Hromadění ruských vojsk na ukrajinských hranicích vyvolává obavy z invaze a ničivé války. Komentátoři a experti v Moskvě si toto riziko uvědomují stejně jako jejich západní kolegové, ale jak se zdá, většinu Rusů to příliš nezajímá.
Pavel Aksenov, moskevský dopisovatel BBC, chtěl zjistit náladu veřejnosti, a tak se ptal Moskvanů, jestli je znepokojuje vyhlídka na konflikt nebo další ekonomické sankce. V článku pak zaznamenává odpovědi některých z nich. Několik jich vybíráme.
„Pro Romana není čas na válku a chce, aby se vztahy zlepšily. ‚Situace v zemi je už tak dost složitá. Na druhou stranu,‘ podívá se na Kreml, ‚tam nahoře by mohli mít jiný názor.‘ ‚Potraviny zdražují, ale myslím, že je to celosvětový trend a nesouvisí to se sankcemi proti Rusku,‘ řekl mi.
Na Sergeje všechny ty řeči o možném konfliktu nedělají dojem. Všechny zprávy o posilování ruských vojsk jsou podle něj jen snahou vyprovokovat Moskvu.
Důchodce Vladimir je přesvědčen, že Rusko válku nezačne, ale domnívá se, že v případě konfliktu by museli všichni Ukrajinci žijící v Rusku odejít a Moskva by musela povstaleckým oblastem na Ukrajině poskytnout peníze a zbraně.
Arsen, biolog, nevidí pro válku žádný důvod: ‚Oficiální vysvětlení zní, že vojáci jsou tam kvůli cvičení, tak proč ne?‘
Expert na informační technologie, který se rovněž jmenuje Vladimir, nemá příliš času na západní zprávy o plánované ruské invazi, ale znepokojují ho nepodložená tvrzení ruských médií, že Ukrajina vyslala velkou část své armády na frontovou linii. ‚Musíme chránit své hranice. Pokud Ukrajina stáhla své vojáky k hranicím, proč bychom my nemohli udělat totéž?‘ ptá se.“
Pavel Aksenov ale pozoruje, že na ruských sociálních sítích je situace jiná a právě tam se dá najít nejvíce protiválečných nálad.
Uživatelka facebooku Taťjana Volnova z Moskvy obvinila ruské úřady z „masového vymývání mozků lidí, kteří jsou připraveni jíst odpadky a posílat své syny a vnuky do války“.
„Jsme Rusové a nechceme válku,“ hlásá Olga Mazurová ve veřejné skupině na facebooku s názvem Mírový odpor Petrohrad. „Svět a naše země to musí slyšet.“ Obviňuje ruské úřady, že se oddávají válečnické rétorice, a vyzývá krajany ve městech a na vesnicích, aby „zastavili toto šílenství“.
Uživatel twitteru Alexej Vladimirovič považuje myšlenku bojovat se sousední Ukrajinou za absurdní: „Jsou tam naši bratři a sestry. Je to jako bojovat sami se sebou. Rusko přijde o všechno!“
A objevuje se i podpora pro ruskou invazi. Prokremelský blogger Anatolij Šarij, původem z Ukrajiny, předpovídá „okamžitý triumf Ruska“.
Televizní pořady, které jsou zcela v souladu s linií Kremlu, ale už několik týdnů Západ a Ukrajinu skutečně nešetří.
Během diskuse s ukrajinským analytikem obvinila Margarita Simonjanová – šéfredaktorka předního ruského propagandistického kanálu RT – Ukrajinu ze zabíjení nevinných civilistů na východě země ovládaném povstalci. „Můžeme vést i nehybridní válku, můžeme vést normální válku,“ řekla v nočním pořadu 60 minut na kanálu Rossija-1.
Ruská státní média od začátku konfliktu v roce 2014 vysílají „reportáže“, které měly ukazovat důkazy o tom, jak Ukrajina, označovaná za „kolonii Západu“, utiskuje obyvatele východu země. Pořad 60 minut také odvysílal „reportáž“, kde se tvrdilo, že prezident Volodymyr Zelenskyj je „dlouhodobě závislý na drogách“ a má několik dealerů. Údajným důkazem byla montáž, na níž Zelenskyj při různých příležitostech šňupe nebo si sahá na nos.
Tolik reportér BBC. Jak by skutečně Rusové smýšleli, kdyby ke konfliktu došlo, by se ukázalo, až kdyby se armáda dala do pohybu a kdyby průběh války nebyl dostatečně triumfální. Čečenská válka na počátku Putinova působení přinesla novému vůdci kladné body. Stejně tak anexe Krymu. Ukrajinci ovšem nejsou Čečenci. Mnoho Rusů je nebude vnímat jako „cizí“ a válka by se odehrála blízko. Její průběh by nemusel být hladký a ať by to dopadlo jakkoli, Rusko by přinejmenším postihly další sankce.
Problém je v tom, že výroky ruských představitelů a jejich služebníků ve státních médiích působí poslední dobou poněkud nepříčetně a není jasné, o co vedení Kremlu vlastně jde. Tak to vypadá z hlediska západně uvažujících lidí. Putin a okolí ale možná uvažují v úplně jiných kategoriích.