Co našli archeologové u Čapího hnízda? A jak to souvisí s Andrejovým kultem?

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci (ČTK/Šulová Kateřina)

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Vzpomenete si ještě na filmový dokument Víta Klusáka nazvaný příznačně Matrix AB? Ano, právě tady zazněla ona legendární Babišova slova o Čapím hnízdě jako nejlepším projektu, který vymyslel. I na dalších místech poučného „doku-dramatu“ z roku 2015 nám průhonický predátor bezelstně a s vulgaritou sobě vlastní prozrazuje, jaký je styl jeho politicko-ekonomického byznysu.

Bylo to právě roku 2015, kdy Andrej Babiš, tehdy první místopředseda vlády a ministr financí, hostil na Čapím hnízdě diplomaty akreditované v České republice. Šlo o velkolepou a zároveň velice problematickou party, které se zúčastnili též všelijací věrní a ochotní pomahači politického projektu ANO. Obzvláště servilita novináře Jana Macháčka, jednoho z časných konvertitů k babišismu, byla trapná a smutná, což ve zkratce zachytila i Klusákova kamera.

Masochisté se mohou dodnes kochat „společenskou“ konverzací, kterou na party předvedla tehdejší Babišova družka a nynější manželka Monika, jež zde ve své kožené bundičce vřele rozprávěla o konících v resortu Čapí hnízdo a o tom, že na koni sice nejezdí, ale má ráda lyžování a jógu.

V tehdejším „čapím“ Babišově projevu, anglicky proneseném, zazněla vůbec řada pozoruhodných informací, které nám poskytly vhled do jeho pokřiveného mentálního světa. Jako například ta, že má s Čapím hnízdem ještě řadu plánů: „Nevede sem dálnice, takže se teď s kolegy z vlády snažím především investovat do infrastruktury.“

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Vnímáte tu drzost? Babiš nestydatě (a veřejně!) mluvil o tom, že český stát vlastně funguje jako obslužný servis jeho soukromého byznysu! Na kameru popsal, jak aranžuje únos státu do rukou svého Agrofertu, u čehož mu zbaběle asistovala už Sobotkova „sociálnědemokratická“ vláda, v níž bylo hnutí ANO slabším koaličním partnerem.

Letos na jaře opravdu začala stavba obchvatu na mezinárodní silnici E55 u Olbramovic na Benešovsku, kterou se zlepší ona Babišem tolik vzývaná dopravní dostupnost Čapího hnízda. Jistě, jde o projekt, který je „obecně prospěšný“, dlouhodobě prosazovaný Olbramovicemi i Středočeským krajem (vzpomene si dnes ještě někdo na anonistickou hejtmanku Pokornou Jermanovou?). Firma Imoba z holdingu Agrofert, vlastnící Čapí hnízdo, měla k projektu dokonce připomínky a požadovala například zřízení protihlukových stěn, aby nebyl narušen komfort pro hosty prodlévající v luxusním resortu.

Alexandr Dugin (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Jenže i tak se projekt stal nechtěným nasvícením fungování politiky Babišova ANO rámované oním dávným a pokryteckým heslem „prostě to zařídíme“. Znovu připomínám onu bohorovnou a drzou Babišovu „čapí“ větu: „Nevede sem dálnice, takže se teď s kolegy z vlády snažím především investovat do infrastruktury.“

Během letošní první fáze stavby obchvatu si přišli na své i archeologové, neboť v okolí Olbramovic mohou nyní v rámci záchranného výzkumu analyzovat řadu nálezů z období vrcholného středověku. Nalezeny byly i dvě pece na pálení vápna z přelomu 14. a 15. století. Archeologové dělají svou práci dobře.

A stejně tak je třeba, aby novináři jakožto „mediální archeologové“ pečlivě a systematicky analyzovali Babišovo toxické angažmá v politicko-ekonomickém byznysu. Vždyť kořeny dnešní mizérie netkví až v Babišově vstupu do veřejného prostoru skrze hnutí ANO. To jen hladový oligarcha Andrej, hodující na zbytcích Chemapolu estébáka Václava Junka, „přítele“ Václava Klause i Miloše Zemana, netrpělivě odhalil svůj vliv na chod vrcholné české politiky. Už totiž nechtěl být toliko zdatným loutkovodičem v pozadí, nýbrž uctívaným Mesiášem.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Tato veřejná modloslužba provozovaná významnou částí českých občanů ničí demokracii a svobodu v naší zemi. Je proto čestným úkolem těch, kterým není lhostejný osud České republiky, aby byl po letošních parlamentních volbách Andrej Babiš konečně odstaven od exekutivní moci a mohl začít nesnadný a bolestný proces de-agrofertizace.

Jedině tak se stane falešný Mesiáš Andrej „vykopávkou“, muzeálním předmětem jedné etapy českých dějin politické emancipace od orientálních móresů. A Čapí hnízdo bude směle aspirovat na exkluzivní archeologickou lokalitu s řadou cenných nálezů z časů někdejšího obludně rozbujelého Andrejova kultu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články