„Prezident Biden se dnes podíval do očí Putinovi a řekl mu, že věci, které jsme neudělali v roce 2014, jsme připraveni udělat nyní,“ řekl v úterý odpoledne po Bidenově telefonátu s Putinem novinářům poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Během posledních několika měsíců Rusko vybudovalo zásobovací linie, včetně zdravotnických jednotek a zajištění pohonných hmot. To by Rusku umožnilo udržovat vleklý konflikt, pokud by se Moskva rozhodla napadnout Ukrajinu. „Pro CNN to řekly dva zdroje obeznámené s posledními zpravodajskými analýzami. Podle posledních zjištění amerických zpravodajských služeb by Rusko mohlo zahájit vojenskou ofenzívu na Ukrajině během několika měsíců, protože podél hranic shromažďuje až 175 000 vojáků. Poradce pro národní bezpečnost Sullivan uvedl, že se Putin ještě nerozhodl, zda vojenskou ofenzívu proti Ukrajině zahájí.“
Sullivan nezacházel do podrobností, ale dodal, že USA koordinují své kroky s evropskými spojenci „na hluboké úrovni konkrétnosti“. Řekl, že Biden „byl vůči prezidentu Putinovi přímý a přímočarý, jako vždy“, a později dodal, že „došlo k mnoha ústupkům. Nedošlo k žádnému zdvižení prstu, ale prezident naprosto jasně řekl, jaký je postoj Spojených států ke všem těmto otázkám.“
Odmítl sdělit, o jaká ekonomická opatření by se mohlo jednat, a uvedl, že USA by je raději sdělily přímo Rusům. Uvedl však, že Nord Stream 2, nový plynovod do Německa, který ještě není v provozu, poskytuje „páku“ pro USA a jejich spojence. „Pokud Vladimir Putin chce, aby tímto plynovodem proudil plyn, možná nebude chtít riskovat invazi na Ukrajinu,“ řekl.
Podle dřívějších zpráv se američtí představitelé dohodli s Německem na uzavření plynovodu v případě invaze.
Mezi další možná opatření patří omezení pro ruské banky ohledně směny rublů za zahraniční měny, nebo dokonce odpojení Ruska od globálního finančního platebního systému Swift, uvádějí zprávy.
Vedle ekonomických důsledků, které byly v hovoru zmíněny, Sullivan uvedl, že Biden sdělil, že USA jsou připraveny posílit obranné kapacity v regionu.
„Zopakoval americkou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Prezidentu Putinovi přímo řekl, že pokud bude Rusko dále napadat Ukrajinu, Spojené státy a naši evropští spojenci odpoví silnými ekonomickými opatřeními. Poskytli bychom Ukrajincům další obranný materiál nad rámec toho, co již poskytujeme, a v reakci na takovou eskalaci bychom dále posílili naše spojence v NATO na východním křídle.“
Druhou možností je podle Sullivana deeskalace a diplomacie.
„Spojené státy a naši evropští spojenci by se zapojili do širší diskuse, která by zahrnovala strategické otázky, včetně našich strategických obav vůči Rusku a strategických obav Ruska. To se nám podařilo na vrcholu studené války a vyvinuli jsme mechanismy, které pomohly snížit nestabilitu a zvýšit transparentnost.“
Korespondentka BBC Barbara Plett-Usher setkání komentuje: „Videohovor prezidenta Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem byl postaven na základě soustavné diplomatické kampaně s evropskými vládami. V týdnech předcházejících schůzce se představitelé administrativy podělili se západními spojenci o zprávy zpravodajských služeb, které ukazovaly rozsáhlé vojenské přípravy Moskvy na hranicích Ukrajiny. Zřejmě je přesvědčili, že k odvrácení další invaze jsou nutné přísné sankce. To byla jednotná fronta, kterou chtěl Biden Putinovi představit, aby ruského vůdce přesvědčil, že cena za vojenskou akci by byla vyšší než cokoli, čemu čelil v minulosti. A posílil ji telefonáty evropským lídrům před setkáním i po něm.“