Vláda rozhodla o posunu země v protiepidemickém systému (PES) z nejhoršího pátého do čtvrtého stupně rizika. Tento krok provází zmírnění části státních restrikcí. Některé oznámené změny jsou však natolik překvapující, že vyvolávají otázky, zda je autoři myslí vážně.
„Na základě epidemiologických ukazatelů, které zohledňujeme v protiepidemickém systému, je možné konstatovat, že se situace v souvislosti s onemocněním covid-19 zlepšuje. Souhrnný index rizika se již týden pohybuje na hodnotě menší než 75, dnes dokonce na hodnotě 62. Proto vládě navrhnu, abychom se přesunuli do čtvrtého stupně pohotovosti,“ popsal aktuální situaci ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Zlepšování situace s otazníky
Vláda schválila přesun do čtvrtého stupně od 23. listopadu, ovšem nadále dluží veřejnosti vysvětlení, na základě jakých dat tak rozhodla. Počty nových případů nákazy skutečně mírně klesají, jenže úměrně s tím klesá i testování, které je dnes poloviční proti maximům z konce října. Poměr pozitivních testů se přitom stále pohybuje kolem 30 procent.
Alarmující je nadále vývoj počtu úmrtí na covid-19, který už přesáhl sedm tisíc. Zatím nikdo neodůvodnil, jak je možné, že Česká republika dnes dosahuje celkově horších výsledků jak počtem případů, tak obětí covidu, než například často kritizované Švédsko se zhruba stejným počtem obyvatel, které zvolilo jinou strategii bez plošných zákazů, většinou formou doporučení.
V tomto rámci vláda rozhodla o zmírnění některých nařízení v omezení volného pohybu či maloobchodního prodeje a služeb. Postupně naběhnou změny v zákazu školní docházky. Plánované rozvolnění regulací ve školství ovšem neodpovídá protiepidemickému systému, nedávno představenému ministrem Blatným.
Nevěrohodný PES
Od 30. listopadu bude umožněn návrat žáků kompletních prvních stupňů a 9. tříd základních škol a rotační výuka zbývajících tříd druhého stupně základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií. To je o týden později, než pro čtvrtý stupeň rizika předpokládá tabulka PES, která tak z hlediska orientace postrádá věrohodnost.
Vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček neprosadil zrušení zákazu nedělního prodeje a zdvojnásobení počtu zákazníků na 15 metrů čtverečních prodejní plochy, tedy změny, které avizoval téhož dne, kdy došlo ke zpřísnění podmínek prodeje v obchodech. Jen se nekoordinovaně zviditelňoval a uspěl pouze s posunem otevírací doby do 23. hodiny a navazující úpravou zákazu nočního vycházení.
Pravidla pro vstup do obchodů doznají jen drobných změn. Do limitu 15 m² na jednoho zákazníka se nebudou počítat děti do šesti let v doprovodu (Sedmileté už ano? Bude někdo kontrolovat věk dítěte?).
U rodičů s kočárky nově nesmí obchodník vyžadovat použití nákupního košíku a dítě v kočárku se nesmí počítat do limitu osob v prodejnách. Je přitom s podivem, že tato původní pravidla vůbec vešla v život. V platnost však s náběhem čtvrtého stupně rizika vstoupí ještě bizarnější opatření.
Představení ano, ale bez diváků
„Od pondělí se budou moci konat koncerty a další hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté, ovšem výhradně bez přítomnosti diváků,“ uvádí vládní twitter. Jedná se přitom o oficiální, nikoli fejkový účet.
Opravdu to vláda myslí vážně, nebo si už jen z lidí dělá blázny? Co na to ministr kultury Lubomír Zaorálek, který byl na jaře pod palbou kritiky, že se uvolňují divadelní představení pro pouhých 100 diváků? Nic, mlčí.
Taková produkce může vyhovovat vyhlášenému samotáři z Cimrmanovy hry Hospoda Na mýtince, který odjakživa toužil stát se hostinským, ale vadilo mu, že mu tam chodili lidi. Případně ji lze použít jako dobrý materiál pro pokračování britského satirického seriálu Monty Python.
Zelená zbraním a střelivu
Dalších obchodů a ostatních zavřených provozoven se zatím mnoho neotevře. Stále tedy není jasné, proč lze koupit knihu v supermarketu, ale nikoli v malém knihkupectví. Totéž platí pro prodej obuvi nebo oblečení.
Stejně tak není jasné, proč Babišův kabinet otevřel salóny pro psy a kočky, nikoli kadeřnictví a holičství. Není ani zřejmé, proč zůstávají zavřena například regionální muzea a galerie, kam chodí nesrovnatelně méně lidí než do nákupních center.
Vláda nově pouze umožní venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob, ale nečekaně i zbraní a střeliva – údajně kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat. Nezahrává si s trpělivostí lidí až příliš? A může se potom divit, že jí klesá důvěra?